Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Kíméletlen tudatosság, szüntelen válaszkeresés – a világbajnok kajakos a saját útját járja

Kálmán Laci

Frissítve 05/04/2024 - 17:06 GMT+2

Birkás Balázs világ- és Európa-bajnok kajakos néhány évvel ezelőtt úgy döntött, új alapokra helyezi a felkészülését, és önállóan, saját edzőjeként dolgozik tovább. Igyekszik tudatosan készülni, figyel a teste jelzéseire, és teljesen magára szabja az edzéstervét. A 2023-as duisburgi vb-n K1 200 méteren elért hatodik helye részben csalódás volt a számára, de úgy érzi, ebből is tudott tanulni.

Birkás Balázs

Fotó: Eurosport

Szeretne ott lenni a párizsi olimpián, de azt mondja, az nem minden, azon kívül is van élet.
Birkás Balázs 2017-ben és 2018-ban is világbajnok lett K2 200 méteren Balaska Márk párjaként, 2017-ben pedig ők ketten Európa-bajnoki aranyérmet is szereztek együtt.
Balázzsal legutóbb a 2020-ra tervezett tokiói olimpia előtt beszélgettünk, amikor már eldőlt, hogy egy évvel eltolják a játékokat. A 27 éves kajakos három érvet is felhozott a halasztás mellett, többek között azt, hogy nem lett volna fair, ha az eredeti időpontban tartják az olimpiát, hisz a felkészülés feltételei nagyon nem voltak azonosak. Mint mondta, még az éremnek sem tudott volna igazán örülni.
Ismét egy olimpiai évben vagyunk, ez volt beszélgetésünk egyik apropója. Balázs elmondta, hogy zökkenőmentes volt a téli felkészülése, úgyhogy duzzad az erőtől, és teljes erőbedobással tud készülni.
„Jól érzem magam, nagyon jó dolgom van mostanában, és jól is mennek az edzések. Nagyon sok kérdésre sikerült választ találnom a felkészüléssel kapcsolatban. Megvan a kellő magabiztosságom a hajóban, jó állapotban is vagyok, és így a kedvem is jó.”
Úgy érzi, kezd beérni az a munka, amit néhány éve elkezdett, ennek köszönhetően kezdtek el érkezni azok a bizonyos válaszok.
„Az elmúlt pár éve nagyon elmélyedtem az edzéselméletben, meg a kajakozás technikai részében is. Voltak kérdéseim a technika és a funkcionalitás összefüggéseit illetően, és az edzéselmélettel kapcsolatban is, tehát, hogy hogyan tudok a testemből mint motorból kihozni a legtöbbet. Elkezdtek jönni a válaszok, ami most meghozza a nyugalmat és a magabiztosságot a felkészülésemmel meg a vibe-ommal kapcsolatban.”
„Minden mozgásformának, így a kajakozásnak is létezik a legideálisabb megvalósítása. Ezt kerestem az elmúlt években, és folyamatosan jönnek is a megoldások. Ehhez az is kellett, hogy leüljek és végiggondoljak dolgokat, és persze, amihez volt, szakirodalmat is felhasználtam. De sokszor a funkcionális edzések során tanultakat ültettem át a kajakozásba. Ez a munka tök izgalmas, és nagyon élvezem. Az edzéselmélet az szárazabb, ehhez az atlétikából és a kerékpársportból merítek nagyon sokat.”
picture

Birkás Balázs

Fotó: Eurosport

Balázs azt is elmondta, miért döntött úgy, hogy elszakad a csapattól, és inkább egyedül készül.
„Határozott véleményem van arról, hogy csak megfelelő egyéni teljesítménnyel lehet bárki hasznos egy csapatban. Abban az időben nem tudtunk már többet kihozni a teljesítményemből az edzőmmel, Hüvös Viktorral. Ezt akkor meg is beszéltük. De nagyon sokat köszönhetek neki, például ezt az egész nézőpontot, az egész gondolkodásmódot tőle tanultam. Ő is ki mert lépni a megszokásból, amiért kapott anno hideget-meleget, de az eredményei végül őt igazolták. Bennem is megvan az erős motiváció, hogy a saját utamat járjam.”
Tudatos sportolóként tisztában volt azzal, hogy a saját útnak lesznek buktatói is.
„Tudtam, hogy az elején ez egy hátralépés lesz, főleg a csapathajók területén, de fontosabb volt az én saját közérzetem. Egyébként voltak már példák az egyéni felkészülésre, maximum a közvélemény nem tudott róla. Vereckei Ákos is így lett a sportág egyik legnagyobb klasszisa, de ha nem is ennyire egyénileg, de sokan készülnek egy edző-egy versenyző felállásban sikeresen. Itt kerül előtérbe, amit vallok, hogy a személyre szabottság mennyire fontos. Ezt a felfogást látom az atlétikában és a kerékpársportban is.”
A saját válaszaim megtalálása azért volt fontos, hogy ne csak érezzem a mozgást, hanem tudjam is, hogy mi, miért van.
Kitért Balázs a tavaly nyári duisburgi világbajnokságra is, ahol K1 200 méteren hatodikként zárt.
„Egyrészt örülök, mert vb-n voltam, és nehéz út vezetett odáig. Jól éreztem magam az előfutamok során, volt erő, volt sebesség, de a döntő futamom nem volt százszázalékos. Emiatt volt bennem rossz szájíz. Hátszeles volt a döntő, ami nekem mindig is gyenge pontom volt, de azóta erre a dologra is választ kaptam, ebben is előreléptem.”
picture

Birkás Balázs

Fotó: Eurosport

„Tanultam tehát belőle, és sportolóként ez a lényeg. Ezt nem is szabadna ennél továbbgondolnunk. Ez az eredmény jött, ilyen az élet. Valahol majd visszaadja később.”
Azon kívül, hogy megtanulta hátszélben is megcsinálni a mozgását, Balázs elárult még egy dolgot, amiben előrelépett.
„2022 őszétől kezdtem el a saját felkészülésemet, és az volt a célom, hogy minél nagyobb alapot építsek két év alatt. Nekem ugyanis mindig is az volt a gyenge pontom, hogy rossz volt az alapállóképességem, úgyhogy ezt muszáj volt fejlesztenem. Tavaly a 200-ra összpontosítottam, és arra mentem rá, hogy az idén minél jobb legyek 500 méteren. Az eredmény az, hogy tök jó edzésmennyiségeket és intenzitást tudok most már végre elérni.”
K1-ben 1000 méter az olimpiai szám, így Balázsnak csapathajóban lehet esélye arra, hogy ott legyen Párizsban. Mivel ő ugye a maga útját járja, ebben a tekintetben jelentősen beszűkültek a lehetőségei.
Párosban látok esélyt, de hogy kivel, azzal kapcsolatban egyelőre nem akarok konkrét nevet mondani.
"Először kipróbáljuk edzésen, és ha úgy látjuk, hogy van benne ráció, akkor elindulunk az első válogatón, ha nem, akkor mindketten haladunk tovább a saját terveink szerint. Ez nekem a 200 egyes, ahol szeretnék kijutni világkupákra és az Eb-re, ahol a győzelem lenne a cél.”
„Így a válogatási elv alapján maximum tartalékként tudnék közel kerülni az olimpiához. Szerintem ez nem lenne rossz, összességében ez egy jó cél, és ezzel szépen lehetne zárni ezt a hároméves olimpiai ciklust.”
picture

Birkás Balázs

Fotó: Eurosport

Balázs szerint van élet az olimpián kívül is, ráadásul nem csak Párizsig gondolkodik.
„Amíg ebben örömömet lelem, és fizikálisan versenyképes vagyok, úgy vagyok vele, hogy miért is ne csinálnám?! Simán bennem van még egy olimpiai ciklus. Most leszek 28, Kökény Roland például 37 évesen lett olimpiai bajnok.”
Februárban lehetősége volt Szingapúrban edzőtáborozni, ahol elsősorban a felkészülésére összpontosított. A kinn tartózkodása során azonban talált magának pluszban még egy kellemes és hasznos elfoglaltságot.
„A szingapúri szövetség keresett meg egy edzőpartneri lehetőséggel, az ilyen együttműködésekkel igyekeznek motiválni a fiatalokat. Ahogy annak idején én is ellestem, amit csak tudtam az idősebb versenyzőktől. Megvolt, hogy heti hány edzésre kellett ténylegesen beállnom, egyébként pedig szabadon csinálhattam a saját programomat.”
„Minden nagyon jól sikerült, kihoztam ebből az egy hónapból, amit lehet. Ezen kívül pedig elkezdtem figyelni az ő rendszerüket, hogy hogyan készülnek, és közben azon gondolkodtam, hogy mi az a tudás, amit én át tudnék adni. És nem egy embernek, hanem minél többnek egyszerre.”
„Úgyhogy megbeszéltem az edzővel, hogy tartok nekik előadást a bemelegítésről. A szárazföldi és a vízi bemelegítésről is. Úgyhogy a második héttől én erre el is kezdtem készülni, sokkal célzottabban figyeltem őket, és összeraktam nekik egy tömör, de hasznos anyagot. A fő célom az volt, hogy erősítsem bennük is a tudatosságot, ráadásul mindezt angolul. Jól sikerült, tök jó visszajelzéseket kaptam, és nagyon élveztem. Egyébként pedig egy ilyen segítői vonal biztos jól nézne ki az önéletrajzomban is.”
A legközelebbi cél az egy hónap múlva esedékes válogató, ahol eldől, hogy K1 200 méter lesz-e a dologból, vagy a legjobb forgatókönyv szerint esetleg kivívják párospartnerével az olimpiai részvételt K2 500 méteren.
Ha minden klappol, akkor nem csak egyéniben indulok a válogatón. És igazából az az egy verseny, ahol eldől az olimpiai és az Eb-indulás sorsa. Párosban egy-kettőbe kell kerülni mindenképp. Ha az nem sikerül, onnantól a 200-ra koncentrálok.
picture

Birkás Balázs

Fotó: Eurosport

Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés