Csontritkulás: Természetes módszerekkel megőrizheted csontjaid erősségét

egészség változó kor csontritkulás
Az alattomos betegség velejárója a csontok elvékonyodása, meggyengülése, porózussá válása. A csontritkulás előfordulásának gyakorisága az életkorral nő, ezért 30 felett már érdemes mindent megtenni azért, hogy csontjaink egészségesek, erősek maradjanak.

A csontritkulás kezdetben semmilyen érzékelhető tünetet nem okoz; gyakran az első jele egy kisebb csonttörés, és sokan ilyenkor szembesülnek a diagnózissal. A szervezet maximális csonttömege a 25-30 éves korra alakul ki. A csontozat maximális sűrűségét 30 éves kor körül éri el, ezért fontos, hogy addigra minden olyan impulzust megkapjon, amitől a csontsűrűség lehetőség szerinti maximumát elérje. A harmincas évek első felében a csontsűrűség szép lassan csökkenni kezd. Jellemzően az 50 év feletti nőket és férfiakat érinti a csontritkulás, ám a nők aránya a menopauza, az ösztrogénszint csökkenése miatt erőteljesebb. Az idő múlását persze nem állíthatjuk meg, de életmódváltással sokat tehetünk csontjaink megfelelő szilárdságáért.

 

Csontritkulás ellen fogyasszunk kalciumdús ételeket

 

nő, bevásárlás, egészség
Az egészséges étrend a csontok erősítése szempontjából nélkülözhetetlen
Forrás: George Rudy/Shutterstock

Az egészséges étrend a csontok erősítése szempontjából nélkülözhetetlen. A kalcium a szervezet számára létfontosságú ásványi anyag, melyet az emberi szervezet nem képes előállítani, ezért az elfogyasztott táplálékkal vagy étrend-kiegészítők formájában szükséges bevinni: tej, sajt és egyéb tejtermék, leveles zöldségek – spenót, bordáskel, petrezselyem, kelkáposzta, mák, szezámmag, chiamag (aztékzsálya-mag), mandula, tofu és egyéb élelmiszerek – müzlik, pékáruk, nagy (min. 150 mg/l) kalciumtartalmú ásványvíz, fehér bab, lencse, szardínia, lazac formájában.

A kalcium viszont D-vitamin nélkül mit sem ér

A kalcium megfelelő felszívódásához D-vitaminra van szükség. Hiába fogyasztunk kalciumban gazdag élelmiszereket, D-vitamin hiányában annak csak egy töredéke képes felszívódni a szervezetben. A normál érték 30-100 ng/ml (nanogramm/milliliter). Hiánya vagy alacsony szintje – 11 ng/ml alatti érték – számos betegség kockázatát növelheti. Természetes D-vitamin-forrás az állati eredetű tejtermékek (kefir, joghurt, tejszín, kemény sajt), de megtalálható a margarinban, halakban (hering, lazac, tőkehalmáj,), sertéshúsban és a tojássárgájában.

Muszáj sportolni valamit

A rendszeres testmozgás serkenti a csontok vérellátását, anyagcseréjét, és az igénybevétel, a terhelés mértékével párhuzamosan nő a csontok szilárdsága, össztömege is. Az erős izomzat ugyanakkor mintegy támaszt ad a csontoknak, csökkenti azok sérülékenységét. A klimax időszakába lépett nők esetében fokozódik a csontritkulás veszélye, de az emiatti csonttöréseket a rendszeres mozgással, az izmok karbantartásával jó eséllyel megelőzhetjük. A legjobb csonterősítő gyakorlatok: úszás, séta, tánc, lépcsőzés, pilates, a jóga és a kerékpározás, de remek választás lehet a vízi torna, amely tehermentesíti az ízületeket.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.