SG.hu

Lefagynak a játékok az Intel újgenerációs Core i9 asztali processzorain

Ha egy nemrégiben gyártott csúcskategóriás Intel asztali processzorral rendelkezel, és mostanában furcsa játékösszeomlásokba ütközöl, nem vagy egyedül. A lefagyás a CPU-k meghatározott teljesítményhatár felett történő működésével függhetnek össze.

A Core i9-13900K és i9-14900K felhasználók beszámolói a processzor energiafelhasználására mutattak rá, mint az összeomlások lehetséges forrására, még olyan viszonylag igénytelen játékokban is, mint a Fortnite. Az olyan játékok, mint a Hogwarts Legacy, a Remnant 2, az Alan Wake 2, a Horizon: Zero Dawn, The Last of Us Part 1 és Outpost: Infinity Siege is érintettek a hírek szerint, de a probléma elsősorban az Epic Unreal Engine-ével készült címeket látszik érinteni. Az Intel vizsgálja a problémákat, ami "elszigetelt esetekből" olyanná fokozódott, ami szélesebb körben elterjedt lehet, és rendszerszintű javítást igényelhet. Az olyan CPU-k, mint az i9-13900KF, i9-14900KF, i9-13900KS és i9-14900KS is érintettek lehetnek, mivel ezek mind ugyanazt a lapkát tartalmazzák. Egyes felhasználói jelentések szerint az i7-13700K és az i7-14700K sorozat is érintett lehet.

"Az Intel tudomással bír az Intel Core 13. és 14. generációs feloldott asztali processzorokkal kapcsolatos jelentésekről, amelyek szerint bizonyos munkaterheléseknél problémák merültek fel" - mondta az Intel szóvivője. "Foglalkozunk partnereinkkel, és elemezzük a bejelentett problémákat". Bár az Intel nem jelezte, hogy véleménye szerint mi lehet a gond, az Epic Games és más fejlesztők támogatási dokumentumai szerint a processzorok teljesítménybeállításai a hibásak. Azt javasolják, hogy a felhasználók változtassák meg a BIOS-beállításokat, vagy manuálisan korlátozzák a processzorok sebességét olyan eszközökkel, mint az Intel Extreme Tuning Utility (XTU).

A legtöbb alaplapon az Intel processzorok teljesítménykorlátja lényegében végtelenre van beállítva, így kicsikarva egy kicsit több teljesítményt (különösen az i7-es és i9-es chipek esetében) a megnövekedett energiafelhasználás és hőtermelés rovására. Az Epic az Asus, MSI és Gigabyte alaplapokon az "Intel Fail Safe" nevű BIOS energiaellátási beállítás használatát javasolja. Ez a processzorok energiaellátási határértékeit állítja be az Intel által megadott alapértelmezett értékekre. Ez némileg csökkent teljesítményt eredményezhet, különösen akkor, ha az összes CPU-mag egyszerre aktív. Ha a teljesítménykorlátnál van a hiba az jó hír, mert a felhasználók gyorsan módosíthatják azt, az alaplapgyártók pedig hosszú távon orvosolhatják a problémát, ha a jövőbeni BIOS-frissítésekben módosítják az alapértelmezett beállításokat.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • kvp #4
    Mindossze annyi tortent, hogy az intel a biztonsagos hatar fole tuningolta a procikat. Volt ilyen eset az AMD-nel is reges regen, amikor szo szerint felrobbant par proci a tulhajtastol, mert tul lassu volt a hovedelem. Az intel hovedelme eddig jo volt, tehat addig hajthattuk amig magatol vissza nem lassult a tulmelegedestol. Most tulmentek ezen es mar a veszhelyzeti leallas fogja csak meg a procikat.

    Ketfajta gyogymod van:
    - teljesen kikapcsoljuk a tulhajtast, ezzel a normal asztali teljesitmenyt hozzak a procik (ezt javasoltak most)
    - az intel uj mikrokoddal lejebb veszi a procik tulhajtasi limitjet, meg stabil szintre, amit bios frissitesekkel lehet majd felrakni, igy tulhajthatoak lesznek, csak kisebb mertekben

    Amig nem javitjak ki a hibat, addig ertelemszeruen nem erdemes a teljesitmeny miatt megvenni a tulhajthato valtozatokat a simakhoz kepest. Majd ha mar lesz frissites es ismert, hogy melyik alaplap es melyik proci kapta meg, akkor derul ki, hogy mit erdemes, ha egyaltalan erdemes megvenni. Szvsz. soha nem jo otlet tulhajtani egy procit, tehat mindig a legjobb, de meg nem tuning-os proci a nyero, mind teljesitmeny, mind stabilitas szempontjabol. Ezek jellemzoen a leggyorsabb, de kisebb magszamu munkallomas processzorok. (ott a gyorsabb cpu frekvencia miatti holeadast jellemzoen az aktiv magok szamanak csokkentesevel kompenzaljak, hogy soha ne kelljen visszalassitani -vagy akar leallni- tulmelegedes miatt)
  • bunny #3
    Attól, hogy K-s procid van (nekem pl az van) még nem tolhatod az egekbe, különösen ha pl. a többi részegység nem bírja értsd a tápáramkör pl. az alaplapon vagy a hűtés gagyi. Rendszerben kell gondolkozni, plusz attól hogy K-s proci még van szórás, 2 tök ugyanolyan sorozat között is komoly eltérés van amikor a túlhúzás a kérdés.
    A K-s proci lehetőséget ad, de nem garantál. Amit a dobozon megadnak azt viszont tudja mindegyik, a többi bónusz amit egy rulettkeréken kapsz vagy nem.
  • nlght #2
    "minél többet fizethetek a minél kisebb teljesítményért!"

    a hozzáértők már évek óta tudják hogy ez az Intel igazi szlogenje, vegyél AMD-t ne szopasd magad Intellel...
  • Ellaberin #1
    Nyilván alapból azért vásárolnak "K"-s procikat, mert le akarják korlátozni a teljesítményüket és valóban jó hír, hogy ezt meg is tehetik.
    Megyek is lecserélem a procim, mert ugye milyen jó is az, hogy minél többet fizethetek a minél kisebb teljesítményért!