Magaságyás kisokos - Így csináld jól!

Forrás: Shutterstock -
kertészkedés magaságyás kert
Az utóbbi időben egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a magaságyások a kertészkedés és a mezőgazdaság világában. Nemcsak hatékony választ jelentenek a korlátozott térrel rendelkezők számára, hanem számos más pozitív hatással is bírnak. Cikkünkben összegyűjtöttünk, hogyan kell elkészíteni ezeket és hogyan tartsuk fent őket.

Ahhoz, hogy magaságyást készítsünk a kertünkben, először is gondoljuk át, milyen céllal szeretnénk azt használni. A magaságyások ideálisak lehetnek zöldség- vagy virágágyásként, és segíthetnek a talajminőség javításában, valamint a kertünk hatékonyabb kihasználásában is.

Mielőtt nekilátnánk a magaságyások felállításának, alaposan fontoljuk meg, hová szeretnénk őket rakni. Néhány fontos szempont van, amit mindenképpen végig kell venni.

magas ágyás
Forrás: Shutterstock

A legtöbb zöldség- és virágfajta legalább 6-8 óra közvetlen napfényt igényel naponta. Ezért helyezzük el magaságyásainkat olyan területre, ahol legalább ennyi napsütés érheti őket. Kerüljük a teljesen árnyékos területeket, mivel azok nem megfelelőek a növények növekedéséhez és fejlődéséhez. 
Fontoljuk meg a kert teljes elrendezését és tervezését. 

A magaságyásoknak olyan területen kell lenniük, ahol könnyen hozzáférhetőek lesznek gondozás és betakarítás szempontjából. 

Emellett ügyeljünk arra is, hogy a magaságyások ne árnyékolják el a kert többi részét, és ne zavarják a kerti utak és más szerkezetek funkcióit. 
Vegyük figyelembe a kert különböző időjárási viszonyait és az esetleges természeti kockázatokat, mint például a szélsőséges hőmérsékletet, szelet vagy jeget. Próbáljunk olyan helyre helyezni magaságyásainkat, ahol védettebbek a környezeti tényezőktől. 
Nem utolsó szempont továbbá, hogy ezeknek a kialakított magaságyásos veteményeseknek a kertbe esztétikai szempontból is bele kell illeszkedniük. Ezért stílusában, elhelyezkedésében is passzolniuk kell a már kialakított kertünkhöz.

Hogyan építsük ki a magaságyásokat?

Ha kitaláltuk, hogyan, hová helyezzük el őket, és a megfelelő mennyiséget is kiszámoltuk, elkezdhetjük a tényleges munkálatokat.
Készíthetjük mi magunk is lécekből és deszkákból a magaságyásokat, de kaphatóak már előre elkészített változatok is. Érdemes utóbbiból már használtakat beszerezni, így nemcsak újrahasznosítunk, hanem a pénztárcánkat is kímélhetjük.

Számos ötlet látható az interneten, vannak, akik elhasznált dézsák, fémkádak oldalait, vázait használják magaságyásként - lefestve, kezelve bármi jó lehet, ha oldalt megfelelő támasztékkal rendelkezik és alja pedig nincs.
Az ágyások általában 30-100 cm magasak és 1-2 méter hosszúak. Természetesen, ha magunk készítjük őket, tetszőleges méretűeket és formájúakat is alkothatunk.

magas ágyások építése
Forrás: Shutterstock

A magaságyás feltöltése

A magaságyások belsejébe szintenként tegyük a megfelelő földet, tölteléket, anyagokat. Elsőként helyezzünk geotextilt az ágyások aljába, ezzel a gyomok kialakulását akadályozhatjuk meg. Erre helyezhetünk nagyobb méretű törmeléket, például kavicsot vagy kisebb köveket, hogy biztosítsuk a megfelelő vízelvezetést és szellőzést, középső részébe pedig be lehet helyezni szerves anyagokat, például szalmát, levélzöldséget vagy rothadó növényi maradványokat, amelyek további tápanyagokat biztosíthatnak a növények számára. 
Helyezhetünk komposztot is az ágyásokba. A komposzt remek választás a magaságyások töltésére, mivel gazdag tápanyagforrás és segíthet a talaj szerkezetének javításában is. Készíthetünk saját komposztot otthon, vagy vásárolhatunk kész komposztot is.
Amint megvan az alap jöhet a termőföld. Készíthetjük mi magunk is, de kezdőknek ajánlatos inkább jó minőségű, előre elkészített, a növényzethez igazodó földet vásárolni, amiben biztosan megteremnek a tervezett zöldségek és gyümölcsök

Ültetés

Ültetéskor csak a képzeletünk szabhat határt. Éppen ezért érdemes átgondolni, melyek azok a zöldségek és gyümölcsök, amelyeket szívesen és sokat fogyaszt a család. A magaságyásban, mint a normál talajban, szinte  minden megterem, hasonlóképpen kell foglalkozni az adott terményekkel, mintha a talajba ültetnénk azokat.

magas ágyás kisokos
Forrás: Shutterstock

Öntözés

A magaságyásban lévő föld hamarabb kiszárad, mint a normál talaj, ezért folyamatosan pótolnunk kell a nedvességét. Napi többszöri, javarészt reggeli és esti órákban történő locsolással megfelelően szinten tarthatjuk a talaj nedvességtartalmát, a nyári melegekben érdemes alaposabban öntözni.
Ha szeretnénk automatizálni az öntözést, kerti locsolóval, csepegtető rendszerrel, párásító kialakításával könnyedén megtehetjük.

Kártevők elleni védelem

Fontos védeni a magaságyást a kártevőktől és a gyomoktól is. Használhatunk mulcsot vagy gyomirtó fóliát a gyomok ellen, valamint védekezhetünk kártevők ellen természetes vagy vegyszeres módszerekkel. Rendszeresen ellenőrizzük és gondozzuk a magaságyást. Távolítsuk el a gyomokat, figyeljünk a növények állapotára, és szükség esetén pótoljuk a talajt vagy a tápanyagokat.

 

Támasztékot igénylő növények

magas ágyások készítése
Forrás: Shutterstock

Néhány növény igényelhet támrendszert, például karózást vagy támasztást, amikor magaságyásban növekednek. Amikor növényeket ültetünk, ezeket már előre nem árt kialakítani, hogy a megfelelő módon nyújtsanak segítséget a növények számára.
Válasszunk például fa karókat, bambuszrudakat, drótokat vagy hálókat. A magaságyás méretének megfelelően szabjuk méretre a kiválasztott anyagokat, majd gondosan rögzítsük a magaságyáshoz. A karókat a talajba szúrhatjuk, a hálót pedig az ágyás köré erősíthetjük pl, szögekkel, kapcsokkal.


Kedvenc zöldségeink közül soknak van szüksége támrendszerre, ezeket gyűjtöttük össze:


Paradicsomok: A paradicsomok hajlamosak lehetnek terjedni és elágazni, ezért gyakran szükség van támrendszerek alkalmazására, például karózásra vagy rácsokra, hogy támogassák a növényeket és megakadályozzák az elterülést.
Babok és borjúbabok: A karózás vagy rácsok segíthetik a babok felfelé történő növekedését és a gyümölcsök stabilitását.
Borsók: A borsók, hasonlóan a babokhoz, hajlamosak lehetnek a terjedésre és az elágazásra. A támrendszerek segíthetnek abban, hogy a borsók felfelé nőjenek és támogassák a nehéz termést.
Uborkák és tökfélék: Ezek a növények gyakran futónövényekként nőnek, és támrendszerek nélkül hajlamosak lehetnek a földre terülni. A karózás vagy rácsok kialakítása segítheti ezeknek a növényeknek a felfelé történő növekedését és a gyümölcsök stabilitását.
Hüvelyesek: Számos hüvelyes, mint például a cukkini vagy a törökbúza, gyakran igényel támrendszert, hogy segítsen nekik a felfelé történő növekedésben és a nehéz gyümölcsök támogatásában.

Ha kicsi a hely: legyen függőleges kerted az erkélyen

Az otthoni függőleges kertrendszerek telepítése izgalmas és kreatív módszer arra, hogy kihasználjuk a kis helyet, és zöldebbé tegyük környezetünket. Íme, néhány tipp, ha belefognánk egy ilyen különleges, de hangulatos projektbe.

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.