Tetszett a cikk?

Nagy port kavart a Momentum vasárnapi videója, mely szerint Pauli Zoltán séf, gasztrovállalkozó, az énekes Tóth Vera férje olyan kisboltot nyitott 39 millió forintos állami támogatással a párszáz lelkes Palkonyán, amely prémium termékeket kínál a helyiek számára valóban szükséges, napi fogyasztási cikkek helyett. Szarvasgomba van, parizer nincs – hangzott az ítélet, ám Pauli szerint a Momentum állításai “szemen szedett hazugságok”, a palkonyaiak előszeretettel vásárolnak az ő üzletében is. A vállalkozó lapunknak mondta el az ő verzióját.

Tompos Márton, a Momentum alelnöke és Deli Tamás Győző, a Momentum EP-listájának harmadik helyezettje a párt helyi polgármesterjelöltjét, Beck Engelbertet megszólaltatva arról készítettek videót, hogy a Baranya megyei Palkonyán Tóth Vera férje, Pauli Zoltán séf és vállalkozó gourmet kisboltot nyitott, ahol mindent lehet kapni, csak éppen azt nem, amire a falusiaknak szüksége lenne. Videójuk szerint Pauli cége a Magyar Falu Program keretében jelentős összegre, 39 millió forintra pályázott azzal, hogy mivel a településen megszűnt a korábbi kisbolt, egy olyan üzletet fog az állami támogatás felhasználásával nyitni, amelyik betölti a kisboltfunkciót, és pékárut, illetve napi fogyasztási cikkeket helyez a polcokra. Ám – jegyezték meg a videóban a momentumosok – a faluban PalKonyha néven, a fővárosiak számára is kedvelt úti célnak számító vidéki lakáséttermet és panziót üzemeltető vállalkozó nem tartotta be az ígéretét, és most a hagyományos élelmiszerboltos kínálat helyett magas áron ad el olyan luxustermékeket, mint például a szarvasgomba. Beck Engelbert szerint emiatt tavaly az önkormányzat kénytelen volt egy újabb kisbolt megnyitására pályázatot hirdetni, hogy a palkonyaiak tudjanak hova menni bevásárolni, így jelenleg a faluban két állandó kisbolt üzemel.

A Momentum videójában nem jelenik meg sem a PalKonyha Speiz nevű üzlet és a kínálata, és nem kérdezik meg benne a helyieket sem.

Momentum: Tóth Vera és párja állami támogatásból nyitott falusi kisboltot, ahol csak azt nem lehet kapni, amire a helyieknek szükségük lenne

Nem a palkonyaiaknak megfelelő árkategóriában kínálja állítólag a termékeit az a falusi kisbolt, amelyet Tóth Veráék családi cége állami támogatással nyitott meg. A Momentum polgármesterjelöltje szerint a 39 millió forintból megvalósult gourmet üzlet mellett végül szüksége lett a településnek egy másik kisboltra is.

Pauli Zoltán a hvg.hu-nak azt mondta, szerinte a videó a “helyi momentumos polgármesterjelölt és az őt támogató mozgalom egyoldalú, meggyőződés nélküli véleménye”. Szerinte lejárató kampány folyik ellenük, és semmi sem igaz abból, ami a felvételen elhangzik. “Olyan dolgok jelentek meg abban a videóban, mintha én valami pályázati csalás és mutyi révén forrásokhoz tudtam volna jutni, és hogy ez az egész kisboltprojekt nem valósítja meg a pályázati célokat. Ez mind szemen szedett hazugság. Minden olyan dolog, ami a pályázatban vállalásra került, az megvalósult”.

Azt mondja, hogy a három éve nyitott üzletében valóban árusítanak delikatesz termékeket, de megtalálhatók a lakossági, nem prémium áruk is. A vegyes kínálat oka, hogy meglátása szerint csak így tartható fenn egy kisbolt falun, csak így nem fog idő előtt megszűnni az üzlet. “A retró kisbolt, ahogy azt sokan elképzelik, nem fenntartható. Pontosan tudom, hány falusi ember vásárol egy ilyen kisboltban, és ha csak az ő vásárlásaikból tartjuk fenn a vállalkozást, az teljes csőd. Ezért mi kitaláltuk azt a modellt, hogy az üzletünk álljon több lábon, legyen közösségi tér, kávézó, delikateszüzlet, pékség is egyben, egy olyan egység, amely nemcsak a falusi emberek mindennapi élelmiszer-szükségletét igyekszik kiszolgálni, de a gasztrofaluba érkező, nagyszámú vendégsereget is, akik meg tudják venni a helyi különleges termékeket is.”

Nem tagadja: tényleg lehet kapni szarvasgombát, prémium lisztet, kézműves sört, bio gyümölcslevet és vadkovászos kenyeret a Speizban, de hozzáteszi, hogy nemcsak a gasztroturisták, hanem a palkonyaiak is szívesen járnak hozzá, “köztük a momentumos polgármester-jelölt és egész családja”.

Másfelől “missziójának és kötelességének” érzi, hogy mint ismert ember, ráirányítsa a figyelmet a helyi termelőkre. “A videóban azon élcelődtek a politikusok, hogy képzeljük el a helyi nénit, aki majd átszalad szarvasgombás fűszerért a kisboltba. Ezzel ők lenézik, sőt, megalázzák a falusi embereket. A kisboltban valóban van szarvasgomba termék, egy olyan termelőtől, aki egyébként a falunkban él, és aki ráadásul az egyik európai hírű szarvasgombavadász fiatalember. Keresőkutyája többszörös világbajnok, és az életét tette fel arra, hogy a szarvasgomba-termékeiből üzleti vállalkozást építsen.”

Állítása szerint csak a prémium termékeknek vannak náluk magasabb áraik, a lakossági termékek normál áron elérhetők. Sőt, bizonyos termékekre árrést sem tettek, és a helyben készült vadkovászos kenyerét a palkonyai illetőségű, lakcímkártyás helyi polgároknak jelentős kedvezménnyel adja – emeli ki.

Azt mondja, hogy a lakossági termékekre fókuszáló része a Speiznak “nem egy üzleti vállalkozás, nem haszonszerzési céllal üzemel, fenntartása saját vállalás, hogy ha valakinél hirtelen elfogy otthon a cukor, akkor legyen honnan gyorsan pótolni azt, és ne kelljen elugrani érte egy másik településre egy nagyobb áruházba.

A kérdés tehát már csak az, hogy ha a palkonyaiak tökéletesen el tudják intézni a kisbevásárlást a Speizban, ahogy azt Pauli állítja, akkor miért kellett mégis nyitni még egy kisboltot a településen, ahova egyébként heti rendszerességgel jár két mozgóbolt is?

A vállalkozó azt mondja, mikor bezárt néhány évvel ezelőtt a település egyetlen, addig üzemelő kisboltja, ő már akkor, jóval a Magyar Falu Program elindulása előtt azon gondolkodott, hogy meg kellene nyitni a saját üzletét a kiesett szolgáltatás pótlására. “Ugyanarra a helyiségre, amiben ma üzemel a másik bolt, tettünk egy javaslatot néhány éve. Akkor azonban rendeleti kormányzás volt, és a polgármester a képviselők megkérdezése nélkül valamiért elutasította a szándékunkat”. Pauli így végül egy másik ingatlanban, de megnyitotta a saját üzletét, és a Speiz már üzemelt, amikor tavaly az önkormányzat úgy döntött, kelleni fog még egy kisbolt a faluba, és meghirdetett egy pályázatot egy újabb közért megvalósítására, amit egy másik településről érkező vállalkozó nyert meg. Pauli Zoltán szerint Beck Engelbert is pályázott, sikertelenül.

A vállalkozó állítólag próbálta felmérni a helyi igényeket, a kisbolt nyitásáról szóló lakossági fórumon össze is írta, hogy mit vásárolnának szívesen a palkonyaiak, de a vélt vagy valós szükségletek alapján beszerzett termékek, például alkoholmentes sörök, csipszek, felvágottak, háztartási termékek közül végül sok a nyakán maradt.

Mikor megnyílt a másik bolt, megszüntette a Speiz harminc órán felüli, önként vállalt, kora reggeli nyitvatartását, mert úgy már nem érte meg a reggel 6-tól 8 óráig tartó idősávban működni, hogy abból a “nyolc emberből, aki betért ilyenkor péksüteményért, kettő átment a másik üzletbe”. Ezzel indokolja, hogy bizonyos termékek így valóban lekerültek a polcokról. Mint kiderül: akiknek energiaitalra, “adalékos kenyérre” vagy “gyenge minőségű parizerre” van szüksége, azok inkább most már a másik boltban találják meg a számításaikat. Az üzletember azt mondja, hogy ennek ellenére nyitott a javaslatokra: “rugalmasan reagálok a vásárlói igényekre, ahogyan ezt tettem a kisbolt kinyitása óta, és tervezem a jövőben is.”

Frissítés:

Tóth Vera feljelentést tesz a Momentum videója miatt

Az énekesnő szerint jogtalanul használták fel a nevét a videóban, amelyben a férje, Pauli Zoltán séf kisboltjának a kínálatát kifogásolták.