A magyar válság címmel közölt elemzést a napokban a Geopolitical Futures hasábjain George Friedman magyar származású geopolitikai elemző, aki a hét végi több tízezres kormányellenes tüntetés kapcsán értékelte a hazai belpolitikai helyzetet. A Stratfor alapítója, aki egyébként rendszeresen jár Magyarországra konferencia-előadóként, azt írta, mióta Orbán Viktor több mint egy évtizede átvette a miniszterelnökséget, a magyar ellenzék széttöredezett és általában véve hatástalan. Szerinte az, hogy ennyi idő elteltével ennyi ember gyűlik össze a kormányzása ellen, megdöbbentő esemény, függetlenül attól, hogy ez a leváltásához vezet-e.

Fotó: AFP

Friedman rámutat arra, hogy Magyarország vezetőjeként Orbán olyan ideológiát teremtett, amely más országokra is hatással volt. Ennek két kritikus dimenziója van. Az egyik ilyen, hogy a Magyarországra irányuló migrációval szembeni ellenállás, illetve a kereszténység konzervatív felfogásán és a homoszexualitás elutasításán alapult, mindkettő kérdésben ellenpólust jelentett a liberális felfogással. Szerinte Orbán ideológiájának hatása elérte az Egyesült Államokat is, ezt mutatja, hogy amerikai útján Orbán intenzív találkozón vett részt Donald Trumppal. 

Orbán politikájának a másik dimenziója az ukrajnai háborút érinti. Friedman, aki már 2009-ben megjósolta az orosz–ukrán konfliktust, és általában maga is amerikai geopolitikai érdekeket hangoztatja, úgy látja, azzal, hogy Orbán Putyinnal leült tárgyalni a háború előestéjén, Magyarország szakított a NATO-szövetségeseivel. Felrója a magyar kormányfőnek, hogy röviddel a háború kitörése után Orbán megtagadta a magyar erők bevetését, sőt azt is, hogy a NATO fegyvereket állomásoztasson magyar területen vagy szállítson át magyar területen. „Ez jelentős visszaesést jelentett a és az EU számára, amelyek a Magyarországgal közös határon fekvő Ukrajna támogatására irányultak” – állapítja meg.

A geopolitikai elemző szerint épp ezért fontos, hogy ha Budapesten politikai váltás történik, akkor lehetséges, hogy a NATO-val, Oroszországgal és a háborúval kapcsolatos magyar álláspont is megváltozik.

Azt elismeri ugyanakkor, hogy Orbán Ukrajnával kapcsolatos döntéseivel megpróbálná követni a magyar közvéleményt, amely általában véve nem akart részt venni a háborúban, ahogyan nem akart bevándorlókat sem. A hét végi tüntetések kapcsán azzal zárja gondolatait, hogy Orbánnak még nincs vége. És még ha így van is, nem világos, hogy ellenfeleinek van-e olyan víziója, amely elég messzire megy a korrupció iránti megvetésükön túl ahhoz, hogy szélesebb körű változást hozzon Magyarországon írja a világhírű magyar származású elemző.