Vágólapra másolva!
Kedden este két szuperrangadót rendeztek a labdarúgó Bajnokok Ligája-negyeddöntők első mérkőzéseinek sorában. Az Arsenal hazai pályán 2-2-es döntetlent ért el a Bayern München ellen, míg a másik találkozón a Real Madrid Spanyolországban 3-3-mat játszott a címvédő Manchester City ellen. Jöjjenek a főszereplők nyilatkozatai és a Bajnokok Ligája keddi játéknapjának további érdekességei!

Amikor kialakultak a Bajnokok Ligája negyeddöntőinek párosításai, a legtöbben reménykedtek benne, hogy a két legnagyobb rangadó ne egy napra essen. Aztán az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) döntése értelmében mégis így lett, ezáltal az előzetes erősorrendben első két helyen álló Manchester City és Real Madrid, valamint a 3-4. helyet elfoglaló Arsenal és Bayern München egy napon csapott össze. Így maradt az a remény (a terrorfenyegetés valóra váltásának elkerülése mellett), hogy csak az egyik találkozó legyen izgalmas, a kettő közül az, amelyiket éppen nézni tudja az ember. Nos, nem sikerült. A két szuperrangadó odavágója ugyanis egyaránt olyan szenzációsra sikerült, hogy ezekről (a visszavágóktól függetlenül) még évek múlva is beszélni fognak az európai labdarúgás szerelmesei.

Bajnokok Ligája, negyeddöntő, BL, Arsenal, Bayern München
Az Arsenal-szurkolók a Bayern ellen 14 év után szoríthattak ismét a kedvenceikért a Bajnokok Ligája negyeddöntős fázisában
Fotó: Adrian DENNIS / AFP

Arsenal – Bayern München

Gabriel Martinelli veszélyes lövése, Alphonso Davies eltiltást érő sárga lapja és Bukayo Saka gyönyörű tekerése – negyedóra után padlóra került a Bayern München, amely alapból is ott volt. A Német Kupából már régen kiestek, a bajnoki címről 11 év után fognak ismét lemaradni, a hétvégén pedig kétgólos előnyről kaptak ki az újonc Heidenheim otthonában a Bundesligában. A 2010 óta első BL-negyeddöntőjét játszó Arsenal ezzel szemben idén veretlen a bajnokságban, és vezeti is a Premier League-et, így Mikel Arteta csapata a korai gól után kedden a továbbjutást is eldönthette – volna. Ám egy labdavesztés után a korábbi kedvenc Serge Gnabry előbb kiegyenlített, majd az elvétve szabálytalankodó

William Saliba butasága után az Emirates-ben már Tottenham-játékosként sem kedvelt (bár 8 éves korában egy szezont az Arsenalban nevelkedő) Harry Kane büntetőből a vezetést is megszerezte a Bayernnek.

A hazai drukkereket ezután még jobban felidegesítette, hogy Gabriel lekönyökléséért piros helyett csak sárga lapot kapott Kane az 55. percben.

A folytatásban nyomott az Arsenal, a Bayern pedig megpróbálta kihúzni egygólos előnnyel, de ez csak a 76. percig sikerült. Két cserejátékos hozta össze a londoniak egyenlítő gólját, Leandro Trossard találata után pedig még bármelyik csapat megszerezhette volna a győzelmet. A münchenieknél a csereként pályára lépő Kingsley Coman kétszer is veszélyeztetett, de végül

a Bayern azzal a két kaput eltaláló lövéssel zárta a meccset, amelyekből a góljai születtek.

Az Arsenal pedig két tizenegyest is számonkért Glenn Nyberg játékvezetőn, különösen az utolsó másodpercekben, amikor Manuel Neuer mellett Saka eltolta a labdát, majd látványosan belerúgott a német kapusba és elesett. Nyberg a videófelvételt sem nézte meg, helyette lefújta a meccset, így 2-2 lett a vége, Saka pedig dühösen az öltözőfolyosóig követte a svéd játékvezetőt. Ám a találkozót követő nyilatkozatokban mégsem az Arsenal, hanem a Bayern reklamált egy büntetőt.

Bajnokok Ligája, negyeddöntő, BL, Arsenal, Bayern München, Bukayo Saka, Manuel Neuer
Bukayo Saka elesett Manuel Neuer lábában, de ez nem ért tizenegyest a hosszabbításban
Fotó: Ian Kington / IKIMAGES / AFP

„Pályafutásom egyik legnagyobb meccse volt a Tottenhamtől való eligazolásom után, boldog vagyok, hogy a büntető értékesítésével hozzá tudtam járulni az eredményhez. Ma este igazi csapattá kellett válnunk.

Valószínűleg tökéletes meccs volt a mai,

hiszen egy idegenbeli Bajnokok Ligája-meccsről volt szó. Ilyenkor kell igazán megmutatni a szenvedélyünk és az összetartásunk, és mi pontosan ezt is tettük. Nem volt könnyű, hiszen az Arsenal erős ellenfél, amely vezeti a Premier League-et, de remélem, otthon kiharcoljuk a győzelmet, a szurkolóink is segíthetnek ebben. Tettünk egy kis lépést, és jövő héten nagy meccs vár ránk – nyilatkozta a meccs után Harry Kane, a Bayern München csatára, aki Saka reklamálásáról elmondta, ha az ő csapattársa esik el, ő is szerette volna, ha tizenegyest ítél a játékvezető ilyen szituációban. – Angolként egy BL-döntő a Wembley-ben, ez a nagy álmom, de addig még hosszú az út.”

„Remekül kezdtünk, még két-három gólt szerezhettünk volna, miután megszereztük a vezetést. Innen is látszik, hogy milyen minőséget képvisel a Bayern – mondta Leandro Trossard, a második Arsenal-gól szerzője. – Tudtam segíteni a csapaton a gólommal, mindig megteszek minden tőlem telhetőt a pályán, remélem, hogy a következő hetekben is így lesz majd. Nagyszerű csapatunk van, de tudjuk, hogy nem lesz egyszerű dolgunk idegenben. Ám,

ha a legjobbunkat nyújtjuk, bárkit képesek vagyunk legyőzni.”

Bajnokok Ligája, negyeddöntő, BL, Arsenal, Bayern München, Leandro Trossard
Trossard (jobbra) Sakához hasonlóan negyedszer volt eredményes az idei BL-szezonban

A Bayern edzője, Thomas Tuchel. a TNT Sportsnak kiemelt egy, a mérkőzés során a feledés homályába veszett részletet. Az Arsenal egyik kirúgásánál, a 67. percben David Raya kapus már elvégezte a pontrúgást, Gabriel azonban lehajolt és megfogta a labdát, hogy ő indítsa útjára a labdát a tizenhatoson belül. Ekkor nem történt semmi, ám a Bayern-edző elmondta, hogy a meccs után beszélt Glenn Nyberg játékvezetővel, aki

tisztában volt azzal, hogy tizenegyest kellett volna ítélnie, mégsem tette.

„A játékvezetőnek nem volt bátorsága ahhoz, hogy befújjon egy jogos büntetőt. Őrült és különös szituáció volt, de

a meccs után elismerte a hibáját. Látta, mi történt, hogy már játékban van a labda, de a BL-negyeddöntőben egy ilyen gyermeteg kezezés miatt nem akart tizenegyest adni,

ez pedig frusztráló – értékelt Tuchel, aki kitért a mérkőzés egyéb elemeire is. – A végén nyerhettünk is volna Kingsley helyzeténél. Nehéz este volt egy nagyon jó ellenféllel szemben. A hazai szurkolók nagyon jó hangulatban támogatták az Arsenalt, szóval az eredményt elfogadhatjuk. Tudtuk, hogy egyértelműen jobban kell játszanunk, mint a heidenheimi 90 perc során, de itt ez nem volt könnyű. Döntetlennel folytatjuk, de hazai pályán játszunk, és hasonló légkörre van szükségünk a mi szurkolóinktól, és ugyanolyan odaadásra, szenvedélyre és minőségre van szükségünk a játékosainktól, mint ma este, és akkor továbbjuthatunk."

„Jól kezdtünk, domináltunk, nem engedtünk az ellenfélnek semmit. Ám a gólunk után egy más meccs kezdődött. Odaadtuk a labdát ellenfelünknek, ők pedig gólt szereztek, amitől elbizonytalanodtunk, és a második kapott gól is emiatt született.

Ez a Bajnokok Ligája: aki hibázik, megbüntetik. Sok egyszerű dolgot nem úgy csináltunk, ahogy szoktuk.

Területeket hagytunk nekik, és abból ők nagyon veszélyesek. De még 2-1-nél is összeszedtük magunkat, próbáltuk megtalálni a ritmusunkat és nem kapkodtuk el a dolgokat. Nagyon hiszek abban, hogy idegenben legyőzzük őket, de ehhez nagyon jól fel kell készülnünk" – mondta Mikel Arteta, az Arsenal vezetőedzője, aki Saka eséséről Trossard-hoz hasonlóan elmondta, hogy szerinte büntetőt ért volna.

A visszavágót 2-2-es állásról folytatva április 17-én rendezik meg Münchenben.

Bajnokok Ligája, negyeddöntő, BL, Arsenal, Bayern München,
Bajnokok Ligája, negyeddöntő, BL, Arsenal, Bayern München, Bukayo Saka, gól
Bajnokok Ligája, negyeddöntő, BL, Arsenal, Bayern München, Bukayo Saka
Bajnokok Ligája, negyeddöntő, BL, Arsenal, Bayern München, Serge Gnabry
Bajnokok Ligája, negyeddöntő, BL, Arsenal, Bayern München, Mikel Arteta
Bajnokok Ligája, negyeddöntő, BL, Arsenal, Bayern München, Harry Kane, tizenegyes
Bajnokok Ligája, negyeddöntő, BL, Arsenal, Bayern München, Harry Kane
Bajnokok Ligája, negyeddöntő, BL, Arsenal, Bayern München, Leandro Trossard, Manuel Neuer, gól
Bajnokok Ligája, negyeddöntő, BL, Arsenal, Bayern München, Thomas Tuchel, Kai Havertz
Bajnokok Ligája, negyeddöntő, BL, Real Madrid, Manchester City,
Bajnokok Ligája, negyeddöntő, BL, Real Madrid, Manchester City
Bajnokok Ligája, negyeddöntő, BL, Real Madrid, Manchester City, gólöröm
Bajnokok Ligája, negyeddöntő, BL, Real Madrid, Manchester City, Eduardo Camavinga
Bajnokok Ligája, negyeddöntő, BL, Real Madrid, Manchester City, Rodrygo
Bajnokok Ligája, negyeddöntő, BL, Real Madrid, Manchester City, szurkolók
Bajnokok Ligája, negyeddöntő, BL, Real Madrid, Manchester City, Pep Guardiola
Bajnokok Ligája, negyeddöntő, BL, Real Madrid, Manchester City, Erling Haaland, Antonio Rüdiger
Bajnokok Ligája, negyeddöntő, BL, Real Madrid, Manchester City, Federico Valverde
Bajnokok Ligája, negyeddöntő, BL, Real Madrid, Manchester City, Carlo Ancelotti, Pep Guardiola

Real Madrid – Manchester City

Két jó ismerős slágerpárosítása a BL-ben, hiszen 2022-ben a City, 2023-ban pedig a Real jutott tovább az egymás elleni elődöntőből, majd nyerte meg az adott évi sorozatot. Carlo Ancelotti együttesének bőven volt ideje felkészülni a keddi összecsapásra, ennek ellenére az a Bayernnél is borzalmasabban indult számukra. Másfél percen belül, előbb Aurélien Tchouaméni Davieshez hasonlóan egy sárga lappal eltiltatta magát a visszavágóról, majd

Bernardo Silva 30 méterről ellőtt szabadrúgását bevédte az egyfős sorfallal megelégedő Andrij Lunyin kapus.

A gyomorproblémákkal küzdő Kevin De Bruyne nélkül felálló Manchester City azonban nem sokáig örülhetett, hiszen bő tíz perccel később már a Realnál volt az előny, előbb Eduardo Camavinga szerencsés, majd Rodrygo zseniális lövését követően. A következő 30 percben visszaesett az iram, és ennél a szakasznál az is érdekesebb volt, amikor

Francois Letexier játékvezető véletlenül megütötte Erling Haaland arcát,

aki bosszúsan nézett vissza rá az öltözőbe vonulás közben.

A második félidő eleje sem volt túl eseménydús, ellenben a játékrész közepén negyedórán belül három olyan bombagól született, hogy azokból máskor egy héten jó, ha van egy. Előbb Phil Foden egy átvétel után bal lábbal, 18 méterről felragasztotta a labdát a jobb felső sarokba, majd öt perccel később Josko Gvardiol szintén egy labdaátvétel után jobbal, 20 méterről tekert hajszálpontosan a bal sarokba, ezzel megszerezve a vezetést a Manchester Citynek, egyben az első gólját a klub játékosaként. Ám Federico Valverde sem akart lemaradni a gólszépségversenyben, és a 79. percben Vinicius Junior keresztlabdáját 14 méterről, a levegőből, kapásból bombázta a jobb alsó sarokba. A folytatásban már nem volt újabb találat, és igazán helyzet sem, ezzel

úgy született 6 gól a Real-City meccsen, hogy a várható gólok száma alig érte el az 1,5-öt.

Ekkora (4,5-es) különbség még egyetlen BL-meccsen sem volt a két mutató között a szezonban.

Carlo Ancelotti és Pep Guardiola együttese tavaly után ismét döntetlenről várhatja az egymás elleni, manchesteri BL-visszavágót
Fotó: Anadolu via AFP / Anadolu via AFP/2024 Anadolu

„Talán a gólomnak köszönhetően valamivel könnyebb helyzetből várhatjuk a visszavágót, de

akárcsak tavaly, a döntetlen ezúttal is vereséggel ér fel

nyilatkozta a meccs utolsó találatát szerző Federico Valverde. – Köszönet jár a szurkolóinknak, akik az elejétől a végéig biztattak minket, és együtt küzdtünk a céljainkért. A korán bekapott gól után tudtuk, mit kell tenni, és gyorsan szereztünk is két gólt, ami létfontosságú volt, és kisegített minket. Ezután viszont veszítettünk az intenzitásunkból, nem volt elég határozott a letámadásunk, és a City a kiváló játékosaival ezt ki is használta. Összességében ez egy elég jó meccs volt, de a bosszúvágytól hajtva kell Manchesterbe mennünk, hogy kiharcoljuk az elődöntős szereplést."

„Micsoda meccs volt!

Boldog vagyok, hogy megszereztem az első gólomat, ráadásul éppen egy ilyen erős ellenfél otthonában.

Először játszottam ebben a stadionban, fantasztikus volt a hangulat – értékelt a Manchester City védője, Josko Gvardiol. – Nagyon élveztem a játékot, bár tudtuk, hogy nehéz dolgunk lesz, de azt hiszem, hogy megmutattuk, hogy milyen minőségi teljesítményt nyújtottunk labdával és labda nélkül egyaránt. Jó eredményt értünk, nagyon várjuk a hazai visszavágót.”

Bajnokok Ligája, negyeddöntő, BL, Real Madrid, Manchester City, Josko Gvardiol, gólöröm
Josko Gvardiol a Bernabéuban szerezte az első City-gólját
Fotó: AFP / AFP/AFP or licensors

„Kiegyenlített meccs volt, mindkét csapat a végsőkig harcolt, keményen kiharcolt döntetlen volt – mondta a Real Madridot irányító Carlo Ancelotti. – Korán gólt szereztek, és őszintén szólva

senki sem számíthatott rá, hogy onnan rálövik [a szabadrúgást].

De nagyon jól reagáltunk, kiválóan játszottunk 60 percig, mielőtt a City két védhetetlen gólt szerzett. Tényleg nem hiszem, hogy a korán bekapott gól befolyásolt minket vagy akár a mentalitásunkat. Azt hiszem,

Rodrygo bal oldalon játszatásával megleptük a Cityt,

a második gólunk előtt tökéletes volt az összjáték Vinícius és Rodrygo között. Nyilván jó lett volna előnnyel utazni a visszavágóra, de úgy gondolom, sok mindennel elégedettek lehetünk. Nagyon jól játszottunk, és ha a jövő héten ismét megtesszük, akkor továbbjuthatunk."

„Szerintem ez egy nagyon jó, szórakoztató mérkőzés volt, ami jól szimbolizálja ezt a sorozatot. Mindkét csapat támadni akart, csak más-más módon. A legjobban az tetszett, ahogy a második félidőben játszottunk: nyugodtan focizva, jól irányítottuk a játékot. Három gólt rúgtunk a Bernabéuban, Angliában nem mindenki tudja, milyen érzés ez: ez egy olyan eredmény, amelyre büszkének kell lenni.

Az első három szezonunkban 4-1-re elveszítettük volna az ilyen típusú meccseket.

Azt mondtam a játékosoknak, hogy ha idejöttök játszani a Bernabéuban a Real Madrid ellen, és azt gondoljátok, hogy a 90 perc úgy telik, ahogy elképzelitek, akkor tévedtek. Tanultunk belőle, stabilak vagyunk, és remélhetőleg egyre jobbak leszünk.

Meglepett a madridiaknál Vinícius és Rodrygo helycseréje, de összességében egy ilyen meccset képzeltem el"

– nyilatkozta a Manchester City vezetőedzője, Pep Guardiola, aki Valverde gólját is nagyon megdicsérte, majd hozzátette,

biztos abban, hogy a Real szerez majd gólt a visszavágón.

Guardiola azt is elárulta, hogy Phil Foden hajrábeli sérülése nem tűnt súlyosnak.

A 3-3-as első meccs után a visszavágót április 17-én rendezik meg Manchesterben.

Szavazzon, és kövesse nyomon a szavazás állását!

A kedden pályára lépett csapatok közül melyek jutnak be a Bajnokok Ligája elődöntőjébe?

Hosszabbítás

Végezetül jöjjenek a keddi játéknap legérdekesebb statisztikái!

• Csak Karim Benzema szerzett több (11) gólt a BL történetében angol csapatok ellen idegenben, mint Serge Gnabry (7).
  • Harry Kane már a 6. gólját szerezte az Emirates Stadionban, ennél többet vendégjátékos nem lőtt az Arsenal otthonában.
  • Leandro Trossard az Arsenal történetének első, a BL történetének negyedik játékosa, aki az első négy hazai BL-mérkőzésén egyaránt gólt szerzett.
  • Trossard-nak ez már a hatodik gólja volt a szezonban csereként beállva, ennél többet egyetlen topliga egyetlen játékosa sem szerzett idén.
  • Carlo Ancelotti a Bajnokok Ligája történetének első vezetőedzője lett, aki 200 BL-mérkőzésen ült a kispadon.
  • A Real Madrid az elmúlt 11 BL-negyeddöntős párharcát megnyerte.
  • A Real Madrid már 27 mérkőzés óta veretlen hazai pályán, ilyen hosszú sorozata 2013 óta nem volt a klubnak.
  • A Real Madrid sorozatban a 34. egyenes kieséses szakaszbeli BL-meccsén szerzett gólt, ilyen hosszú szériája még soha egyetlen csapatnak sem volt a Bajnokok Ligájában.
  • A 2019-es City-Tottenham után a Real-City lett a második BL-meccs az egyenes kieséses szakaszban, amelyen az első negyedórában legalább három gól született.
  • Ez volt a negyedik meccs a BL egyenes kieséses szakaszának történetében, hogy mindkét csapat legalább három gólt szerzett. A legutóbbi ilyet is a Real és a City játszotta.
  • A Manchester City a madridiaktól elszenvedett 2022-es vereség óta 22 meccs óta veretlenek a BL-ben, a rekordot a Manchester United tartja 25-tel.
  • Bernardo Silva az elmúlt 11 BL-gólját az egyenes kieséses szakaszban szerezte.
  • Rodrival a pályán az elmúlt 66 tétmérkőzését nem veszítette el a Manchester City (a klub 2023. 02. 05. óta ötször kapott ki, de Rodri azokon egyszer sem játszott).
  • Phil Foden a szezonban már a hatodik találatát szerezte a tizenhatoson kívülről, ennél többet egyetlen Premier League-játékos sem lőtt.

A Bajnokok Ligája negyeddöntői, első mérkőzések

Arsenal FC (angol) – Bayern München (német) 2-2 (1-2)
gól: Saka (12.), Trossard (76.) ill. Gnabry (18.), Kane (32. - tizenegyesből)

Real Madrid (spanyol) – Manchester City (angol) 3-3 (2-1)
gól: Dias (12. - öngól), Rodrygo (14.), Valverde (79.) ill. B. Silva (2.), Foden (66.), Gvardiol (71.)