DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2024. május 1. szerda
F1

Verstappené a japán időmérő, Perez felzárkózott

Kis különbséggel Red Bullok az első sorban az F1-es Japán Nagydíjon, Hamilton Q2-es megvillanása után Norris lett a harmadik, nem váltotta be a reményeket a Ferrari.

Q1: Verstappen rögtön gyorsabb, mint a tavalyi pole

A két száraz edzésen, az FP1-en és FP3-on mutatott teljesítményét vitte tovább Max Verstappen az időmérőre, ahol már legelső gyorskörével – 1:28,866-os eredménnyel – gyorsabb volt, mint 2023-as pole-pozíciós köre. Innentől kényelmesen hátradőlhetett, a Q1 hátralevő részében már nem járt a pályán: a második helyet megkaparintó Fernando Alonso közel négy tizeddel volt lassabb nála, a harmadik Sergio Perez és a negyedik Charles Leclerc fért csak fél másodpercen belülre.

Eseménydús utolsó másodperceket hozott a továbbjutó küzdelem, előbb Nico Hülkenberg mentette meg magát a kieséstől, majd Esteban Ocon és az első edzést kihagyó, harmadikon megforgó Daniel Ricciardo is befért az első 15-be, Valtteri Bottas pedig a vártnál is nagyobbat durrantott, a Stake Sauberrel a nyolcadik helyre ugrott a fináléban.

Javításaik kárvallottja a 16. helyre kicsúszó Lance Stroll volt, aki Gasly, Magnussen, Sargeant és az utolsó kanyart elhibázó Zhou társaságában esett ki.

Q2: Egy század a két Red Bull között

A két Red Bull hajtott először a pályára, és úgy nézett ki, a nagy Q1-es különbség ellenére most Sergio Perez javára billenhet a mérleg: Max Verstappen csak az utolsó szektorban előzte meg a csapattársat, 1:28,740-es eredménye csupán 0,012 másodperccel fért a mexikói elé. A harmadik erőt ezúttal a McLaren képviselte Lando Norris révén, két tizedmásodperccel maradt le, az Aston Martin és Alonso ismét elöl voltak, a negyedik helyen.

A két Ferrari ismét nem mutattta a pénteken várt egykörös potenciált, Carlos Sainz ráadásul a felpuhuló gázpedálra panaszkodott. Oscar Piastrival bezárólag az első hét annyira biztos volt a dolgában, hogy a garázsban maradtak a Q2 második etapjára: a három továbbjutó helyért nyolcan harcoltak, köztük a két Mercedes.

A britek elvégezték a munkát, Lewis Hamilton ráadásul a harmadik helyre javított, másfél tizedmásodpercre a két Red Bulltól – az időmérő, sőt egész hétvége folyamán ő került legközelebb eddig a Red Bullhoz. Hazai pályán Yuki Tsunoda happolta végül el a továbbjutó helyet, kiejtette csapattársát, akihez hasonlóan Hülkenberg, az erős időmérőt teljesítő Bottas – az első etapok után még tizedik volt –, Albon és Ocon számára ért véget a kvalifikáció.

Q3: Első sorban a Red Bull, a McLaren a harmadik

Az első két szakasz közti kisebb javítás után Verstappen fél másodpercet gyorsult első Q3-as körére, 1:28,240-es kört rakott össze, Pereznél is 0,365 másodperccel is erősebb volt – aki elé Norris is befért, a mclarenes negyed másodpercre került Verstappentől egy acélos körrel. A Q2-ben villantó Hamilton lemaradása fél másodpercre nőtt, amit a brit sem teljesen értett, és Alonso lendülete is elfogyott az utolsó szakaszra, az Aston a nyolcadik helyre csúszott vissza az időmérő fináléja előtt.

Az utolsó etapban végül csak tizedeket javított Verstappen, 1:28,197-es körnél állt meg az óra – Perez végül csak 0,066 ezredmásodperccel maradt el tőle, ezzel pedig megmentette a második rajtkockát, így a Red Bull kisajátította a Japán Nagydíj első rajtsorát, a szezonban először.

A nagy javítások elmaradtak a végén: Norrisé maradt a harmadik rajtkocka, mögüle Sainz és az ötödik helyre javító Alonso indulhat. Piastri hatodik helyről kezdheti a Japán Nagydíjat, a két Mercedes elől, akik a csak nyolcadik helyre kvalifikáló Leclerc elől indulhat – a korábbi biztató jelek ellenére az Ausztrál Nagydíjat nyerő csapat, ahogy előzetesen várta, nagyobb lemaradásban van Suzukában.