WC-ben lapuló patkány mart meg egy férfit, kórházba kellett szállítani

patkány
A patkányok számos betegség kórokozóját terjeszthetik
Vágólapra másolva!
Egy rendkívül bizarr eset kapcsán került súlyos bakteriális fertőzéssel kórházba egy férfi Kanadában, miután megharapta a vécéjében megbújó patkány.
Vágólapra másolva!

Megmarta a rágcsáló a férfit, aki két héttel később nagyon rosszul lett


A 76 éves férfi azt követően kereste fel a montreali kórház sürgősségi osztályát, miután a lakásán megmarta egy, a WC-kagylóban megbúvó patkány. Amikor megpróbálta eltávolítani, az agresszív rágcsáló rátámadt és megharapta a kezét. Az orvosok ekkor ellátták a sebét és emlékeztető tetanusz oltást adtak be az idős páciensnek. Tizennyolc nappal később azonban a férfi visszatért a kórházba több napja tartó láz, valamint fej- és hasi fájdalom miatt. Ekkorra bár az ujjsebei nagyobb részt begyógyultak, a férfi vérnyomása igen alacsonyra esett, a szíve pedig nagyon hevesen vert.

A WC-kagylóban meglapuló patkány harapta meg az idős férfit (a kép illusztráció)
Fotó:  Live Science/Liudmila Chernetska

 A vérvizsgálatok kimutatták, hogy a beteg veséje rosszul működik, és a vérében abnormálisan alacsony a vérlemezkék száma. Az orvosok bevitték az intenzív osztályra mivel többszervi diszfunkció és szepszis (vérmérgezés) jelei mutatkoztak rajta. A betegség okának feltárásához az orvosok a pácienstől vér- és vizeletmintákat vettek, illetve elemeztek. Ezekből kiderült, hogy a férfi a leptospirózisnak nevezett fertőző betegségben szenved. A különös megbetegedésrő szóló esettanulmányt a Canadian Medical Association Journal orvosi szaklapban tettek közzé.


Halálossá is válhat az általában enyhe tüneteket produkáló fertőzés


A leptospirózist, vagy más néven a Weil-kórt  a Leptospira nemzetségbe tartozó baktériumok okozzák. Világszerte ez a leggyakoribb olyan fertőzés, amelynek kórokozói állati közvetítéssel kerülnek át az emberre. 

Évente több mint egymillió leptospirózisos esetet azonosítanak világszerte, amiből közel 60 ezer végződik halálállal. 

A leptospirózisban szenvedőknél leggyakrabban enyhébb tünetek, például láz, fejfájás és izomfájdalom jelentkeznek a fertőzés után 5-14 nappal később. A fertőzés egyéb gyakori tünetei közé tartozik a hányás, a hasmenés, a hasi fájdalom, a köhögés és időnként a bőrkiütés is. A leptospirózis-fertőzés tünetei gyakran összetéveszthetők más betegségek, így például az influenza vagy a dengue-láz tüneteivel. 

Leptospira nemzetségbeli baktériumok mikroszkópos fotója
Fotó: Yale School of Medicine - Yale University

Az esetek körülbelül 10%-a válik súlyossá, ami több szerv működési zavarához és halálhoz vezethet. Az antibiotikum-kezelést követően a legtöbb páciens néhány napon vagy héten belül felépül, az azonnali kezelés pedig jelentősen csökkentheti a betegség időtartamát és lefolyásának súlyosságát. A súlyos betegségben szenvedők halálozási aránya körülbelül 5-15%, de a tüdővérzést okozó szövődmény esetében ez az arány már 50% -ra ugrik.


Csak ritkán terjedhet patkányharapással


A patkányharapással érintett idős kanadai férfi antibiotikumot, valamint egyéb terápiákat kapott vesekárosodásának és alacsony vérlemezkeszintjének kezelésére. Néhány nap múlva a tünetei javulást mutattak, ezért kiengedték az intenzív osztályról. A Leptospirával fertőzött patkányok nem a nyálukban, hanem a vizeletükben hordozzák, illetve ürítik a kórokozókat – írták az esetleírás szerzői a cikkben. Így elképzelhető, hogy a patkány szájüregét csak átmenetileg szennyezte be a Leptospirát tartalmazó vizelet, ami  a rágcsáló harapása által okozott seben át juthatott be a férfi szervezetébe. Ez az átviteli mód nem gyakori, összehasonlítva más lehetséges ferőzési útvonalakkal