földgáz;MVM;gázszolgáltatás;gázszámla;átalánydíjas;

2024-04-05 11:47:00

Módosítják a gázszámlázást, százezernyi háztartás mentesülhet a jelentős többletfizetés alól

Az MVM a 2022-es rezsiemelés életszerűtlen szabályai miatt vasalhatott be jelentős összegeket valójában el nem fogyasztott mennyiségért.

Módosította az eddig visszásságokat okozó gázszámlázási rendszert az Orbán-kormány – derült ki a szerda este megjelent rendeletből. A csütörtök reggel életbe is lépett módosítások szerint az átalánydíjas fizetők számára mostantól minden hónapra – pontosabban minden napra – egyenlő arányában számolják el a kedvezményes, illetve az esetleges átlagfogyasztás feletti mennyiség után fizetendő „lakossági piaci árat”. Ezzel a részszámlák kiszámíthatóbbá, a háztartások kiadásai tervezhetőbbé válnak - hangsúlyozta az MTI tudósítása szerint a módosítást beharangozó, számos médiumot nélkülöző, úgynevezett „sajtótájékoztatón” Bozóky Anita, az illetékes MVM kommunikációs igazgatója. (A céget a tudósítás helytelenül Magyar Villamos Műveknek nevezi, miközben az állami szolgáltató 2021 óta - lévén, amiként erre a mostani ügy is rávilágít, földgázzal is foglalkozik - már nem használja ezt a nevet.) Bozóky Anita a módosításokat úgy foglalta össze, hogy így az ügyfeleknek csak azért kell fizetniük, amit ténylegesen elhasználnak. Ezzel, korábbi tapasztalataik alapján, csaknem százezer háztartás kerülheti el a kiugróan magas rész-számlákat.

Szakértők szerint a számázási káoszt a 2022. augusztusával bevezetett „lakossági piaci ár” okozta. E szerint maximális fűtőérték esetén

Az MVM számlázási rendszere ugyanakkor a jelek szerint nem bírta kezelni azt a helyzetet, hogy míg a kedvezményes mennyiség számítása a jogszabály szerint minden év augusztus eleje és a következő év július vége közötti fogyasztást vizsgálta, a mérőállás tényleges leolvasásán alapuló éves elszámolásra minden ügyfélnél egyedi időpontban került sor, mindemellett pedig több számlázási részletszabály a január-decemberi felhasználást vette alapul. Ráadásul a fogyasztók választhatnak diktáláson alapuló, a korábbi felhasználás mentén becsült, 12 részletre egyenlő arányban elosztott, illetve a „fogyasztási jelleggörbén” alapuló havi számlázás között is. Ez viszont azt okozta, hogy egyedi, éves elszámolási időszakuk vége felé, amikor már kimerült a kedvezményes „keretük”, úgy kényszerültek akár több százezer forintos számlákat is befizetni, hogy az adott év során, ténylegesen nem fogyasztottak az előírt mennyiségnél többet és így valójában nem kellett volna az emelt, hét és félszeres tarifát befizetniük. Bár az MVM azzal nyugtatta az érdeklődőket, hogy az esetleges túlszámlázást az éves elszámolás során visszafizetik, a tömegessé váló rendszerhiba folytán számos családnak támadt akár több százezres, voltaképp alaptalan rezsitartozása.

A szerda esti módosítások szerint nem egyenletes rész-számlázás esetén a fogyasztói jelleggörbét kell alkalmazni. 

Biztos humbug

A szerdai sajtótájékoztatón - melyre lapunkkal együtt, sajtószemlénk alapján, a mértékadó médiumok túlnyomó többségét sem hívták meg - Németh Szilárd rezsibiztos és Fidesz-alelnök megismételte a kormány valótlanságoktól, illetve hazugsággal határos csúsztatásoktól hemzsegő rezsipropagandájának főbb tételeit. Felidézte például, a kormány azért vezette be a rezsicsökkentést, hogy a baloldali időszakoktól eltérően ne a magyar lakosság fizesse Európa legmagasabb energiaárait. Azt azonban elhallgatta, hogy a 2021-os Orbán-Putyin-paktum nyomán ma az EU-ban Magyarország fizeti az oroszoknak a legmagasabb fogyasztásarányos tarifát, ami miatt a rezsicsökkentett lakossági árak csak évi több ezermilliárdos adófizetői támogatással tarthatók fenn.

Németh Szilárd szerint az Orbán-kormány megmentette a lakosságot valamiféle „piaci martalócoktól”, miközben a „lakossági piaci ár” körülbelül egy éve már a tényleges tőzsdei árak körülbelül ötszörösére rúg. A kormány ugyanakkor, a piaci kereskedőktől eltérően, ezt a számlatételt a jelek szerint nem kívánja csökkenteni. A rezsibiztos azt is megismételte, hogy ma minden háztartás 181 ezer forinttal kevesebbet fizet a gázért és a villamos áramért, mint ha a piaci árak szerepelnének számláikon. Bár korábbi számításunk szerint a valós érték ennek töredéke, a propagandaérték ismételgetésével a kormány az azt cáfoló, számos kutatás megjelenése ellenére sem hagy fel. Németh Szilárd szerint a „baloldal” illetve „Brüsszel” folyamatos támadásai ellenére „sikerült megvédeniük” a „rezsicsökkentést”, miközben a mégoly drága és pazarló rendszer fenntartását semmi sem tiltja nekik.