Új trükkel próbálkozik egy igen veszélyes vírus
Fotó: Shutterstock

Vírusírtónak adja ki magát a roppant veszélyes trójai vírus

Új köntösbe bújva próbálkozik gyanútlan felhasználók banki adatainak megszerzésével az elmúlt évek egyik legsikeresebb trójai vírusa. Mutatjuk, mire figyelj, hogy ne legyél te is csalás áldozata.


Felfrissült a Vultur, és ismét akcióba lendült

Biztonságtechnikai szakértők hívják fel a figyelmet egy különösen veszélyes vírus, a Vultur új változatának terjedésére, amely elsősorban androidos eszközöket céloz. Igaz, a Vultur nagyjából három éve aktív, de a fejlesztői folyamatosan fejlesztik.

Ez a malware gyakran más alkalmazások mögé rejtőzik, így szinte észrevétlenül támadja az áldozatait. Részben ennek tulajdonítható, hogy a kártevőt a tíz legaktívabb, banki adatokat lopó trójai vírus közé sorolták 2023 végén.

A Vultur legújabb változata újszerű módon próbálja becsapni a felhasználókat. A McAfee vírusirtó szoftver új verziójának álcázza magát. A támadás egy SMS üzenettel kezdődik, amely arra ösztönzi a felhasználókat, hogy telepítsenek egy ”biztonsági szoftvert”, amely szükségességét egy ”gyanús tranzakcióval” indokolják. A csalás egy linkkel folytatódik, amelynek megnyitásával a Brunhilda projektnevű malware települ az eszközre. Ezután a támadó képes képernyőképeket készíteni, billentyűleütéseket figyelni és valós időben követni a telefonon végzett tevékenységeket. Így férhet hozzá a felhasználók banki adataihoz és egyéb érzékeny információihoz.

A PCWorld megjegyzi, a szakértők azt javasolják, a felhasználók csak hivatalos forrásokból, például a Google Play Áruházból töltsek le alkalmazásokat. Valamint onnan is csak megbízható fejlesztők szoftvereit használják.

5 jel, ami vírus jelenlétére utalhat a mobilodon

Sorolunk olyan jeleket, melyek arra utalhatnak, hogy vírussal fertőzött valakinek a telefonja.

Általános használat mellett is lassabb lett a telefon: A korábban gyors rendszer lomhává válik, miközben nem változnak a használati szokások. Előfordulhat az is, hogy a háttérben futó vírus miatt gyorsabban merül le a készülék. Esetleg jó térerőnél is gyengébb a hívás minősége.

Ismeretlen alkalmazás a készüléken: A felhasználó tudta nélkül egyes kártevők további programokat is telepíthetnek a mobilra. Ilyenkor mindenképpen törölni kell a feltételezetten fertőzött applikáció mellett a vélhetően a vírus általa telepítetteket is.

Gyanús tranzakciók: Egyes vírusosok például a Google Play-hez tartozó alkalmazásokon belüli vásárlások felületét is megtámadják. Sőt, akár emelt díjas sms-eket is küldhetnek a felhasználó beleegyezése nélkül. Ezért mindig érdemes átnézni a telefonos számlákat.

Hirtelen megjelenő hirdetések: Néhány mobiltelefongyártó készülékeitől nem szokatlanok az alkalmazásokban megjelenő hirdetés. Azonban, ha a reklámok olyan applikációkban tűnnek fel, melyeknél korábban nem, az szintén vírus jelenlétére utalhat. Az ilyen hirdetésekre ne kattintsunk rá!

Hozzáférhetetlen fájlok: A Ransomware típusú vírusoknál az alkalmazás megtagadhatja a hozzáférést bizonyos fájlokhoz. Sőt, teljesen ki is zárhatja a felhasználókat a telefonjukból. Emiatt nem árt egy-egy Backup létrehozása.

Ne hagyd ki!