Amelia Earhart legendája Miért tűnt el nyomtalanul a világ legbátrabb nője?

2024. április 14.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Fotó: GettyImages

Akinek az élete hatalmas kaland volt, nem halhatott meg csak úgy egy balesetben. Ez a vélekedés mozgathatta azok fantáziáját, akik eltűnése után tovább szőtték a világ legbátrabb pilótanőjének történetét.

A robot megtalálta a roncsot?

Amelia Earhart neve azért bukkant fel újra a minap, mert egy volt amerikai hírszerző azt állítja, megtalálta a pilótanő gépének roncsát. Tony Ro­me­rónak az Earhart-rejtély megoldása a hobbija, eddig 11 millió dollárt költött a különleges formájú Lockheed 10-E Elec­t­ra típusú repülő maradványainak felkutatására. Most azt állítja, sikerrel járt. Robot-ten­ger­­alattjárója több mint ötezer mé­teres mélységben olyan objektumra bukkant, amely az Elektrára hasonlít, és a hely is stimmel: a Csendes-óceán kellős közepén, nagyjából félúton Pápua Új-Guinea és Hawaii között, amerre Earhart tervezett útja vezetett. Biztosat azonban még nem lehet mondani, mert ahhoz közelről is meg kell vizsgálni a leletet, amihez Romero már gyűjti különféle szervezetektől az újabb tetemes összeget.

A tények és az elfogadható teóriák

Earhart és navigátora, Fred Noonan eltűnésével kapcsolatban az a hivatalos magyarázat, hogy rosszul mérték fel az útvonalat, kifogyott az üzemanyaguk, és az óceánba zuhantak. Ezt támasztja alá, hogy az eltűnés napján többször is azt közölték rádión egy amerikai hadihajóval, hogy fogytán a kerozin, és nem találják azt a kis, lakott szigetet, ahol le akartak szállni tankolni. Miután megszakadt velük a kapcsolat, Roosevelt elnök – akinek felesége, Eleanor a pilótanő közeli barátja volt – kutatóexpedíciót küldött a térségbe, de nem találták meg a gépet. A haditengerészet is hiába kutatott. A két pilótát eltűnésük után két évvel, 1939. január 5-én hivatalosan halottnak nyilvánították.

Mivel Earharték azt jelentették, hogy eltévedtek, és keresik a megoldást, azonnal adta magát egy olyan feltevés, hogy nem biztos, hogy lezuhantak. Üzemanyaguk fogytán talán egy másik, lakatlan szigeten szálltak le, ahol éhen haltak. Ennek az elképzelésnek ellentmond, hogy ha így lenne, napjainkban, a műholdas felderítés korában már meg kellett volna találni legalább a gépet.

Merész ötlet: a japán szál

Makacsul tartja magát a feltételezés, hogy a japánokat kell keresni a pilótanő és társa eltűnése mögött. Az ötlet onnan jött, hogy előkerült egy korabeli homályos fotó, amelyen egy japán kézen lévő kikötőben egy nem japán nő és egy férfi látható. Mivel arcuk nem kivehető, rájuk lehetett fogni, hogy ők Earhart és Noonan. Az elmélet úgy szól, hogy Earharték rosszul navigáltak, eltévedtek, és a japánokhoz tartozó Marshall-szigetek egyikén szálltak le, ahol letartóztatták őket. A japánok ezt utóbb tagadták, de az ilyen elméletek hívei a tagadást könnyen beismerésnek veszik, mert sajátos gondolatmenetük szerint pont ez bizonyítja az állítás igazát.

Még magasabban szárnyalt a fantáziája egy Randall Brink nevű szerzőnek, aki egész könyvet írt arról, hogy Earhart igazából a kormány ügynöke, magyarul kém volt. A vakmerő pilótanő nem kalandvágyból vállalkozott volna a veszélyes útra, hanem felderítő tevékenységet végzett. A japánok abban az időben már javában készültek Amerika megtámadására (Pearl Harbor, 1941), ezért támaszpontokat építettek a kezükre került csendes-óceáni szigeteken, és Earharték ezt akarták volna kikémlelni. Ám pórul jártak a könyv szerint: a japánok lelőtték vagy földre kényszerítették a gépüket, s Earhart és navigátora vagy azonnal életüket vesztették, vagy fogságban haltak meg. A szerző állításaiból csak annyi bizonyítható minden kétséget kizáróan, hogy kisebb-nagyobb szigeteken valóban voltak japán támaszpontok arrafelé, amerre a pilóták eltévedtek.

Ha egy üzlet beindul

Brink könyvének sikere nyomán egy újabb szerző, Joe Klass továbbgondolta a japán szálat, és James Bond-filmbe illő sztorival állt elő. Eszerint Earharték kényszerleszállást hajtottak végre, japán fogságba kerültek, és innentől sikerült Klassnak szintet lépnie: története szerint amerikai kommandósok kiszabadították a foglyokat, akik otthon új személyazonosságot kaptak, és elvegyültek az átlagpolgárok között. Amelia hazatérése után Irene Bolam néven élt volna tovább. Ezt az elképzelést az a tény szülte, hogy a New Jersey-ben élő Bolam kicsit hasonlított Earhartra, ráadásul pilótajogosítványa is volt. A történet terjedését nem sokkal később némileg visszavetette, hogy a felháborodott Irene Bolam beperelte a kiadót hamis információk terjesztéséért, aztán peren kívül megegyezett, és a könyvet vissza kellett hívni a boltokból.

Hogyan lett celebből legenda?

Amelia egy csapásra nemzetközi celeb lett, miután első nőként átrepülte az Atlanti-óceánt és több más repülési rekordot is felállított. Határozott, célratörő, vonzó, ugyanakkor természetesen viselkedő, szerény nő volt, így a média imádta, újságcikkek és híradófelvételek tömkelege hirdette dicsőségét. Kiállt haladó társadalmi ügyekért, elsősorban a nők jogaiért, így ő lett a modern feminista példaképek egyike. Még nem volt negyven, amikor eltűnt, ez a tény és a szárnyra kelő legendák csak növelték nimbuszát. Rendkívüli teljesítménye amerikai pilótanők nemzedékeit inspirálta, emlékét máig iskolák, múzeumok és alapítványok őrzik, de hidakat, épületeket, sőt égitesteket is neveztek el róla.

Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a hírlevelünkre itt.


Megosztás Küldés Messengeren Pinterest