korrupció;Pénzügyminisztérium;Miniszterelnökség;uniós pénzek;

2024-04-09 07:55:00

Gestapo, pulykahusi, görögsali - Letöltendő börtönt kértek Varga Mihály korábbi államtitkárára egy szövevényes korrupciós ügyben

A Műegyetem korábbi kancellárja is hosszú éveket tölthet a rácsok mögött, amennyiben bebizonyosodik bűnössége. 

Összesen 54 vádlottja van egy korrupciós ügynek, amiben a Pénzügyminisztérium és a Miniszterelnökség magas rangú tisztviselői érintettek - írja a 24.hu.

A portál megszerezte a februárban elkészült vádiratot. E szerint az érintett osztályvezetők kenőpénzért uniós támogatások elnyerésében segédkeztek. Az ügy elsőrendű vádlottja, egy olyan pénzügyminisztériumi referens jól szervezett hálózatot működtetett, amelyben részt vettek pályázatírók, projektmenedzserek és a pályázó cégek vezetői. A folyamatba bevonta több kollégáját, akik milliós vesztegetési pénzekért elintézték, ki nyerjen a pályázatokon, az ellenőrzéseket számukra kedvezően folytatták le, a jogorvoslati eljárások miatt sem kellett aggódniuk. Az elsőrendű vádlottnak még a helyszíni ellenőrzéseket is sikerült kézben tartania: kenőpénzért vállalta, hogy semmiféle hibát nem fognak találni. 

Karsai Tamás 2014 és 2018 között a Pénzügyminisztérium jogelődje, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságfejlesztési programok végrehajtásáért felelős helyettes államtitkára volt. A vád szerint összesen 9 és fél millió forint kenőpénzt vett fel különböző szolgálataiért - például azért, hogy korábbi munkakapcsolatai révén eléri egy nyertes cég szerződésének módosítását. Amennyiben mindent beismerne, úgy az ügyészség négy év letöltendő börtönt kért rá. 

Szintén a vádlottak padjára ül a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) korábbi kancellárja is. Bartal-Eke Gyula 2019 és 2022 közt a Palkovics László-féle Technológiai és Innovációs Minisztérium alá tartozó egyik céget vezette. Feladata volt az egyes uniós pályázatok előminősítési tanúsítványának kiállítása. Ezt egyes pályázók esetében hárommillió forint kenőpénzért végezte el. A vádhatóság szerint több alkalommal kapott tízmilliós összeget. Üzelmeit öt év szabadságvesztéssel „díjazná” az ügyészség. 

Külön érdekesség, de a Hadházy Ákos egyik szövetségeseként ismertté vált Vancsura István kecskeméti ügyvédet is börtönbe küldenék. Őt pénzmosással vádolták meg, mivel segédkezett a korrupciós pénzek eredetének leplezésében. Az érintett mindent tagad és koncepciós perről beszél. 

A vádlottak különféle ragadványnevekkel illették a többi szereplőt, hogy egy esetleges lehallgatás során a nyomozók ne tudják őket azonosítani. A telefonbeszélgetésekben például a Pénzügyminisztérium egyik kontrolling osztályának vezetőjét gyakran „f...fejként emlegették, de volt „Pumukli”, „Bagoly” vagy „Okos madár”, Kudlik Juli” vagy „Görögsali” is. A helyszíni ellenőrzést „gestapónak” hívták.