Disznóvágás-átverés és háromszögelési csalás

Adathalászat
Egyre nagyobb összegekre követnek el internetes csalásokat
Fotó: Gorodenkoff
Vágólapra másolva!
Az internetes csalások száma ugyan csökkent az elmúlt időszakban, viszont az ellopott pénz mennyisége nőtt. Ez arra utal, hogy a csalók egyre profibbak, és célzottan támadják a potenciális áldozatokat. Összefoglaltuk, melyek most a leggyakoribb internetes csalások.
Vágólapra másolva!

A Visa közzétette félévente megjelenő, csalásokról szóló nemzetközi jelentésének 2024. tavaszi kiadását, amely a fogyasztókat és a vállalkozásokat világszerte érintő legjellemzőbb fizetési veszélyekre hívja fel a figyelmet. 

A cég csak 2023-ban több mint 40 milliárd dollár értékű csalást akadályozott meg, 2022-ben ez az érték még 22 milliárd dollár volt. Míg 2023. június és december között csökkent az egyéneket érintő csalások bejelentéseinek száma, addig az elvesztett pénzösszegek nagysága nőtt - hívja fel a figyelmet a Világgazdaság.

A Visa friss jelentése szerint az Egyesült Államokban a leggyakoribb internetes csalások a következők:

  • Úgynevezett „disznóvágás-átverés”: A csalók a közösségimédia-felületeken és társkereső oldalakon az olyan ünnepekkor, mint a Valentin-nap és a szilveszter, online férkőznek az emberek bizalmába, és meggyőzik a tapasztalatlan és óvatlan áldozataikat, hogy magas hozamot ígérő befektetésbe, például hamis kriptovaluta-kereskedelmi platformokba fektessenek be. Az ilyen meggyőző, mesterséges intelligenciát alkalmazó csaláskampányok több milliárd dolláros veszteséget okoztak a fogyasztóknak. 
  • Örökléshez kapcsolódó csalások: Az áldozatok értesítést kapnak egy rég nem látott rokon örökségével kapcsolatban egy olyan ügyvédi irodától vagy más szakmai szervezettől, amely látszólag teljesen szabályosan működik. Az intő jelek közé tartozik a titoktartás kérése, a sürgetés, a személyes adatokra vonatkozó kérések és a felszólítás kezdeti befizetésre a jövőbeni nyereség biztosításához. 
  • Humanitárius segélyezéssel kapcsolatos csalások: Az aktuális tragikus eseményeket kihasználva a csalók a közösségimédia-felületeken adományozási felhívásokkal használják ki az adományozók gyanútlanságát.
  • Háromszögelési csalás: A csalók olyan megtévesztő, hamis online boltnak tűnő felületeket hoznak létre, amelyek alacsony áron kínálnak keresett termékeket, de céljuk a fizetési információk gyűjtése. A törvényesen működő kereskedők teljesítik az online megrendelést, de a fizetési információk már illetéktelen kezekbe kerültek, és további visszaélésre adnak lehetőséget.