A vikingek nem csak rettegett harcosok voltak: étrendjükből ma is tanulhatnánk

Vikingek
Roger-Viollet via AFP - Roger-Viollet via AFP
harcosok étrend viking
Bár a vikingek Európa partjainak kifosztásáról ismertek, a kutatásokból az is kiderül, hogy többek voltak egyszerű vérszomjas harcosoknál. Az étkezési szokásaik elemzése azt mutatja, hogy az ősi északi nép a mai modern szabályoknak megfelelő módon étkezett: menüjük egészséges egyensúlyban tartalmazott zöldségeket és olyan tejtermékeket, mint a joghurt.

A vikingeket durva, barbár harcosoknak tartjuk, az étkezési szokásaik azonban nem ezeket a tulajdonságokat tükrözik.  Konyhájuknak rendkívül színes volt az étel- és italkínálata, így alakítva ki azt a kiegyensúlyozott étrendet, amely a viking férfiakat olyan hírhedt harcosokká tette.

A vikingek tartósított halakat vittek hosszú útjaikra, hogy tele legyenek fehérjével

A hal a vikingek étrendjének egyik alapvető alapanyaga volt. A folyókban, tavakban, patakokban és óceánokban halászva sós és édesvízi halakat egyaránt fogyasztottak. A húsokhoz hasonlóan a vikingek a halat is füstölték, sózták és szárították, hogy a hosszú tengeri utak alatt se kelljen nélkülözniük, és hogy a téli hónapok során is hozzájussanak a fontos fehérjéhez. A hering szinte állandóan megtalálható volt a vikingek tányérján, de készítettek egy szárított tőkehalból készült ételt, amelyet "stockfish" néven ismertek, és a történészek szerint egész Európában kereskedtek vele.

Stockfish,  ,In,Norway
A vikingek tartósított halakat vittek hosszú útjaikra
Forrás: Shutterstock

A vikingek sok tejterméket készítettek, köztük joghurtot is

A vikingeknek teheneik, juhaik és kecskéik is voltak, így sokféle tejük volt. Mivel nehéz volt megakadályozni, hogy az élelmiszerek megromoljanak, gyakran használták a tejet valamilyen erjesztett tejtermék előállítására. Készítettek vajat, sajtot, joghurtot és egy skyr nevű specialitást. A skyr, ami lefordítva "túrót" jelent, egy lágy, joghurtszerű sajt, amelyet a vikingek télre is eltettek, amikor friss tejet nem tudtak fogyasztani. A skyr készítéséhez a fölözött tejet felmelegítették, majd kint hagyták, hogy megalvadjon. Ezután az aludttejet egy szöveten keresztül leszűrték, az ezen fennmaradt joghurtot pedig lekaparták. A visszamaradt sűrű savó sem ment kárba. A vikingek a folyadékot önmagában is megitták, de savanyítottak vele zöldségeket, és húsok tartósítására használták. 

A főtt hús volt a vacsoraasztal egyik legfontosabb eleme

A vikingeknél a hús elkészítésének kedvelt módja volt a főzés. A vadászok gyakran fogtak rénszarvast, jávorszarvast vagy akár medvét, a földművesek pedig lovakat, teheneket és sertéseket tenyésztettek. A viking szakácsok általában üstben, tűz fölött főzték a husokat, szokatlanul nagy lakomák esetén gödröket ástak a földbe, kibélelték fával, majd a gödröket vízzel és forró kövekkel töltötték meg. A főtt hús képezte a skause nevű pörkölt alapját. A skause volt a viking étrend gerince. Miután a főtt húst kivették az üstből vagy gödörből, a megmaradt lében további zöldségeket és húsokat főztek, így napok és hetek alatt még több ízt kaptak. Ha egy éjszakán át állni hagyták, egy zsírréteg emelkedett a skause tetejére, ami egyrészt tartósította a pörköltet, másrészt viszonylag egészségesebbé tette azt. Előfordult, hogy nyáron is főztek húst, de nem ez volt a jellemző.

Sok gyümölcsöt és zöldséget fogyasztottak

A vikingek kertjeiben rengeteg hagyma, káposzta, bab, zeller, sárgarépa és borsó termett. Termésüket vadon termő zöldségek és tengeri moszatok gyűjtésével egészítették ki. A vikingek étrendje is bővelkedett ízekben, köszönhetően az olyan fűszereknek, mint a mustár, a torma és a kömény. Nagymértékben támaszkodtak azokra a gyümölcsökre, diófélékre és magvakra is, amiket gyűjtögettek. Mivel a tél általában nagyon zord volt, ilyenkor az elraktározott bogyókkal, szilvákkal és almákkal egészítették ki a menüt. A gazdák magvakat, gyümölcsöket és dióféléket kevertek a kenyérbe is, de olajokat is készítettek belőlük.

Vikingek által preferált többmagvas kenyerek

A vikingek a skause-t, vagyis a pörköltüket többmagvas kenyérrel ették, ami szintén napi alapanyag volt az étrendjükben. A vikingek a kenyeret gabonafélék (búza, árpa, zab és rozs), bab, méz, diófélék és őrölt fakéreg keverékéből készítették, ami egészségesebbé tette azt. A vikingek a kenyeret gyakran a skause-edény alá helyezett serpenyőben készítették a főzőtüzekben. Ez a fajta kenyér megkeményedett, ahogy kihűlt, ezért kiváló kiegészítője volt a szaftos fogásoknak. A vikingek a régi kenyértésztából kovászos kenyeret is készítettek.

tradicionális ír étel, skause
A vikingek a skause-t, vagyis a pörköltüket többmagvas kenyérrel ették
Forrás: Shutterstock

Hatékony gazdálkodók és vadászok voltak

A vikingeknek mindig oda kellett figyelniük az évszakok változására, ennek megfelelően tervezték az évet. A középkori átlagemberekhez képest az egyik legkiegyensúlyozottabb és legtáplálóbb étrenddel rendelkeztek. A régészeti bizonyítékok azt mutatják, hogy a vikingek meglehetősen találékonyak voltak, amikor arról volt szó, hogy mit egyenek. A földrajz befolyásolta a rendelkezésre álló alapanyagok típusait, és ahogy a vikingek új területekre jutottak, magukkal hozták a földművelési és vadászati technikáikat is. A vikingek zöldségeskerteket, sőt gyümölcsösöket is műveltek. Emellett vadásztak mindenre, ami elérhető volt, többek között jávorszarvasra, vaddisznóra, szarvasra, medvére és fókára.

Megették a madarakat és tojásaikat is

Traditional,Viking,Feast,On,A,Wooden,Table
Tradicionális viking étkezés
Forrás: Shutterstock

A vikingek számára nem a szárazföldi és tengeri állatok jelentették az egyetlen fehérjeforrást. A madarak és a tojás is gyakori összetevői voltak ételeiknek. Az ásatások alapján az auk, egy ma már kihalt nagyméretű madár, nélkülözhetetlen volt az étrendjükben. A vikingek még a sziklákat is megmászták, hogy a tengeri madarak nyomába eredjenek, és kötelek segítségével ereszkedtek le, hogy közvetlenül a fészkekből gyűjtsék be a tojásokat. A viking földművesek háziasított csirkéket neveltek, hogy friss tojásokat is biztosítsanak.

Ezek a rettegett harcosok tehát nagyon változatosan és meglepően egészségesen étkeztek, fizikai erejüket és bátorságukat pedig nemcsak a hódításokra, hanem az élelemszerzésre is felhasználták.  


 


 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.