»
Örömjáték Japán ellen, a magyar válogatott kijutott az olimpiára!

A magyar női kézilabda-válogatott esélyt sem adott Japánnak, és magabiztos győzelemmel jutott ki a párizsi olimpiára Fotó: Pozsonyi Zita

2024.04.14 20:41Módosítva: 2024.04.14 20:55

A magyar női kézilabda-válogatott magabiztos játékkal, az első perctől vezetve lehengerelte Japánt az olimpiai kvalifikációs torna utolsó meccsén, 37–28-ra nyert, és száz százalékos mérleggel jutott ki a párizsi olimpiára! A férfi együttes után így a női csapat is kivívta az ötkarikás részvételt, amire legutóbb 20 évvel ezelőtt, az athéni olimpián volt példa.

Felszabadult ünneplés, pacsizás a szurkolókkal, és megannyi mosolygós arc.

Valahol itt fejeződött be péntek este a magyar női kézilabda-válogatott története a debreceni olimpiai selejtezőn. A Főnix csarnokot vasárnap este megtöltő szurkolók pedig abban bíztak, hogy a magyar lányok ott folytatják Japán ellen, ahol a svédek elleni győztes találkozón abbahagyták. Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány együttese előtt utolsó akadályként Japán magasodott a Párizsig vezető úton, a Nagy-Britannia és a Svédország elleni győzelmeknek köszönhetően viszont több, mint kényelmes helyzetből várta a meccset a magyar együttes: az ázsiai vetélytárs ellen a négygólos vereség is belefért volna.

Vámos Petra és a magyar válogatott az első félidőben remekül kezdett Japán ellen, ezzel megágyazott a győzelemnek Fotó: Pozsonyi Zita

Persze az elejétől parádés hangulatot teremtő drukkerek nem azért érkeztek az arénába, hogy körömrágva számolgassanak. Az első magyar hétméterest gólra váltó Klujber Katrin hamar talpra is ugrasztotta őket, majd a csapatkapitány, Böde-Bíró Blanka nyelt le egy blokkon lelassuló lövést, és bár Japán két gyors góllal fordított, Kuczora Csenge lövése után az első öt perc végén egálra állt a parti (2–2).

Győri-Lukács Viktória duplája, valamint Klujber újabb találata után először vezetett két góllal a magyar válogatott, a Fradi kapusához valósággal tapadtak a labdák, így aztán különbséget nemcsak állandósítani sikerült, de egy labdaszerzés után végigvitt gyors lerohanás végén, Szöllősi-Schatzl Nadine góljával még növelni is – 7–4-es hazai vezetésnél Japán időt is kért.

Szöllősi-Schatzl Nadine és a magyar válogatott készülhet a párizsi olimpiára Fotó: Pozsonyi Zita

Szerencsére a rögtönzött megbeszélés nem segített, a következő gólt ismét a Fradi átlövője szerezte, sőt, rövid időn belül jött az újabb, üres kapus gólja is – és két percen belül a második Japán időkérés. A megbeszélés eredménye a kapus lehozatala lett, vagyis a sárga mezesek hamar bemondták az All-innt. A magyar csapatot ez sem zavarta volt, a megállíthatatlanul játszó Klujber hatodik gólja után már 12–6 volt az állás.

A magyar válogatott a folytatásban sem lassított, Golovin Vlagyimir folyamatosan forgatta a csapatot, Böde-Bíró 25 perc után már tíz védésnél járt, Japán cserekapusa, Baba Acuto pedig kis híján összetörte magát amikor Simon Petra lövése után rohanva nekiszaladt a reklámtáblának – ám így sem tudta elérni a hálóba tartó csavart labdát. Az első félidő után páholyban érezhette magát a csapat, a 18–11-es előny után már a csoda is kevés lett volna Japánnak.

Csak a szokásos jelenet: Klujber Katrin lő, a labda pedig útban a japán válogatott hálójába Fotó: Pozsonyi Zita

A folytatás Nagata Mika könyöklésével, és a videózás után kiosztott piros lappal folytatódott (Füzi-Tóvizi volt a szenvedő fél), a meccs képe viszont nem sokat változott: Klujber szórta a gólokat, a magyar válogatottnak pedig esze ágában sem volt belemenni a rohanásba. Okos játékkal őrizte a nyolc gólos előnyét, sőt, Győri-Lukács találata után először volt tízgólos különbség a két együttes között (23–13).

Japán ismét előhúzta a hét a hat elleni játékot, ám ezen az estén osztálykülönbség volt a két csapat között, így semmi sem tudta megállítani a piros mezes együttest. Negyed órával a vége előtt Böde-Bíró vastaps kíséretében adta át a helyét Janurik Kingának, miközben a Fradi átlövője a tizenegyedik gólját is meglőtte – az utolsó tíz percre 29–19-s előnnyel fordult rá a magyar válogatott.

Márton Gréta és a magyar válogatott esélyt sem adott Japánnak, így száz százalékos mérleggel teljesítette az olimpiai selejtezőt Fotó: Pozsonyi Zita

Ezek után a hajrában már csak a különbség volt kérdéses, a győztes, egyben az olimpiára utazó csapat kiléte nem. A magyar válogatott az első perctől vezetve, elképesztően magabiztos, önbizalomtól duzzadó kézilabdát bemutatva nyert Japán ellen, és a 2021-ben rendezett, tokiói olimpiához hasonlóan ismét kijutott az ötkarikás játékokra.

A győzelem, és a kvalifikáció a magyar kézilabda sikere is egyben, a férfi együttes után ugyanis a női csapat is kivívta az ötkarikás részvételt, amire legutóbb 20 évvel ezelőtt, az athéni olimpián volt példa.

Felszabadult ünneplés, pacsizás a szurkolókkal, és megannyi mosolygós arc – párizsi repülőjegyekkel kiegészítve.

NŐI KÉZILABDA OLIMPIAI SELEJTEZŐ, 3. FORDULÓ
Magyarország–Japán 37–28 (18–11)
Debrecen, Főnix Aréna.
Ld:
Klujber 11, Győri-Lukács 6, Simon P. 4, Debreczeni-Klivinyi 4, ill. Nacuki 8

A csoport másik mérkőzésén: Svédország–Nagy-Britannia 52–8
A csoport végeredménye: 1. Magyarország 6 pont., 2. Svédország 4p., 3. Japán 2p., 4. Nagy-Britannia 0p.

Az olimpiára MAGYARORSZÁG és Svédország jutott ki.

EZT OLVASTA MÁR?

Szenzációs látvány a BayArénában
Bundesliga

Galéria: történelmi bajnoki cím, sok ezer Leverkusen-szurkoló rohant be a pályára – videókkal

Florian Wirtz a Leverkusen egyik legjobbja, Granit Xhaka pedig tudta, hová kell igazolnia...
Bundesliga

Vége a Bayern München dominanciájának, 11 év után új bajnoka van a Bundesligának!

A Liverpool után, az Arsenal is nulla pontot gyűjtött.