Gépfegyverrel támadtak a madarakra, mégis a madarak győztek

emu
Emu, a félelmetes ellenség
Fotó: Only France via AFP
Vágólapra másolva!
A nagy emuháború Nyugat-Ausztráliában bizarr és hiábavaló erőfeszítésnek bizonyult, hogy megszabaduljanak a kártékonynak tartott madaraktól.
Vágólapra másolva!

Ausztrália 1932-ben hadat üzent az emuknak. Viccnek hangzik, de a nyugat-ausztráliai nagy emuháború valódi volt. Gépfegyveres katonákat vetettek be a röpképtelen madarak ellen. 

emu
Emu, a félelmetes ellenség
Fotó: AFP

Mivel érdemelték ki az emuk a fegyveres támadást? A nyugat-ausztráliai farmerek a nagy gazdasági világválság után nehéz időket éltek meg a termésükkel, és nehézségeik megsokszorozódtak, amikor a szaporodási időszakban mintegy 20 000 emu érkezett a szárazföld belsejébe. A madarak 1922-ig őshonos fajként védettek voltak, de most, hogy a "kártevők" közé sorolták őket, szabad lett a gazda. 

A gazdák aggodalmukat a kormánynak is jelezték, amely az első világháborúból származó volt katonák - akik közül sokan akkor már farmerek lettek - küldöttségét hívta össze. A harcosok géppuskák használatát kérték az emuk elleni küzdelemhez. 

A csata 1932. november elején kezdődött, amikor a katonák egy körülbelül 50 emuból álló rajjal találkoztak, és több emut sikerült megölniük, mielőtt a madarak szétszaladtak.

 Néhány nappal később azonban egy második, mintegy 1000 madárral való találkozás az emuk egyértelmű győzelmével végződött, amikor egy géppuska elakadt. 

World War One. Lewis géppuska
Ilyen első világháborús Lewis géppuskákkal próbálták meg kiirtani a madarakat
Fotó: Roger-Viollet via AFP

Az ausztrál média gyorsan úgy tekintett a hatalmas madarakra, mint olyan ellenségekre, amelyek túl ravaszak az egyszeri emberi katonák számára. Még egy korabeli, az emberi győzelmet idő előtt bejelentő filmhíradó is úgy írja le a magas, hosszú nyakú madarakat mint 

egy előrenyomuló, éles szemű hadsereget... az ellenség a kukorica csúcsa fölé emelt periszkópján át figyelte az eseményeket. 

Az emuháborút az ausztrál ornitológus, D.L. Serventy így foglalta össze: "A géppuskások álmai az emuk sorakozó tömegeire leadott sortűzről hamar szertefoszlottak. Az emu parancsnokság nyilvánvalóan gerillataktikát rendelt el, és nehézkes serege hamarosan számtalan kis egységre oszlott szét, ami gazdaságtalanná tette a katonai felszerelés használatát. A csüggedt tábori haderő ezért körülbelül egy hónap után kivonult a harctérről". 

emu
Az emuk és az emberek ma viszonylag békésen élnek egymás mellett
Fotó: Biosphoto via AFP

Az emberi katonák nagy lendülettel tüzeltek Lewis-fegyvereikkel, de az 1932-es nagy emuháborúból az emuk kerültek ki győztesen. 

Az emuk állománya a mai napig stabil.

 A madarak a mai napig nagy számban élnek Perth külterületén, és győzelmük talán a filmvászonra kerülhet.