Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

A mesterséges intelligencia mindenki számára elérhető, különösebb hozzáértés nélkül is jól használható megoldásai kerülnek fókuszba a HVG e heti számával együtt megjelenő kiadványunkban.

Az elmúlt egy évben annyit fejlődött a mesterséges intelligencia (MI), mint előtte egy évtized alatt – mondják a szakértők. De mit mondhatnak azok, akik különösebben még csak nem is érdeklődnek a technológia iránt, egyszerűen szeretnék most már a mindennapi életükben látni ennek a mozgalmas egy évnek a gyümölcseit?

Bemutatjuk, mit csinálhat könnyebben vagy jobban az, aki okostelefonján, számítógépén vagy autójában kipróbálja a következő hónapokban sorra elérhetővé váló újdonságokat. Sőt, néhány dologra várni sem kell, már most a felhasználók kezében vannak azok az első izgalmas új funkciók, amelyek használata lényegében semmiféle előzetes tudást nem igényel, semmilyen technológiai érdeklődést nem feltételez – és nagyon gyakran észre sem veszi az ember, hogy mesterséges intelligencia dolgozik a háttérben. Az újdonságok bárki számára elérhetők, most még sok esetben többletköltség nélkül vagy minimális pénzért. (Hogy ez meddig maradhat így, kiadványunkban arról is olvashat.)

Aki társkeresési céllal ismerkedne, az ugyanúgy talál a cikkekben érdekességeket, mint aki a mesterséges intelligenciával dolgozó pszichológiai chatbotok segítségével saját magát ismerné meg jobban. Egészségesebben étkezne? Konkrét receptekre kíváncsi? Vagy a pénze okos befektetéséhez vár hasonlóan kézzelfogható javaslatokat? Szinte mindenre van már MI-alapú megoldás, amely demokratizálhatja a hozzáférést a korábban csak kevesek számára elérhető lehetőségekhez.

Regényeket, filmeket feldolgozó történeti áttekintésünkben felidézünk néhány baljóslatot a mesterséges intelligencia tegnapjából is, a mitológiától a Mátrixig. Kánai András kreatív jövőkutatóval pedig azt járjuk körül, mi lehet mindebből holnapután.

A HVG legfrissebb MI-kiadványát megtalálja a lap e heti száma mellé csomagolva.

HVG