Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Beütött az új aranykorszak?
No menu items!

Beütött az új aranykorszak?

Fotó: Freepic

A napokban új csúcsot döntött az arany. A kérdés az, miért fordulnak a befektetők ismét a klasszikus nemesfém felé?

Miért döntött új rekordot az arany ára a napokban, miközben más nyersanyagok ára – beleértve az olaj árát is – szintén emelkedett. A közelmúltban reggel 2300 dollár fölé kúszott troy unciánként az arany árfolyama, ezzel új rekordot állított fel, miközben a befektetők továbbra is a menedéknek tartott eszköz felé özönlenek.

Az Euronews tudósítása szerint a növekvő geopolitikai bizonytalanságok, különösen a közelmúltban, az iráni szíriai nagykövetség elleni április eleji izraeli támadás hatása, azt eredményezte, hogy a befektetők erőteljesen a nemesfém felé fordultak.

Emellett az arany jelentős lökést kapott az olyan jelentős központi bankoktól is, mint az amerikai  Federal Reserve, a Bank of England és az Európai Központi Bank, utalva arra, hogy az elkövetkező néhány hónapban megkezdik a kamatcsökkentést.

Piero Cingari, a pénzügyi hírekkel foglalkozó Benzinga munkatársa elmondta : „A vártnál magasabb inflációs adatok miatti aggodalmak ellenére a Federal Reserve továbbra is elkötelezett amellett, hogy három 25 bázispontos csökkentést tervez idén. Jerome Powell, a Fed elnöke a közelmúltban olyan megjegyzéseket tett, amelyek megerősítették a piaci várakozásokat a júniusi kamatcsökkentéssel kapcsolatban, amelyet már 80%-os valószínűséggel figyelembe vettek.

Európában a Bank of England márciusi ülésén egyetlen tag sem szavazott az emelés mellett, ellentétben a korábbi ülésekkel. Andrew Bailey kormányzó „helyesnek” ismerte el a piac idei kamatcsökkentési előrejelzéseit.

Russ Mould, az AJ Bell befektetési igazgatója az arany rekordpályáját feljegyezve e-mailben a következőket mondta: “Ennek az lehet az oka, hogy az amerikai infláció ragadósnak bizonyul, mivel az amerikai gazdaság a vártnál jobban fut, vagy hogy a központi bankok továbbra is megszerzik az aranyat, hogy diverzifikálják és talán növeljék a tartalékaik minőségét. Emellett az is lehet, hogy a befektetők alternatív menedéket keresnek, mivel az amerikai kincstárjegyek árai csökkennek.

Az aranyárak és az amerikai kincstárjegyek árai közötti eltérés különösen megdöbbentő, és arra utal, hogy az áru- és kötvénypiacok kezdik beárazni a hosszabb időre magasabb inflációs rátát, ami semmiképpen sem illik bele a részvénypiacok által preferált narratívába, ami az infláció lehűléséről, a gazdaság puha leszállásáról és a központi bankok kamatcsökkentésére való átállásról szól. Ez meggyőzhet néhány befektetőt, hogy ismét elgondolkodjon az aranyon, bár a hozam és az ipari felhasználás hiánya, valamint a készpénzhez viszonyított negatív reálhozam sokakat elriaszthat.

Emellett a kínai kereslet is nagymértékben hozzájárul az arany támogatásához. Kína és India az arany két legnagyobb fogyasztója, különösen, ha arany ékszerekről van szó. A Kínai Népi Bank 2023-ban a jelentések szerint mintegy 225 tonna aranyat vásárolt, így a teljes tartaléka 2235 tonnára emelkedett. Indiában pedig az aranyékszerek iránti kereslet 2023-ban mintegy 562,3 tonnát tett ki az Arany Világtanács szerint.

Ross Norman, a MetalsDaily vezérigazgatója kifejtette: “A rendelkezésre álló mintegy 20 billió jüannyi lakossági megtakarítás, a szabadesésben lévő részvénypiac és az ingatlanszektor nem realizált veszteségei mellett az arany a kevés biztos és megbízható befektetés egyikét jelenti. 2024 januárjában megdöbbentő 271 tonna aranyat vontak ki a sanghaji aranytőzsdéről, amely a helyi kereslet helyettesítőjének tekinthető. Azt is hallottuk, hogy a biztonsági cégek jóval az átlagosnál nagyobb mennyiségű aranyszállítmányt szállítottak Nyugatról Keletre, de ez megint csak nem elég ahhoz, hogy az arany rally módját és mértékét meg lehessen magyarázni.”

A kínai kereslet azonban átláthatatlan, és a hírek és a beszámolók gyakran anekdotikusak. Néhány import belépési pontot jól felügyelnek, különösen Hongkongot, de más útvonalakat kevésbé. A helyi felárak ismertek, de ez gyakran félrevezető lehet. A magas prémiumok oka lehet a nagy kereslet, vagy egyszerűen az, hogy a rendelkezésre álló mennyiség alacsony” – tette hozzá Norman.

Érsek M. Zoltán

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Négy hidrogén- és 11 elektromos hajtású autóbuszra érkezett pályázat a HUMDA-hoz

A támogatási okiratok 2024 nyarára várhatóak, a projekteket legkésőbb 2027. június 30-ig kell lezárni, azaz addig kell beszerezni az autóbuszokat.

Egymilliárd dollárt gyűjtött az önvezető startup

A Wayve olyan szoftvert fejleszt, amely közérthetően elmagyarázza, hogy egy autó miért hozott egy bizonyos vezetési döntést.

Tízezrek menekítik a millióikat az adó elől, a TBSZ az új sztár

Az idei első negyedévben csaknem 33 ezer tartós befektetési...

A magyar munkavállalókat segíti a munkásszállás-kialakítás támogatása

Czomba Sándor szerint a belső mobilitást szeretnék segíteni, vagyis nem vendégmunkásoknak épülnek a szállások.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Tízezrek menekítik a millióikat az adó elől, a TBSZ az új sztár

Az idei első negyedévben csaknem 33 ezer tartós befektetési számlát (TBSZ) nyitottak a magyarok, ami azt mutatja, hogy az állampapírpiacról kivett százmilliárdok hozamára továbbra...

Jelentősen nőtt az Erste Bank nyeresége az első negyedévben

Kivárás jellemzi a vállalati szektorban a hitelkeresletet, ezért elmaradt a növekedés.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések