Fejkamerát kötöttek egy kisbabára, így tanították beszélni az AI-t - A kisgyerek nyelvtanulási módszerét figyelték

A kutatók a mesterséges intelligenciát próbálták okítani egy olyan tanulási modellre, amely képes szavakat memorizálni és elsajátítani.

Kisbaba tanította beszélni az AI-t
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az AI már tud írni, kommunikálni, sőt a halál időpontját is meg tudja jósolni. De vajon milyen lenne, ha beszélni is tudna? A kutatók ezzel a gondolattal játszottak el, mikor egy kisbaba fejére kamerát rögzítettek.

A Science című tudományos folyóiratban közzétett eredmények új megvilágításba helyezték a gyermekek nyelvtanulási módszereit, és a jövőben hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a kutatók olyan gépi tanulási modelleket hozzanak létre, amelynek köszönhetően az AI emberekhez hasonlóan kommunikálhat.

Kisbaba tanította beszélni az AI-t

A gyermekek körülbelül 9 hónapos koruk környékén kezdik el az első szavak elsajátítását. Kétéves korra egy átlagos gyerek szókincse körülbelül 300 szó. Az azonban még nem tisztázott, hogy a kicsik mikor társítanak jelentést bizonyos kifejezésekhez. A New York-i Egyetem Adattudományi Központjának kutatói erre a szürke zónára keresték a választ. Az AI betanításához több mint 60 órányi, ilyen és ehhez hasonló videó- és hangfelvételt készítettek, amelyet egy Sam nevű kisgyerekre szerelt fejkamerával rögzítettek.

A kisgyermek hat hónapos korától a második születésnapjáig viselte a kamerát. A 19 hónap alatt a kamera több mint 600 000 videóképet gyűjtött össze, amelyekhez több mint 37 500, a közelben tartózkodó személytől származó hanganyag kapcsolódott. A felvett beszélgetések és videók bepillantást engedtek egy fejlődő gyermek tapasztalataiba: a kutatók látták ahogy eszik, játszik és általában véve megismeri az őt körülvevő világot.

Létrehoztak egy neurális hálózati modellt, hogy megpróbálják értelmezni, amit a kisbaba érzékelt. Elemezték a kameráról felvett képkockákat, illetve a hangot, beszédet is. Az AI így szép fokozatosan a kicsihez hasonlóan tanult: szavakat társított bizonyos tárgyakhoz és vizuális elemekhez. 

A kutatás végén tesztelték a mesterséges intelligencia tudását. Négy képet mutattak, és azt kérték, hogy szavakat társítson hozzá. A modell az esetek 61,6%-ában sikerrel járt, ráadásul képes volt olyan képeket is azonosítani, amik nem szerepeltek Sam fejkamerás adathalmazában. Ez arra enged következtetni, hogy az AI képes volt önálló megfigyeléseket is tenni. Mindez bizonyítja a mesterségesintelligencia-modell azon képességét, hogy következetesen azonosítja a tárgyakat és szavakat, pusztán a fejkamerából szerzett adatok felhasználásával.  

A kutatók szerint a kapott eredmények rendkívül értékesek lehetnek a jövőbeli AI-fejlesztők számára, akik így olyan modelleket hozhatnak létre, amik az emberhez hasonló módon tanulnak. 

Megkérték a mesterséges intelligenciát, hogy mutassa meg mit látunk, miután meghalunk: meglepő képeket készített

Ezt jósolta a mesterséges intelligencia.

Elolvasom

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük