Közgazdászprofesszor: Orbán Viktor intézkedései miatt ingadozik a forint

HírKlikk 2024. április 10. 05:45 2024. ápr. 10. 05:45

A közép- és kelet-európai gazdaságok növekedési üteme már egy ideje felülmúlja Nyugat-Európáét – írja Kenneth Rogoff, a Harvard Egyetem professzora, a Project Syndicate-n megjelent, Európáról szóló cikkében, amit Magyarországon exkluzívan a Portfolio közölt.

Az Eurostat adatai szerint Lengyelország az egy főre jutó reál-GDP tekintetében megelőzte Görögországot és Portugáliát, és olyan országok, mint Románia, a következő öt évben hasonló mérföldkövet fognak elérni – véli Rogoff. Magyarország ugyan megküzdött az árfolyam-ingadozásokkal és a tavalyi 0,8 százalékos visszaeséssel, ami Orbán Viktor miniszterelnök jegybanki függetlenség korlátozására tett kísérleteit tükrözi, az ország idén és jövőre várhatóan visszatér a biztos növekedéshez – írta a közgazdász.

Rogoff megjegyzései azért érdekesek, mert az amerikai makroközgazdászok ritkán foglalkoznak kisebb, kelet-közép-európai országokkal. Az elmúlt hónapok híráramlása azonban eljutott a tengerentúlra is, így Rogoff cikke kapcsán a Portfolio felidézi, mi történt.

Emlékezetes – írja a lap –, Matolcsy György jegybankelnök arról beszélt februárban, hogy a 2021 közepétől végrehajtott fordulat egyik mellékszála, hogy a jegybank függetlensége és önállósága ellen rejtve és nyíltan is támadás történt, illetve történik. A jegybankelnök hozzátette, hogy amit most tervez a kormány a jegybank törvénnyel, az jelentős támadás az MNB függetlensége ellen.

A közelmúltban a Pénzügyminisztérium – egyebek mellett – az MNB igazgatósága feladatkörének módosítása, valamint az MNB felügyelőbizottság hatáskörének kiterjesztése céljából a magyar jegybanktörvény módosítását kezdeményezte. Az Európai Központi Bank véleményezési feladata keretében kiadott dokumentumában néhány változtatást javasolt, illetve általánosságban a jegybanki függetlenség tiszteletben tartásának fontosságát hangsúlyozta. A jegybank üdvözölte az EKB álláspontját, a módosításokat előterjesztő Pénzügyminisztérium pedig hangsúlyozza, hogy a jegybank függetlensége nem sérül. Egyes vélemények szerint a forint árfolyama az elmúlt időszakban a jegybanki függetlenséggel kapcsolatos kérdőjelek miatt is esett.

Orbán Viktor miniszterelnök is reagált Matolcsy szavaira. Szerinte a jegybank függetlensége szent és sérthetetlen. Az MNB azonban 11 pontos listát adott ki arról, hogy a kormány által milyen támadások érték az MNB-t. Felhívták a figyelmet arra a sorozatra, amely már „eddig is szűkítette a monetáris politika függetlenségét, gyengítette transzmissziós csatornáit".

Mindeközben a Bloomberg azt írta a téma kapcsán, hogy Orbán Viktor miniszterelnök és Matolcsy György jegybankelnök között nyílt konfliktus alakult ki a gazdaságpolitika miatt. Az elmúlt hetekben számos cikk született a témában, ami nem csoda, hiszen Matolcsy nyíltan kritizálta a kormányt. A Magyar Nemzeti Bank közleményben cáfolta, hogy megromlott volna a kapcsolt Orbán Viktor miniszterelnök és Matolcsy György jegybankelnök között.

Ezt követően az MNB a pénzügyi stabilitás romlásának lehetőségéről beszélt, majd Horváth Bianka – az elnök tanácsadója – hosszú cikkben írt arról, hogy szerinte a kormányzat mind a kommunikációjával, mind a gazdaságpolitikai intézkedéseivel csorbítja a jegybanki függetlenséget, ami rövid távon hátráltatja az infláció elleni harcot, hosszú távon károsan hat a növekedésre is. A vitát az helyezte némiképp nyugvópontra, hogy a kormány jelezte, újragondolja a jegybanktörvény módosítását.

Forrás: Portfolio