szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az egészségtelen táplálkozás és a nem kielégítő alvás önmagukban is rossz egészséghez vezethetnek. Svéd kutatók ennél tovább mentek, mivel arra voltak kíváncsiak, hogy a helytelen étrend hogyan befolyásolja közvetlenül az alvást, illetve annak egy nagyon fontos szakaszát.

Korábbi tanulmányokból már kiderült, hogy a sok cukrot tartalmazó étrend rosszabb alváshoz vezethet. Azonban eddig még senki sem foglalkozott azzal, hogyan hat a mély alvásra az egészséges és egészségtelen táplálkozás ugyanannál az egyénnél. Pedig igen nagy ennek a jelentősége, miután a pihenés dinamikus, különböző szakaszokból áll, eltérő agyi aktivitásokkal.

Természetesen az alvás minden szakaszára szükség van a jó egészséghez, a mély alvás viszont különleges fizikai és szellemi előnyöket kínál. Mély alvás közben a szervezet növekedési hormont szabadít fel, és az izmok, csontok és szövetek felépítésén és helyreállításán dolgozik. A mély alvás elősegíti az immunrendszer működését is, és fontos lehet a glükóz-anyagcsere szabályozásában. Emellett fontos szerepet játszik a kognitív funkciók és a memória egészsége szempontjából is. Érdekes kérdés ezek után, hogy milyen hatással van az étrend erre az alvásfázisra.

Az Uppsalai Egyetem kutatói 15 egészséges fiatal férfit vontak be a vizsgálataikba. A kísérleti alanyok napokat töltöttek alváslaboratóriumban. Változóan táplálkoztak, egy hétig egészséges, egy hétig egészségtelen étrendet követtek a szükségleteiknek megfelelő kalóriabevitel mellett. Az egészségtelen étrend több cukrot, zsírt és feldolgozott élelmiszert tartalmazott.

Mennyit alszik naponta? A tudósok pontosan belőtték, mennyit kellene

Brit és kínai kutatók több tízezer ember egészségügyi adatait vizsgálták, és rengeteg tesztet is kitöltettek, hogy kiderüljön, mennyit érdemes aludni naponta.

A résztvevők pihenését alváslaborban figyelték. Kiderült, hogy a különböző étrendek nem befolyásolták, hogy mikor aludtak el, sőt az alvásszakaszokat sem. Az viszont egyértelművé vált, hogy a mélyalvás hatása eltérő volt a kétféle étrendet követően, a helyreállító funkciói romlottak az egészségtelen étrend hatására – mutatták be az Obesity című táplálkozástudományi folyóiratban.

További vizsgálatokat is terveznek, ugyanis a kutatók egyelőre még nem tisztázták, hogy az egészségtelen táplálkozás mely részei rontották a mély alvást, illetve azt is kutatnák, milyen hatása van az alvásra a hosszabb ideig tartó egészségtelen étkezésnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.