Fontos döntés született, egy picit megnyugodhatnak a csokoládéimádók

Vágólapra másolva!
Kormányzati döntéssel másfélszeresére emelték a kakaó előírt termelői árát a világ legnagyobb exportáló országában, Elefántcsontparton. Ez segíti a kakaófarmereket, akik az elmúlt években gyenge termést takaríthattak be, miközben a kakaó piaci ára az egekbe emelkedett.
Vágólapra másolva!

Nagyjából egy éve tart a felfordulás a kakaó piacán. A világ két legfontosabb kakaótermesztő országában, Elefántcsontparton és Ghánában, évek óta súlyos nehézségekkel küzdenek a gazdálkodók. A kakaótermés gyenge, a kereslet óriási, a kakaó piaci ára pedig történelmi csúcsra emelkedett

Mindennek az a következménye, hogy a boltokban kapható csokoládés termékek egy része kisebb illetve drágább lesz.

Ezért érdemel figyelmet, hogy a legnagyobb kakaóexportáló ország, Elefántcsontpart, 1000-ről 1500 afrikai valutaközösségi frankra emelte a kakaó kilogrammonkénti hivatalos termelői árát. (A valutaközösségi frank két fajtája számos afrikai ország közös pénze, aminek árfolyama az euróhoz kötött.) Az 1500 frank kb. 900 forintnak felel meg.

cocoa beans, kakaó
Kakaóbabok halma - Elefántcsontparton emelték a kakaó termelői árát, ez segítség a gazdálkodóknak
Fotó: Aris Oikonomou / AFP

A döntést az ország elnöke, Alassane Ouattara hozta meg, aki korábban némileg ennél alacsonyabb új termelői árat javasolt, majd később felülbírálva azt, a másfélszeresre emelés mellett döntött – írja az Africanews.

A termelői ár növekedése segítséget jelenthet a gazdálkodóknak. Miközben a piacokon rengeteget fizetnek a kakaóért a gyártók, a farmerek évek óta ugyanazt a pénzt kapták árujukért. Bár sok kakaótermesztőnek nincs más lehetősége a jövedelemszerzésre, de a nehéz helyzet mégis azzal fenyeget, hogy sokan közülük leállnak a növény termesztésével, amelyet amúgy is fenyeget a klímaváltozás. Helyzetükben hozhat némi javulást a mostani döntés a termelői ár növeléséről.

Elefáncsontparton mintegy 6 millió ember megélhetése függ közvetlenül vagy közvetve a kakaóipartól. 

Az ottani terményt a világ legnagyobb édesipari vállalatai vásárolják, mint a Hershey, a Nestlé, a Mondelez, és a Barry Callebaut.