Közel két milliárd forintos fejlesztés az egyik kiemelt magyar fürdővárosban

Vállalkozás2024. ápr. 14.MTI
A rovat támogatója:

Uniós és önkormányzati pénzekből is szépült Zalaegerszeg több turisztikai központja.

Csaknem 1,9 milliárd forint értékű önkormányzati fejlesztések valósultak meg az elmúlt években Zalaegerszegen, a Gébárti-tónál - tájékoztatta a városháza az MTI-t.

A terület- és településfejlesztési operatív programok (TOP) pályázatain elnyert összegekből és önkormányzati beruházással összesen 1,857 milliárd forintnyi fejlesztés zárult le a kedvelt kirándulóhelynek számító tó környezetében.

Mintegy 104 millió forintból épült fel a Boldogasszony-kápolna. Csaknem 137 millió forintos beruházással bővítették a Kézművesek Házát, 10 millió forintból készült el mellette a Kárpát-medencei tradicionális fa sírjeleket bemutató emlékpark.

Több mint 28 millió forintos pályázati támogatásból kicserélték a Kézművesek Házának nyílászáróit, szövő-textilműhelyt alakítottak ki és megnyílt a Panoráma Népművészeti Galéria. Megújult 29 millió forintból az épület tetőszerkezete, valamint viseletkészítő bemutatóműhelyt alakítottak ki.

A tóhoz vezető, hat és fél kilométeres kerékpárutat 406 millió forintból valósították meg, a tónál pedig fedett beállót, padokkal, ivókúttal és szervizponttal felszerelt kerékpáros pihenőhelyet hoztak létre.

A turisták a Zala-völgyén érkezve Andráshidán a város legrégebbi temploma mellett haladnak el, és érhetnek el a Göcseji Falumúzeumhoz.

A tóstrand üzemeltetését - miután a szerződés lejárt a korábbi vállalkozóval - az önkormányzat 2022-ben visszavette, 2023-ban pedig 70 millió forintos költséggel felújította és újra megnyitotta. A szomszédos Aquacity karbantartási és felújítási munkái pedig 122 millió forintba kerültek az elmúlt években.

A zalaegerszgei Gébárti-tó, jobbról az AquaCity Vízicsúszda- és Élménypark része 2019. március 13-án. Ezen a napon sajtóbejárást tartottak a tó mellett található Gébárti Kézművesek Házánál, amelyet mintegy 134 millió forint ráfordítással megújítanak és regionális népi kézműves alkotóházzá fejlesztenek. MTI/Varga György

A Gébárti-tó és környékének rekreációs, szabadidős használatát elősegítő infrastruktúra kialakítása elnevezésű TOP programból 400 millió forintot költöttek játszótér, sétány, csónakkölcsönző, csónaktároló és nyilvános illemhely kialakítására, valamint gyalogoshidak építésére.

A pályázat második ütemében 499 millió forintot használtak fel új bisztró és közösségi tér építésére, berendezésére, valamint zöldfelület és parkolók kialakítására.

Az önkormányzat jelezte továbbá: idén 57 millió forintot költenek a területen további fejlesztésekre, köztük út- és térfelújításra, csapadékelvezetésre, közvilágítás korszerűsítésére és parkolófelújításra.