Itt az új magyar bérrobbanás: csodával határos, ami történik?
Gazdaság

Itt az új magyar bérrobbanás: csodával határos, ami történik?

A minden várakozást felülmúló januári béradat miatt a korábban várt 8-10% közötti emelkedés helyett 12-14%-kal nőhetnek a keresetek 2024-ben – derült ki a Portfolio által megkérdezett közgazdászok várakozásából. Ezek alapján az idei évben jóval nagyobb mértékben nőhetnek a reálbérek, mint ahogy azt sokan várták.

A vállalati érdekképviseletek 6-9%-os, míg a makrogazdasági elemzők 10-11%-os béremelkedésre számítottak az idei évben. A toborzócégek felmérései is azt mutatták, hogy a legtöbb vállalat 10% alatt szeretne emelni, leginkább 5 és 10% között voltak a tervek. Ehhez képest sokakat nagy meglepetésként ért, hogy januárban 14,6%-kal nőttek a bruttó bérek éves összehasonlításban.

A legtöbben arra számítottak, hogy a tavalyi évet jellemző gazdasági visszaesés, az idei év elején látott döcögés, illetve az üres álláshelyek számának a csökkenése és a munkanélküliség növekedése miatt visszafogottabb lesz a bérdinamika. Egyrészt a vállalatok visszafogott béremelési lehetősége, másrészt a dolgozók mérsékeltebb alkuereje volt a fő magyarázat. Ugyanakkor nagyon úgy tűnik, hogy a minimálbér és a bérminimum bérfelhajtó ereje (15, illetve 10%-kal nőttek a legkisebb bérek) és a bár mérséklődő, de továbbra is érdemi munkaerőhiány erősebb hatással bírt a bérezésre. Ne felejtsük el, hogy az üres álláshelyek száma ugyan 70 ezer környékére csökkent a korábbi 100 ezer fős rekordról, ez a szint továbbra is olyan magas, mint amint 2018-2019-ban láttunk. A munkaerőhiány pedig már a Covid-válság előtt is érdemi bérfelhajtó erővel bírt.

Az elmúlt hat-nyolc év munkaerőhiányos időszakában azokban az esztendőkben, amikor nagymértékű központi béremelések voltak, kifejezetten erős (nominális) bérdinamikát láttunk. A minimálbér és a bérminimum érdemi növelése ugyanis egyrészt szükségessé teszi, hogy a bértorlódás elkerülése végett valamelyest magasabb bérszinten (nagyjából mediánbérig) is hasonló mértékben növekedjen a kereset. Érdemes megjegyezni, hogy a munkaerőhiány mértéke minden szektorban eltérő, így ez önmagában nem vezetne egyenletesen magas bérdinamikához minden ágazatban, és így a nemzetgazdaság egészében, azonban amikor a minimálbér jelentősen nő, akkor azokban a szektorokban is megugrik a bér, ahol nem jelent olyan nagy problémát dolgozókat találni (tehát az üres álláshelyek száma önmagában nem indokolt volna gyors emelést).

Az idei év azért is különleges, mert a vállalatoknak kissé csillapítania kellett a munkavállalók egyre növekvő aktivitását, amit az álláspiacon láthattunk az elmúlt időszakban. A tavalyi rekordinfláció miatt ugyanis sokaknak jelentős mértékben csökkent a reálkeresete, így nagymértékben nőtt az aktív és passzív álláskeresők száma. Amíg korábban a kékgallérosokra volt jellemző, hogy 10-20%-kal magasabb bérért is váltanak, addig a megélhetési válság időszakában már a fehérgallérosok is nyitottak voltak hasonló mértékű béremelésért cserébe elhagyni a cégüket. Az infláció olyan súlyos volt, hogy alacsony bérszinten az élelmiszereken is spórolni kellett, de a középosztálynak is össze kellett húzni a nadrágszíjat, és lemondani számos dologról, nyaralásról, szolgáltatásról. Az életszínvonala csökkenésével pedig senki sem szeretne megbarátkozni, így ilyenkor új állás után néznek a dolgozók. (Miután a munkaerőpiac egyik alapvető szabálya, hogy az új munkavállalókat magasabb bérszinten lehet csak bevonzani, így nem meglepő a megélénkült aktivitás.) A megemelkedő fluktuációra így a vállalatok idén nem reagálhattak másképp, mint a bérek érdemi korrekciójával. Így idén csak azok a vállalatok adhattak 5% körül béremelést, amelyek igencsak kedvezőtlen piaci helyzetbe kerültek, illetve azok, ahol (némiképp az előbbi következtében) nem jelent gondot, ha csökken a létszám az elvándorlás miatt, mert enélkül akár leépítések is lehetnének az adott cégnél.

A januári ágazatok szerinti bontásból is jól látszik, hogy ott nőttek a legnagyobbat a bérek, ahol sokan minimálbérért vagy bérminimumért, illetve ezekhez közeli bérszinten dolgoznak és/vagy nagy a munkaerőhiány. Az oktatásban a hosszú évek óta húzódó bérrendezés miatt volt most kiugró a növekedés, ám az egészségügy lassabb növekedése is csalóka, hiszen ott a korábbi évek hoztak el magas bérszintet. 

A magas januári béradat után a Portfolio megkérdezte a banki elemzőket és kutatócégeket, hogy az év egészében milyen mértékben nőhetnek a reálbérek. A kimagasló év eleji béradat után az elemzők a korábban várt 10% körüli mértékről 12-14%-ra emelték az éves átlagos béremelési várakozásaikat. Azért várnak éves átlagban a januárinál kisebb dinamikát, mert a tavaszi hónapok után némi lecsorgás jöhet, illetve idén várhatóan nem emelkedik decemberben a minimálbér (csak jövő januárban), ami gyenge bérindexet hoz az év utolsó hónapjában.

Mivel az infláció a szakértők friss prognózisai szerint az év egészében 4-5%-os lehet, így a reálbérek 8% körüli mértékben nőhetnek. Korábban csak 4-5%-os reálbér-növekedést vártak a szakértők, mivel azonban az inflációs várakozások csökkentek az elmúlt pár hónapban, míg a béremelési prognózisok nőttek (a januári adat után), így nagymértékben megugrott a keresetek vásárlóerejének 2024-ben várható növekedési üteme.

Összességében azt mondhatjuk, hogy utoljára a 2000-es évek elején, illetve 2016 és 2019 között időszakban nőtt olyan gyorsan a reálbér, mint ahogy várhatóan idén emelkedni fog. Mindkét időszak közös jellemzője, hogy kifejezetten nagymértékben nőtt a minimálbér, miközben az infláció alacsony maradt. A Covid előtti években a legkisebb bérek dinamikusabb emelkedése a munkaerőhiány növekedésével párosult. Mivel a vásárlóerő gyors növekedéséhez magas bérdinamika melletti alacsony infláció szükséges, ezért hiába nőtt jelentősen a minimálbér 2022-ben és 2023-ban, ha közben a rekordinfláció elvitte az emelést.

A gyors reálbér-növekedés tehát csak ritkán valósul meg, ugyanis a vállalatok sokszor az árak emelésével válaszolnak a magas (központi és/vagy munkaerőhiány miatti) nominális béremelési kényszerre. Az idei év elején azonban erre nem volt lehetőségük, hiszen a kereslet továbbra is harmatgyenge, miután a tavalyi rekordinfláció súlyosan érintette a háztartások mérlegét. Így joggal bízhatunk abban, hogy idén hasonlóan gyorsan nőnek a reálbérek, mint a 2000-es évek elején, illetve a 2016-2019-es időszakban. Ehhez arra is szükség lesz, hogy az év második fele se hozzon inflációs sokkot, amire jó esély van annak tükrében, hogy a lakosság óvatossági motívumai erősebbek, mint azt bárki gondolta.

Címlapkép forrása: Getty Images

KonyhaKontrolling

Adózzon mindenki más!

Az interneten sok vélemény jelenik meg a \"megfelelő\" adóztatással kapcsolatban, de még a legtájékozottabbak is sokszor minimum meglepő véleményeket fejtenek ki. A bejegyzésben nem megyek bele

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Eljöhet a benzinkutak bosszúja

Likviditási szakértő/vezető modellező

Likviditási szakértő/vezető modellező

Szenior treasury és kontrolling munkatárs

Szenior treasury és kontrolling munkatárs

Pénzügyi modellező/vezető modellező

Pénzügyi modellező/vezető modellező
Financial IT 2024
2024. június 11.
Portfolio Agrofuture 2024
2024. május 23.
Automotive Business in CEE Region Conference 2024
2024. június 5.
Digital Compliance by Design & Legaltech 2024
2024. május 8.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Infostart.hu

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Tőzsdetanfolyam

Tőzsdei hullámok, vagyonépítés és részvénykiválasztás

22+1 órás komplex tanfolyam ahol a tőzsdei kereskedés és a hosszú távú befektetés alapjait sajátíthatod el. Megismered a tőzsdei ármozgások törvényszerűségeit, megismered a piaci trendeket, megtanulod felismerni a trendfordulókat.

Könyv

A Sikeres Kereskedő - Vételi és eladási pontok, stratégiák, tőzsdepszichológia

Egy tőzsdei könyv, ami nem aranyhalat akar rád sózni, hanem felruház a horgászás képességével, ami a befektetések világában a saját kereskedési módszer kialakítását jelenti.

Ez is érdekelhet
klímaváltozás szárazság