Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 
No menu items!

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A kép illusztráció. Forrás: Bigstock

Bár a bankok az infláció mértékével emelhették volna az idén számlavezetési és egyéb díjaikat, a többségük jóval szerényebb mértékű drágításról döntött. Főleg azok az ügyfelek jártak jobban, akik digitálisan bankolnak, és nem használnak készpénzt – derül ki a Bank360.hu  összegzéséből. 

Kiderült, mennyivel emelték vagy tervezik emelni a bankok a díjaikat. Elvileg ijesztő mértékű, 17,6 százalékos díjemelésre is joguk lett volna az idén, ennyi volt ugyanis tavaly az átlagos infláció. A bankok lakossági számlacsomagjaira szigorú szabályok vonatkoznak, nem emelhetik szabadon az áraikat, minden áremelést meg kell indokolniuk, és a fogyasztók számára előnytelen változásokat a bevezetés előtt 60 nappal be kell jelenteniük. Az előző évi átlagos inflációt viszont eddig rendszerint érvényesítették a díjemeléseikben, az idén azonban a többségük visszafogta magát.

Az OTP nyitotta a sort, amely már februárban bejelentette, hogy márciustól változnak a díjai, ám a digitális szolgáltatások díját csupán egyszámjegyű mértékben, 9,9 százalékkal emeli meg. Több más szolgáltatás, így a bankkártyák éves díja vagy a készpénzfelvétel és a fióki tranzakciók ára viszont 17,6 százalékkal nőtt. Emellett az OTP-nél is ingyenes maradt több szolgáltatás, például a Junior diákszámlás ügyfelek többnyire díjmentesen bankolhatnak, és arra is van lehetőség, hogy a 20 ezer forint alatti utalások ingyenesek legyenek.

Sok az ingyenes szolgáltatás, kisebb az áremelkedés

A Bank360 összeállítása szerint a legtöbb bank áprilisban változtatott a díjain. Köztük a CIB Bank is, amely közleményben tudatta az ügyfelekkel, hogy nem él a teljes inflációkövető áremelés lehetőségével a lakossági bankszámláknál. Az ügyfelek több mint felét nem érinti a bankszámlavezetési díjak emelkedése, miközben a legfontosabb napi tranzakcióknál tíz százalék alatti mértékben nőttek a díjak április 1-től.

A K&H is a tavalyi inflációnál kisebb mértékben emelte a hónap elején a mindennapi banki szolgáltatások díjait. A számlavezetési díjak például mintegy 5 százalékkal lettek magasabbak. A bankszámlás lakossági ügyfelek 63 százaléka részesül különböző kedvezményekben, mintegy harmada a számlavezetési díj felét fizeti, a negyedüket pedig egyáltalán nem terheli havi számlavezetési díj. Szintén az infláció alatt maradtak a betéti és hitelkártyák költségeinek változásai, amelyek idén 9 százalékkal emelkedtek. A készpénzfelvétel és különféle tranzakciók díja ugyanakkor többnyire a tavalyi infláció mértékével nőtt a bankban.

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

Hasonlóan a tavalyi évhez, az Erste az idén sem érvényesíti az inflációs emelés lehetséges maximum mértékét az elsődlegesen digitális ügyfeleknek szóló George számláknál és kártyáknál, illetve a gyerek- és a diákszámláknál, és az ezekhez tartozó kártyáknál. Ez azt jelenti, hogy az ilyen forint számlák ügyfeleinek a számlavezetési és utalási díjai valamint a számlákhoz kapcsolódó kártyadíjai sem változnak majd. Máshol viszont lesz drágítás, így az Erste teljes lakossági ügyfélkörére átlagosan 13 százalékos áremelkedéssel szembesül majd májustól.

A Raiffeisennél a lakossági számlacsomagok többsége továbbra is 0 forintos számlavezetési díjjal, az eddig megszokott feltételekkel vehetőek igénybe a Raiffeisennél 2024. április 1-től is. A bank ügyfeleinek legnagyobb része átlagos használat mellett továbbra is akár teljesen díjmentesen bankolhat. Akinek mégis fizetnie kell, az jobban jár, ha digitális csatornákat használ, mert az ott indított és teljesült utalások díja csak 10 százalékkal emelkedik.

A Gránit Bank már több mint 10 éve nem módosította a legkeresettebb számlacsomagjainak díját, és ezt az idén sem tervezi. A számlacsomagok között több feltétel nélkül havidíjmentes konstrukció is található.

Az Unicredit Bank ugyan 2024-ben a lakossági számlavezetéshez kapcsolódó számos szolgáltatás díjmentességét változatlanul megtartotta, és a legtöbb promóciós díjkedvezményt meghosszabbította újabb fél évre, de azoknál a díjaknál, amelyek idén változnak, inflációkövető, 17,6 százalékos emelést hirdetett meg április 1-jétől. A MagNet Bank számlacsomagok díjai is a 2023-as fogyasztói árindex változásának megfelelően módosultak szintén április 1-től.

Ugyanez a helyzet az MBH Banknál, csak ott később, május 1-től lépnek életbe az új díjak. A hitelintézet az üzletszabályzatban foglaltaknak megfelelően – inflációkövető díjemelést alkalmaz a lakossági és a vállalati számlacsomagokhoz kapcsolódó díjakban. Kivételt képez a legújabb, 2022. április 1-jén bevezetett lakossági számla, valamint a jelenleg értékesített vállalati számlacsomagok havi csomag- és számlavezetési díjai. Ez a díjtétel meglévő és új vállalati és lakossági ügyfeleink számára is változatlan marad.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A mesterséges intelligencia is hajtja az Apple-t?

A hír érdekességét növeli, hogy a Bloomberg a múlt hónapban arról számolt be, hogy az Apple tárgyalásokat folytat a Google Gemini chatbotjának engedélyezéséről az új iPhone funkciókhoz.

Vasútipari együttműködés indul magyar és tunéziai vállalatok között

Megegyezés született a Ganz és tunéziai partnere között, amelynek értelmében nagyszabású vasútipari együttműködés indulhat az észak-afrikai ország vasúti hálózatának modernizálása terén

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.
Hirdetés

Hírek

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.
Hirdetés

Gazdaság

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.