Tudd meg, melyik szerved mikor aktív: így működik a szervóra

óra, nő, arc, természet
Shutterstock - Ground Picture
emberi szervezet méregtelenítés a megújulás hete vese máj
Minden szervnek megvan a maga működési és pihenési ciklusa. Ez azt jelenti, hogy cseppet sem mindegy, hogy mikor eszünk, mikor pihenünk, alszunk, vagy mozgunk.

A keleti gyógyítók szerint az egészség megőrzésének legjobb módszere az, ha követjük a biológiai óránkat. A bioritmus fogalma a nyugati orvoslás számára sem ismeretlen, de nem fektet rá különösebb hangsúlyt, mivel inkább a betegség gyógyítására, nem pedig a megelőzésre összpontosít. Pedig, ha ezt figyelembe vesszük a napirendünk megszervezésében, az jelentősen befolyásolja a hogylétünket.

Hogyan működik?

A keletiek többezer évnyi megfigyelés alapján megalkották a szervórát. Eszerint 12 fő szervünk van, ezek kétóránként váltják egymást és minden szerv a maga idejében az éppen aktuális, legintenzívebben dolgozó szervünk birtokolja az összes energiánkat. Gondoljunk csak arra az egyszerű tényre, hogy a Föld maga is egy hatalmas szervezet, és annak is megvan a saját bioritmusa. Váltják egymást az évszakok, mint ahogy a napszakok is. Az emberi szervezet is éppen így működik. 

A szervóra működése:

1:00 – 3:00: Máj

Éjjel 1-3 óra között, a máj méregteleníti a vért és szabályozza a hormonszintünket
Forrás: Shutterstock

Éjjel 1-3 óra között, amikor mélyen alszunk, a máj méregteleníti a vért és szabályozza a hormonszintünket. Ezért van például az, hogy ha az esti buliban túl sok alkoholt iszunk, és túl későn kerülünk ágyba, az jelentősen befolyásolja a máj tisztító funkcióját, és ezért ébredünk másnaposan. 

3:00-5:00: Tüdő

A tüdő irányítja a szervezet immunrendszerét és az oxigén elosztását a vérben. Ez a tüdő aktív ideje, ilyenkor készül fel az egész napi munkára.

5:00-7:00: Vastagbél 

Ez a legmegfelelőbb időpont arra, hogy kikeljünk az ágyból és elkezdjük a napot, ugyanis ebben az időpontban a vastagbél működésbe lép, és megkezdi a salaktalanítás folyamatát. Emiatt történik általában reggel a székletürítés. Ha székrekedést, IBS-t vagy hasmenést tapasztalunk, ajánlatos több vizet innunk, és sok rostot fogyasztanunk gyümölcsökből és zöldségekből.

7:00-9:00: Gyomor

A reggeli a nap legfontosabb étkezése, és ennek jó oka van! A gyomor energiái ilyenkor magasak, és a reggeli kihagyása felboríthatja ennek a szervnek az egyensúlyát, és emésztési és immunitási problémákat okozhat. A meleg, tápláló reggeli a legideálisabb. A hideg ételeket, például a turmixokat kerülni kell, mivel a hideg hőmérséklet a gyomor energiáinak összehúzódását és leállását okozhatja, kioltja az emésztés tüzét, tehát lassítja ezt a folyamatot. 

pár, reggeli,
A reggeli a nap legfontosabb étkezése.
Forrás: Shutterstock/Lucky Business

9:00-11:00: Lép

A lép szorosan kapcsolódik a gyomorhoz. Amikor a lép táplálékot kap, enzimeket bocsát ki az étel lebontására, energiává alakítására. Éppen ezért ez az ideális időszak a munka elvégzésére, mivel ez teszi lehetővé, hogy képesek legyünk hatékonyan felhasználni mentális energiát és jobban koncentráljunk.

11:00-13:00: Szív

Ilyenkor a legenergikusabb a szív, friss vért pumpál a szervekbe, táplálja az izmokat, inakat, erősíti a keringést. Ha ebben az időszakban le tudunk pihenni fél órára, az rendkívüli módon táplálja a szívet, hosszú távon pedig jelentősen csökkenti a szívbetegségek kockázatát. Mindemellett ahhoz is hozzájárul, hogy délutánra és az esti órákra energikusabbak legyünk.

13:00-15:00: Vékonybél

A szervezet az összes energiáját az ebéd emésztésére fordítja, így a teljesítőképesség mélyponton van. Ebben az időszakban a fájdalomérzet is csökken, ezért érdemes ilyenkor fájdalommal járó kezelésre – például fogorvoshoz – ellátogatni.

15:00-17:00: Hólyag

A húgyhólyag ekkor dolgozik a legintenzívebben, ezért ilyenkor különösen figyeljünk oda arra, hogy elegendő tiszta vizet, gyógyteát igyunk. Szervezetünk kiüríti a méreganyagokat, ismét ereje teljében lesz, tehát tanulhatunk, sportolhatunk, dolgozhatunk teljes energia bedobással.

Young,Athletic,Woman,Drinking,Water,In,Gym.
A húgyhólyag ekkor dolgozik a legintenzívebben, ezért ilyenkor különösen figyeljünk oda arra, hogy elegendő tiszta vizet
Forrás: Shutterstock/Bojan Milinkov

17:00-19:00: Vese 

A vese felelős a vér szennyeződésektől való megszűréséért és a hormonok egyensúlyának fenntartásáért. Ha ebben a napszakban rendkívül fáradtnak érezzük magunkat, az a mellékvese problémáról árulkodik. Egyéb tünetek közé tartozik az alacsony libidó, a hátfájás és a hormonális zavarok. Érdemes ezt az időt könnyű gyakorlatok elvégzésére fordítani, és a magas intenzitású sportokat inkább reggelre ütemezni.

19:00-21:00: Szívburok

A szívburok egy vékony, rostos zsák, amely a szívnek és főbb ereinek ad otthont. Egyik kulcsfontosságú funkciója a szív szigetelése és védelme. Hasonlóképpen, a szívburok védi a szívet a külső stresszhatásoktól és az érzelmi hangulatingadozásoktól. Ha ez a szerv kiegyensúlyozatlan, könnyen stresszesek, feszültek lehetünk. A szívburok egyensúlyának visszaállításának jó módja, ha lelassítjuk a tempót és lazítunk, például meditálunk, olvasunk, veszünk egy meleg fürdőt. 

21:00-23:00: Hármas melegítő

Test, lélek, energia. A hármas melegítő időszakában testünk és lelkünk nyugalomra, pihenésre vágyik, teljesítőképességünk erőteljesen csökken, ez a legpihentetőbb alvás ideje, így nem javasolt testileg és szellemileg aktív tevékenységet végezni. A hármas melegítő feladata ebben az időszakban, hogy a légzés, evés és ivás során a szervezetünkbe jutó energiákat a test többi részébe irányítsa, és ezzel az energiákat az egész szervezetben kiegyensúlyozza.

23:00-1:00: Epehólyag

A szerv ilyenkor működik legerőteljesebben. Ez a magyarázata annak is, miért alszunk nyugtalanul vagy ébredünk fel éjszaka késői nehéz vacsorát követően. Az epeműködés általános zavarai is ekkor jelentkeznek legerőteljesebben.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.