Furcsa sebészeti eszközök a Semmelweis Orvostörténeti Múzeumban: látogatók ezreit vonzza a Variationes kiállítás

Tárlat orvoslás orvosi eszköz globalizáció
Hogyan érhető tetten a változás az eszközök fejlődésében? Hogyan fejlesztenek ki egyre speciálisabb eszközöket a folyamatosan növekvő sebészi repertoár elvégzéséhez? Milyen szimbiózisban áll a biológiai és sebészeti tudás fejlődése és az új műtéti eljárások kifejlesztése az eszközök fejlesztésével és tervezésével? Az MNM Semmelweis Orvostörténeti Múzeum időszaki kiállítása pontosan ezekbe nyújt betekintést. A tárlatra már több, mint 10 000 látogató érkezett.

Az MNM Semmelweis Orvostörténeti Múzeum Variationes – Változatok a sebészeti eszközök fejlődésére című időszaki kiállítás változatokat mutat be a sebészeti eszközök fejlődésére és differenciálódására az elmúlt évszázadokból. A tárlatra már több, mint 10 000 látogató érkezett. 

A sebészet több ezer éve jelen van az emberi civilizáció történetében, mindegyik kultúra kifejlesztette a maga gyakorlatát és eszközeit. A tárlat azt a gazdagságot érzékelteti, amely nemcsak a közelmúlt, hanem az elmúlt évszázadok sebészetére is jellemző volt. A kiállítás gazdag orvosi eszközanyagra épül, ennek különlegességét és változatosságát mutatja meg a közönségnek. 

A kiállítási gazdag orvosi eszközanyagra épül
A kiállítási gazdag orvosi eszközanyagra épül
Forrás: Life.hu

Globálissá vált a nyugati medicina

Az európai, vagy a nyugati sebészet fejlődésében a robbanásszerű változást a modern fájdalomcsillapítás, azaz az anaszteziológia, a steril műtétvezetést lehetővé tévő aszepszis és antiszepszis, valamint a megfelelő vérpótlás hozta magával a 19. század második felétől, a 20. század elejétől. Segítségével lehetővé vált a mellkasi és a hasi részek feltárása és az invazív, mély testüregi műtétek elvégzése, ami a sebészet – és általában az orvostudomány – lehetőségeinek gyors és hatékony megnöveléséhez vezetett. A nyugati medicina ennek hatására globálissá vált, az európai és a nyugati világ egyik olyan vívmányává, amely mára minden kontinensen és minden országban meghatározó szerepet játszik a gyógyításban.

A kiállítás többek között arra is rávilágít, hogy mégis milyen mélyen gyökerezik az európai kultúrában ez a nyugati vonal. A tárlatban 2023 augusztus elejéig látható volt az a 2022 szeptemberében, Jánoshida közelében feltárt I. századi sírlelet is, amely egy római kori orvos sebészi eszközeiből áll.

A globalitás világában élünk. A nyugati medicina az, ami igazán globalizálta magát, jobban, mint a filmek például. A távol keleti kultúrában léteznek ősibb medicinák, ezek is kifejezetten az európai és a nyugati medicinák vívmányait használják

 – magyarázta Varga Benedek igazgató. 

Varga Benedek
Varga Benedek, igazgató 
Forrás: Life.hu

A leletek világszenzációt jelentenek, hiszen hasonló precíziós formájú, ötvözetű, minőségű és korú sebészeti eszközök eddig csak a 79-ben elpusztult Pompeiből kerültek elő. Kontextusa azonban még inkább rávilágít értékére: a 19–20. századi sebészeti eszközök mellé téve jól látható, hogy a római kori csontvágók és csontemelők felépítése és formája bizonyos eszközök esetében évezredekig szinte változatlanul fennmaradt.

„Ez a kiállítás azért különleges, mert alapvetően nem az európai sebészetnek a fejlődését szeretné megrajzolni. Túl nagy téma lenne és túl pici hozzá a tér. Ez a tárlat fel akar villantani különleges jelenségeket. Ezért is ez a címe, a zene tudományból kölcsönöztük. Nem csak egy fejlődés ment keresztül ezen a téren, hanem egy állandóság. Ez az állandóság pedig meghökkentő" – folytatta az igazgató. 

A nyugati medicina tehát minden kontinensen és minden országban meghatározó szerepet játszik a gyógyításban. A tárlat múzeumi nyitva tartási időben, keddtől vasárnapig 10–18 óra között látogatható a MNM Semmelweis Orvostörténeti Múzeumban.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.