Az tagállamainak el kell fogadniuk, hogy túl kicsik a versenyképes gabonatermeléshez – jelentette ki Alex Lissitsa ukrán közgazdász. Szerinte Ukrajnát korlátozások nélkül, szabad piaci alapon kell felvenni az unióba és a többi országnak keresnie kell más elfoglaltságot a mezőgazdaság helyett.

Farmers' Protest In Krakow
ukrán gabona
Európa termesszen virágokat vagy marihuánát, és mondjon le a gabonáról – mondja Ukrajna / Fotó: NurPhoto via AFP

A lengyel gazdák képtelenek versenyezni az ukrán, az orosz vagy a brazil mezőgazdasággal. Jobban tennék, ha nem a búzájukat meg a repcéjüket féltenék, hanem elkezdenének virágokat, gyümölcsöket és zöldségeket termeszteni. Felőlünk akár marihuánát is termelhetnek, de a többit bízzák ránk

– mondta az ukrán közgazdász a Politicónak.

Az ukrán gabona verhet éket az EU és Kijev közé – mi lesz így a csatlakozással?

Ukrajna szinte már biztosra veszi, hogy hamarosan az Európai Unió része lesz, ha más nem, akkor az orosz–ukrán háború lezárását követően. A termékeit már most is szabadon értékesítheti a közösségben, ami viszont feszültséget kelt a kelet-európai országokkal.

Magyarország, Szlovákia, Románia, Bulgária és Lengyelország saját mezőgazdaságuk védelmében felléptek Ukrajnával szemben. Végül egész Európán végigsöpörtek a gazdatüntetések az olcsó ukrán gabona miatt. Kijev számára kiemelten fontos, hogy mezőgazdasági termékeit eladhassa Európában, mivel enélkül a bevétel nélkül nem tudná finanszírozni az Oroszország elleni háborút.

A gazdatüntetések hatására az Európai Unió vezetőinek keze megremegett, és korlátozhatják az ukrán termékek behozatalát. Ugyan az importvám- és kvótamentességet valószínűleg meghosszabbítják a következő egy évre, a lengyel kormány nyomására sikerült elfogadni egy jogszabály-javaslatot, amely némileg megvédené az EU belső piacát az ukrán gabonadömpingtől. Erről a rendeletről kedden születhet döntés.

Jöhet az ukrán gabona – védelmi mechanizmusokat ígér az Európai Bizottság

Az Európai Unió meghosszabbítja az ukrán termékek vámmentességét. Ukrajna 2025. június 5-ig vámok és kvóták nélkül exportálhat az unióba, de Brüsszel megígérte, hogy automatikus védelmi mechanizmusokkal védik meg az európai gazdákat. A jogszabály tervezetéről ma dönthet az Európai Bizottság.

Az Európai Parlament lengyel képviselője, Andrzej Halicki közölte, hogy a korlátozások elengedhetetlenek az unió belső kereskedelmi egyensúlyának biztosításához. Halicki volt az, aki a védelmi mechanizmusokról szóló javaslatot az EP elé terjesztette.

A jogszabály Ukrajna érdekét is szolgálja. Enélkül az ukrajnai importot hamarosan teljesen le kellene állítani

– mondta Halicki a Politicónak. Kijevi tisztviselők szerint a lengyel képviselő ostobaságokat beszél. Az ukrán közgazdász, Alex Lissitsa szerint nevetséges, hogy az unió elvárja Ukrajnától, hogy alkalmazkodjon az EU piaci előírásaihoz, de közben korlátozni akarja a kereskedelmet. 

Egyes EU-országok blokkolják az exportunkat, és újra be akarják vezeti velünk szemben a kereskedelmi kvótákat

– méltatlankodott Lissitsa.

Jelenleg úgy áll, hogy Ukrajna 2025 júniusáig vámok és kvóták nélkül hozhatja a termékeit az EU-ba. Ezt követően a feleknek vissza kell állniuk a 2016-os szabadkereskedelmi megállapodáshoz. Kijev célja, hogy az uniós csatlakozásáig élvezhesse a vám- és kvótamentességet.

Halicki közölte, hogy Lengyelország volt az első, amely támogatta Ukrajna integrációját, azonban kiemelte, hogy ehhez ki kell dolgozni a gazdaság összehangolásának folyamatát. Többek között problémát jelentene, hogy Ukrajna mezőgazdasága olyan nagy, hogy az Európai Unió agrártámogatásainak jelentős részét felszippantaná, ha a rendszert addig nem alakítják át. A lengyel képviselő szerint 

Kijevnek nyitottnak kell lennie az együttműködésre még akkor is, ha bizonyos érdekeit fel is kell ezért áldoznia.

Még akkor is, ha az uniós támogatási rendszert átalakítják, az ukrán mezőgazdasági erőfölény megfojtaná a többi tagállam agráriumát. Az ukrán gabona mennyiségével és így alacsonyabb árával lehetetlen lenne versenyezni, ami rengeteg európai gazdálkodó túlélését sodorná veszélybe.

Lissitsa szerint a protekcionizmus nem válasz erre a kérdésre, és az Európai Uniónak engednie kell a szabad piaci folyamatoknak Ukrajna csatlakozása után is.