Összes megjelenítése

Úszó-ob: Jackl Vivien űrúszással jutott ki az olimpiára, Milák először kapott ki

Eurosport Magyarország

Frissítve 11/04/2024 - 23:54 GMT+2

A 15 éves Jackl Vivien hatalmas egyéni csúccsal, 4:35-ön belüli idővel olimpiai A-szintet úszott 400 méter vegyesen az országos bajnokságon, a 200 gyorson (is) aranyérmes Milák Kristófot Szabó Szebasztián megelőzte 50 pillangón.

Jackl Vivien. Fotó: Derencsényi István/MÚSZ

Fotó: From Official Website

A magyar úszósport egyik legnagyobb tehetségének tartott Jackl az egyéni csúcsát (4:40.66 perc) majd’ hat másodperccel javította meg, és 4:34.96-os idővel csapott célba, amivel könnyedén teljesítette a párizsi szintet (4:38.53).
Jackl ebben a számban az első magyar úszó, aki biztosította helyét a párizsi olimpián, a másodikként végző Kapás Boglárka nem sokkal maradt le ettől (4:38.92). A háromszoros olimpiai bajnok Hosszú Katinka az ötödik lett a fináléban (4:47.62).
A tatabányaiak fiatal tehetsége a futamot követően elmondta, azzal a céllal ugrott medencébe, hogy mindent kiadjon magából és megússza az olimpiai szintet, viszont arra egyáltalán nem gondolt, hogy ezt ilyen magabiztosan teszi majd meg. Hozzátette, a verseny után Kapás és Hosszú is gratulált neki, akik már a vetélytársat is látják benne.
Megjegyezte azt is viszont, hogy egyelőre nem gondol az olimpiára, hiszen még serdülőkorú még, és idén az ifjúsági Európa-bajnokság lett volna a főversenye.
Edzője, Kocsis Márta is csak kereste a szavakat: „A szintet szerettük volna, a füzetembe 4:37.8-at írtam, arra gondoltam, jó esetben 4:37.5 lesz… Hogy ez honnan jött… Nem tudom… Még vissza kell néznem a versenyt. Néztem, de nem láttam, ez miként jött össze…
Jackl ideje a világ idei második legjobb eredménye, a dohai vb-n ezzel simán nyert volna februárban, emellett megdöntötte a magyar csúcsot a 17 évesek korosztályában. Ezt Risztov Éva tartotta 2002-ből, a berlini Európa-bajnokságon lett ezüstérmet a felnőttek között.
Szabó Szebasztiánnak sikerült elsőként legyőznie Milák Kristófot az ob-n.
A győriek sprintere 50 méter pillangón előzte meg az egyéves kihagyás után újra versenyző olimpiai bajnokot, így sorozatban a hatodik évben nyerte meg a számot. Milák bő fél órával korábban 200 méter gyorson viszont első lett, így már négy aranynál jár.
Szabóhoz hasonlóan Békési Eszter is egymást követő hatodik ob-aranyának örülhetett, a BVSC versenyzője 200 méter mellen lett újra aranyérmes.
Zombori Gábor azt követően, hogy kedden 200 méter vegyesen teljesítette az olimpiai szintet, 400 méteren is ezzel a céllal ugrott medencébe, de mindössze két tizeddel elmaradt a kvótát érő 4:12.50-től. Az egyéni csúcsából (4:14.14) így is majd' másfél másodpercet faragott.
Női 200 gyorson erős, 1:56-os idővel Pádár Nikolett esélyeshez méltóan győzött, 50 pillangón Komoróczy Lora nyert, míg a legjobb magyar férfi mellúszó 200 méteren Török Dominik lett.