szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Apple idén ősszel kibővíti az otthoni javítós programját, így a jövőben nem kell új alkatrészt vásárolni, ha cserélni kell valamit.

Az Apple lehetővé teszi, hogy a felhasználók maguk végezzék el otthon a kisebb javításokat. A programban – ami 2023 vége óta Magyarországon is elérhető – a vállalat szerelési útmutatót, valamint a bütyköléshez szükséges speciális szerszámokat is elérhetővé tett, így minden feltétel adott a munka otthoni elvégzéséhez.

A program nemcsak azért hasznos, mert pénzt és időt lehet spórolni azzal, hogy nem a szakszerviz foglalkozik a készülékkel, hanem azért is, mert így kevesebb elektronikai hulladék keletkezhet. Ez utóbbi érdekében most egy újabb fontos lépést tett az Apple.

iFixit / YouTube

A cég közlése szerint az egyéni felhasználók és a szervizek számára is lehetővé válik hamarosan, hogy eredeti, de használt alkatrészekre cseréljék az iPhone meghibásodott egységeit. Mivel eddig minden egyes meghibásodott alkatrész helyett újat kellett rendelni, a megoldás nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy az iPhone-oknak kisebb legyen az ökológiai lábnyomuk.

Kevésbé jó hír, hogy a The Washington Post szerint a 2024 őszén induló programba csak az iPhone 15, és az annál újabb modellek kerülnek majd bele, vagyis a piacon elérhető iPhone-ok csak egy nagyon kis részénél lehet ezt alkalmazni. (Felmenő rendszerben persze egyre csak jobb lesz a helyzet.) A cég ugyanakkor azt állítja, hogy amennyiben eredeti az alkatrész, a mobil nem fog semmilyen kompatibilitási problémát dobni. Jelenleg hiába cserélne valaki például kijelzőt egy másik, ugyanolyan iPhone kijelzőjére, könnyen lehet, hogy több funkció sem fog vele működni. A frissített javítási program azonban elvileg orvosolni fogja ezt a problémát.

A gyártók már engedik, de van-e értelme otthon javítani a telefonunkat? Mi van, ha mellényúlunk?

Egyre közelebb kerülünk ahhoz, hogy szélesebb tömegek számára elérhetővé váljon az okosmobilok otthoni reparálása. Ám kérdéses ennek az értelme, ha csak a kockázatot viszi haza a vásárló, miközben pénzben mérve közel ugyanott van, mintha szakszervizbe vinné a készülékét.

További jó hír, hogy a felhasználóknak a jövőben nem kell megadniuk a készülék sorozatszámát, ha az alkatrészt megrendelik – kivéve, ha az alaplapot akarja kicserélni valaki. A felhasználók emellett az iOS-beépített funkció segítségével azt is megnézhetik, hogy az általuk használt telefon volt-e már szervizelve, és ha igen, mely alkatrészeket kellett kicserélni rajta, és az új, vagy eredeti használt alkatrész-e.

Az Apple arra is gondolt, hogy a bűnözők esetleg lopott iPhone-okat akarnak szétszedni és alkatrészként értékesíteni. A cég szerint ha a telefonnál aktiválják az Elveszett módot, a rendszer automatikusan korlátozza az alkatrészek párosíthatóságát. Persze tegyük hozzá: ez még nem védi meg teljesen a felhasználókat, akik csak azután koppannak, hogy ilyen alkatrészt kaptak, amikor már megrendelték és kifizették azt.

Azt nem tudni, hogy a program 2024 őszétől Magyarországon is elérhető lesz-e, vagy kell-e rá várni néhány hónapot, hogy idehaza is bevezessék a gyakorlatot.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.