Közélet

Veszélyes szakaszban a ramadán, pörögnek a letartóztatások a jeruzsálemi Templom-hegyen

Az Elrendelés éjszakája a ramadán legfontosabb estéje, amikor a muszlimok szerint Gábriel arkangyal kinyilatkoztatta a Korán tartalmát Mohamednek. A mostani helyzet azonban abból a szempontból különleges, hogy immár 182. napja tart a háború a gázai övezetben, Irán esetleges megtorlása pedig felvetette egy szélesebb körű, az egész Közel-Keletre kiterjedő háború veszélyét.

Az izraeli rendőrség letartóztatott négy kelet-jeruzsálemi és négy észak-izraeli lakost péntek reggel: a gyanúsítottak ramadán utolsó péntekjén, az al-Aksza mecsetnél tartott hajnali ima közben a Hamászt dicsőítő jelszavakat skandáltak a hatóságok szerint. Ma 3600 rendőrt vezényeltek ki Jeruzsálemben a közrend fenntartása és a hívők biztonsága érdekében.

Friday Prayer in Al-Aqsa
 A ramadán legfontosabb éjszakáját beárnyékolja a közel-keleti háború / Fotó: AFP

A Jerusalem Post emlékezetet rá a: feszült közel-keleti helyzetben az izraeli hatóságok is felkészültek az Elrendelés éjszakájára. Ez a ramadán legfontosabb éjszakája, amikor a muszlimok szerint Gábriel arkangyal kinyilatkoztatta a Korán – az iszlám szent könyve – tartalmát Mohamednek. Az eseményre a Ramadán utolsó tíz napjának egyik páratlan éjszakáján kerül sor. 

Ahogyan az elmúlt évek során mindig, a ramadán utolsó tíz napjára a Templom-hegyet lezárták a zsidó látogatók előtt. A mostani helyzet azonban abból a szempontból különleges, hogy immár 182. napja tart a háború a gázai övezetben, az izraeli hadsereg pedig a héten légicsapást mért a World Central Kitchen segélyszervezet konvojára, ami világszerte felháborodáshoz vezetett.

Emiatt tegnap este feszült hangulatú telefonbeszélgetés zajlott le az amerikai elnök és az izraeli miniszterelnök között. Joe Biden kérésére Izrael ma bejelentette, hogy újabb humanitárius szállítmányokat enged át az Ashdod-kikötőn keresztül, valamint megnyitja a gázai övezet északi részén lévő erezi átkelőhelyet a segélyek előtt, egyben növeli a Jordániából érkező támogatások mennyiségét a Kerem Shalom átkelőn keresztül.

A halálos damaszkuszi támadás után felforrt a levegő

Tovább rontja a helyzetet, hogy a zsidó állam a héten légitámadást hajtott végre az iráni konzulátuson Damaszkuszban, az akcióban két iráni tábornok és öt katonai tanácsadó halt meg. Az iráni legfelsőbb vezető, Ali Khamenei ajatollah bosszút esküdött: Teherán esetleges megtorlása felvetette egy szélesebb körű, az egész Közel-Keletre kiterjedő háború veszélyét, 

mivel a légicsapást a perzsa állam nem hagyhatja válasz nélkül.

Az elemzők szerint az ország vezetése nem akar totális háborút Izraellel vagy az Egyesült Államokkal, amely veszélyeztetné hatalmának megtartását, és továbbra is helyi szereplőket használna arra, hogy kisebb támadásokat hajtson végre Izrael ellen. Mindenesetre az izraeli hadsereg megtiltotta az összes harcoló egységnek, hogy szabadságra küldje a katonákat.

Izrael elleni szankciókat követelnek brit jogászok

Több száz vezető brit jogi szakértő követelte a csütörtökön ismertetett közös, nyílt levélben a brit kormánytól az izraeli fegyverexport leállítását és szankciók bevezetését Izrael ellen. A több mint hatszáz aláíró között szerepel Brenda Hale, a brit legfelsőbb bíróság volt elnöke és a legfőbb bírói fórum számos egykori tagja is. Az aláírók azt követelik, hogy a brit kormány függessze fel a fegyverek és fegyverrendszerek Izraelbe irányuló exportját.

 

 

Jeruzsálem izraeli háború Templom-hegy Al-Aksza mecset Izrael
Kapcsolódó cikkek