Zöld jelzést kapott a szlovákiai új Volvo-gyár állami támogatása

Zöld jelzést kapott a szlovákiai új Volvo-gyár állami támogatása
2024. 04. 09., 16:10

A Szlovákia által a Volvo Carsnak nyújtott 267 millió eurós támogatás összhangban van az uniós szabályokkal – állapította meg az Európai Bizottság.

A támogatás egy új, elektromos személygépkocsikat gyártó üzem létrehozását segíti a Kassa közelében fekvő Valalikyban. Az intézkedés hozzájárul a munkahelyteremtéssel, a regionális fejlesztéssel és az európai zöld megállapodással kapcsolatos uniós stratégiai célkitűzések megvalósításához – olvasható a Bizottság közleményében.

Az üzem a Volvo Cars harmadik gyártóüzeme lesz Európában. A kínai Geely-csoport tulajdonában lévő Volvo Cars 1,2 milliárd eurót fektet be a projektbe. Az üzem kezdeti kapacitása a tervek szerint körülbelül évi 250 000 elektromos jármű. A projekt legalább 3300 közvetlen munkahelyet, valamint további közvetett munkahelyeket teremt. A gyártás az ígéretek szerint kezdettől fogva klímasemleges lesz.

A Bizottság megállapította, hogy a beruházás hozzájárul a munkahelyteremtéshez, a gazdasági fejlődéshez és egy hátrányos helyzetű térség versenyképességéhez, és hogy a támogatásnak ösztönző hatása van, mivel az állami támogatás nélkül a kedvezményezett a projektet az Európai Gazdasági Térségen kívüli alternatív helyszínen valósítaná meg. Az új gyárnak ugyanakkor a Bizottság szerint az EU-n belüli versenyre és kereskedelemre csak korlátozott hatása lesz.

Felkészül a BYD

A BYD szegedi beruházásáról még nem született döntés Brüsszelben. 2023 végén jelentették be, hogy a kínai vállalat első európai elektromos járműgyártó üzemét hozza létre Magyarországon mintegy 300 hektáros területen. A beruházáshoz a magyar kormány pénzügyi támogatást nyújt, amelynek mértékét csak az Európai Bizottság jóváhagyását követően fogják nyilvánosságra hozni.

Fotó: TASR/F. Iván

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-05-03 13:10:00
„Ha startup tagjaként vagy magánszemélyként a fenntarthatóság, a precíziós mezőgazdaság, a digitális nyomonkövethetőség, a CO2-monitorozás területén vagy más olyan innovatív megoldáson dolgozol, amely forradalmasíthatja a mezőgazdasági gyakorlatot, akkor az EIT Food Test Farms 2024 a neked való program!”

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Újabb különleges hazai vállalkozás, az Ország Söre szavazást alapító Beerselection mutatkozik be a csatornán. A budapesti sörszaküzletbe hetente több tucatnyi újdonság érkezik, köztük akár olyan különlegességekkel, amelyekből egyszerre csak pár darab érhető el az egész országban. A sörkultúra hazai terjesztése fontos küldetés a tulajdonosoknak, hiszen akár 800-féle sörstílus létezik, miközben a legtöbb ember egyedül a lágert ismeri fel. A magyar sörrajongók által idén összeállított recept sorsáról, a kissé elhasznált „kézműves” kifejezés mögötti igazságról, illetve arról, hogy miért érdemes szaküzletben venni a sört a nagy áruházak helyett, Bárkai Péter mesél a BeerSelectiontől. Az ügyvezető persze igazságot tesz az örök, csapolt, palackozott, vagy dobozos kérdésben is...
Az egészségpénztári befizetések ugyan nem a legelsők a fontossági sorrendben, amire félre akarunk tenni, de előkelő helyre kúsztak fel az utóbbi években Magyarországon. Annak ellenére, hogy milyen kedvező – és a közhiedelemmel ellentétben elérhető – megoldásokat nyújtanak a magáncélú megtakarítások, a magyar társadalom iszonyatos összeget fizet ki zsebből a magánegészségügyben. Dr. Kravalik Gábor, az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének elnöke az ÖPOSZ legutóbbi közvélemény-kutatási eredményei nyomán vázolja honfitársaink hozzáállását a kérdéshez és egyértelmű választ ad rá, hogy hogyan járhatnánk jobban, ha tudatosabban tennénk félre. Fontos: akár havi párezer forintnak is van értelme, sőt!
A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS