A Derkovits Gyula születésének 130. évfordulójára megnyitó életmű-kiállítás után pop up kiállítást szervez a Szombathelyi Képtár. Műfaji megkötés nélkül várják a festő Halas csendélete inspirálta alkotásokat.

Derkovits Gyula Halas csendélet.jpg
Derkovits Gyula: Halas csendélet

Már beszámoltunk Derkovits Gyula életmű-kiállításáról, mely tizenegy képcsoporton át összesen 64 alkotást mutat be a festőművész személyes tárgyai mellett. A tárlat május 19-ig várja a látogatókat és inspirálódni vágyó művészeket.

A klasszikus életmű-kiállítás tizenegy képcsoporton át mutatja be Derkovits festészetének főbb témaköreit és a korábban „proletárfestőnek” kikiáltott képzőművész életét. A Szombathelyen készült ifjúkori festményektől – amelyek még alig-alig sejtetik a későbbi, korszakos jelentőségű művészt – egészen legutolsó, Anya című képéig ível az itt látható művek sora. Hangsúlyt kapnak feleségével harmonikus kapcsolatára utaló kettős önarcképei, és Budapesten kívül most először szerepelnek együtt a Halas csendélettel.

A központi műként szolgáló festményt különösen érdemes szemügyre venni az érdeklődőknek, ugyanis ebben a témában hirdet pop up kiállítást a Savaria Múzeum.

A felhívás a halas kompozíció sajátos újraalkotására szólítja fel az alkotókat, Vacsorázzunk Derkovitscsal! címen. Szabad műfajban készített pályaműveket várnak, melyek akár grafikák, festmények, média- vagy iparművészeti alkotások, szobrok és fotók is lehetnek.

A művekről készült fényképeket az alkotók a baki.orsolya@savariamuseum.hu e-mail-címre küldhetik április 30-ig. Elbírálásukról kéttagú zsűri gondoskodik: Cebula Anna művészettörténész, egyben a Derkovits 130 kiállítás kurátora, és Baki Orsolya, a Szombathelyi Képtár munkatársa. A műalkotásokat május 5-ig a Szombathelyi Képtár portáján várják.

A pop up kiállítás május 16-án nyitja meg kapuit a képtár aulájában, és május 26-ig tekinthető meg. Az első napokban így egymás mellett láthatják az érdeklődők a Derkovits Gyula festette halas képeket és a kortárs újragondolásukat.