Tovább mérséklődött az árak emelkedése márciusban

Olcsóbb lett a kenyér, a tej és a liszt az egy évvel korábbi árakhoz képest, a szolgáltatások ára viszont emelkedett.

2024. 04. 11. 8:42
LANG4776
infláció
Illusztráció Fotó: Somogyi Hírlap/Lang Róbert
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Márciusban 3,6 százalékkal nőttek átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapjához képest, így immár harmadik hónapja van a jegybank célsávján belül az inflációs ráta – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal adatközléséből. Februárhoz viszonyítva átlagosan 0,8 százalékkal emelkedtek az árak.

A mostani adatban a tavalyi magas bázis is megjelenik, 2023 márciusában 25,2 százalékos volt az éves drágulás, viszont jó hír, hogy hónapról hónapra csökken az árnyomás a magyar gazdaságban – erre utal, hogy az egyszeri hatásoktól megtisztított maginfláció is már közelíti a négyszázalékos ütemet, ami ezúttal 4,4 százalékra csökkent. 

Ezzel együtt nagyon közelítünk az idei inflációs mélyponthoz, a bázishatásoknak köszönhetően a következő hónapokban már ismét emelkedésnek indulhat a pénzromlás üteme – írja a Világgazdaság.

Ugyanakkor a mai adatban még alig látható az elmúlt hetek üzemanyagáremelkedése, a KSH adatfelvétele minden hónap 20-ig tart, így a március végén tapasztalt drágulás csak az áprilisi inflációs adatokban fog megjelenni. Az viszont már most látszik, hogy az élelmiszerek helyét átvették a szolgáltatások az inflációs dinamikában. Márciusban az élelmiszerek mindössze 0,7 százalékkal nőttek, miközben a szolgáltatások 9,9 százalékkal drágultak. 

Olcsóbb lett a kenyér és a tojás is

A részletekre kitérve a KSH közölte: az élelmiszerekben belül a leginkább a cukor (30,9 százalék), a csokoládé és kakaó (11,6 százalék), a büféáruk (10,4 százalék), a sertéshús (9,1 százalék), valamint az alkoholmentes üdítőitalok ára nőtt (7,5 százalék).

A termékcsoporton belül a liszt ára 20,3, a tojásé 19,7, a száraztésztáé 13,1, a sajté 13,0, a tejé 11,0, a kenyéré 10,5 százalékkal csökkent. 

A háztartási energia 3,1 százalékkal olcsóbb lett, ezen belül a vezetékes gázért 6,9, az elektromos energiáért 3,2 százalékkal kellett kevesebbet fizetni.

A szolgáltatások ára 9,9 százalékkal nőtt, ezen belül a lakbér 14,1, az autópályadíj, gépjárműkölcsönzés, parkolás 10,7, a járműjavítás és -karbantartás 10,5, a sport- és múzeumi belépők 8,7, az üdülési szolgáltatás 6,8 százalékkal drágább, az utazás munkahelyre, iskolába 21,7 százalékkal olcsóbb lett. A szeszes italok, dohányáruk ára 4,4, ezen belül a dohányáruké 4,7 százalékkal emelkedett. 

A tartós fogyasztási cikkekért 1,8 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, ezen belül a használt személygépkocsik ára 9,3 százalékkal csökkent, a konyha- és egyéb bútoroké 6,0, a szobabútoroké 3,0, az új személygépkocsiké 2,5, a fűtő- és főzőberendezéseké 1,9 százalékkal nőtt. A járműüzemanyagok 2,3 százalékkal drágultak.

Havi szinten drágulás

Februárhoz képest  az élelmiszerek átlagosan 0,1 százalékkal drágultak, ezen belül az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, friss hazai és déli gyümölcs) 0,7, a baromfihús 0,5, a sertéshús 0,4 százalékkal kerül többe, a száraztészta 1,9, a cukor 1,7, a tojás 1,3, a tejtermékek 1,0, a kávé 0,8, a vaj és vajkrém 0,6, a kenyér pedig 0,4 százalékkal kevesebbe.

A szolgáltatások 1,8 százalékkal drágultak, ezen belül a tévéelőfizetések 11,4, a telefon- és internetszolgáltatások 10,8, a lakásjavítás és -karbantartás 1,1, a járműjavítás és -karbantartás 0,9 százalékkal. A járműüzemanyagok ára 2,1 százalékkal drágult.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.