Összes megjelenítése

Úszó-ob: Milák nyert, Hosszú éremmel tért vissza, olimpiai A-szint is született

Eurosport Magyarország

Frissítve 09/04/2024 - 19:32 GMT+2

Milák Kristóf győzött, Hosszú Katinka bronzérmet szerzett, Zombori Gábor olimpiai A-szintet úszott az országos bajnokság kedd esti programjában a Duna Arénában.

Milák Kristóf. Fotó: Derencsényi István/MÚSZ

Fotó: From Official Website

Kedden kora este megrendezték a Duna Arénában az úszó-országos bajnokság első döntős programját. A délelőtti történések után nagy kérdés volt, mit csinál a két nagy visszatérő, Milák Kristóf és Hosszú Katinka, hiszen mindketten a legjobb idővel jutottak a döntőbe a saját számukban.
A két olimpiai bajnok közül elsőként Hosszú úszott, méghozzá a 200 méter vegyes döntőjében. Délelőtt 2:16.58-cal zárt az előfutamban, a fináléban pedig végül negyedik, a magyar bajnoki összesítésben harmadikként zárt az olimpiai A-szintes, most 2:13.75-tel első Sebestyén Dalma, az óriási egyéni csúcsot döntő (2:13.94) Kapás Boglárka, valamint az olasz Francesca Fresia mögött.
A 34 éves, szülése utáni első versenyét teljesítő Hosszú 2:15.50-es idővel ért célba, ami négy másodpercre van az olimpiai szinttől (2:11.47).
"Ez most egy új kezdet, igazából csak néhány hónapot tudtam készülni, itt a végén bizony látszott is, hogy szükségem van még azért némi időre. Továbbra is azért harcolok majd, hogy valamelyik számban sikerüljön teljesítenem az olimpiai szintet" - mondta a vegyes zónában.
Milák - aki ezt megelőzően legutóbb egy évvel ezelőtt, a kaposvári ob-n versenyezett - 100 méter gyorson országos csúcstartóként elsőként várta a finálét (49.02), a rajt után pedig eléggé bekezdett, majd egy testhossz előnnyel fordult (23.00). A hajrában ugyan Németh Nándor megszorongatta, de végül 48.38-cal, az olimpiai A-szinttől négy századdal elmaradva győzött. Németh 48.54-gyel lett második.
Az olimpiai, világ- és Európa-bajnok világcsúcstartó akárcsak délelőtt, úgy este sem nyilatkozott a sajtónak.
A nap legnagyobb, egyben legmeglepőbb úszását Zombori Gábor produkálta, hiszen olimpiai A-szintet jelentő idővel nyert 200 méter vegyesen.
A 21 éves, junior-világbajnok versenyző az egyéni csúcsát (1:58.94) több mint egy másodperccel megjavítva, 1:57.88-cal csapott célba, ami a párizsi induláshoz szükséges szinthez képest (1:57.94) hat századdal jobb.
Ebben a számban Kós Hubert után ő a második magyar úszó, aki teljesítette az olimpiai szintet, és saját magát is meglepte, hiszen a futam után elmondta, eléggé megdöbbent ezen az eredményen, hiszen alapvetően 400 méter vegyesre készült, így nem számított ekkora egyéni csúcsra.
Fángli Henrietta győzelméről és a Kovács Ágnes magyar csúcsát felülmúló úszásáról 100 méter mellen itt írtunk. Rajta kívül nyert Pádár Nikolett (100 méter gyorson a délelőtti egyéni csúcsától most elmaradt, 54.64-gyel győzött), Jászó Ádám (50 hát, 25.30), Komoróczy Lora (50 hát, 28.31), az edzőként a váltók miatt a versenyzéshez visszatért Horváth Dávid (100 mell, 1:03.28, úgy, hogy négy külföldi is megelőzte), Mihályvári Farkas-Viktória (1500 gyors, 16:11.73, az A-szinttől elmaradva), valamint az a Betlehem Dávid is, aki 1500 gyorson simán legyőzte a más felkészülési állapotban járó klub- és edzőtársait, Sárkány Zalánt és Rasovszky Kristófot.
A 14:54.12-es úszása után elmondta: a tervek szerint elindul ezen a távon az olimpián, hiába készülnek főként a nyíltvízi úszásra.