SG.hu

Az MI miatt megszűnő munkahelyeket vizsgálják az IT-cégek

Vezető vállalatok konzorciumot indítottak a mesterséges intelligencia technológiai munkaerőre gyakorolt hatásának kezelésére. Céljuk a helyzet megismerése és új lehetőségek feltárása az át- és továbbképzésekre.

Munkaerő-konzorciumot indított a Cisco, az IBM, a Google, az Intel, a Microsoft, az SAP és még számos további cég. Céljuk, hogy megismerjék a mesterséges intelligencia hatását az informatikai munkakörökre, lehetővé tegyék a munkavállalók számára a megfelelő képzési programok megtalálását és elérését, valamint összekapcsolják a vállalkozásokat a képzett és munkára kész munkavállalókkal. A csoportban olyan tanácsadók is részt vesznek, mint az Amerikai Munkaügyi Szövetség, a DigitalEurope és a Khan Academy. A kezdeti szakaszban 56 olyan munkakört fognak megvizsgálni, amelyek valószínűleg megszűnnek a mesterséges intelligencia miatt. Az IBM szerint ezek közé a szerepkörök közé tartozik a 45 legfontosabb IKT-munkakör 80 százaléka.

A csoport olyan képzési programokat fog ajánlani és támogatni, amelyek célja, hogy segítsék a diákokat, a pályamódosítókat és a meglévő informatikai dolgozókat felkészülni és átállni azokra a szerepekre, amelyeket az MI-modellek kevésbé tudnak betölteni. Fura módon a Biden-kormányzat elégedett azzal, hogy az MI-technológiát kifejlesztő IT-vállalatok vegyék át a vezetést ebben a kérdésben. "Felismerjük, hogy a gazdasági biztonság és a nemzetbiztonság elválaszthatatlanul összekapcsolódik" - mondta Gina Raimondo amerikai kereskedelmi miniszter. "Hálás vagyok a konzorciumi tagoknak, hogy csatlakoztak ehhez az erőfeszítéshez, hogy szembenézzenek a mesterséges intelligencia gyors fejlődése nyomán felmerülő új munkaerőigényekkel."

A termelékenység fokozását célzó MI-termékek - mint például a Microsoft Copilot, a Google Gemini for Workspaces vagy a SAP kódolási asszisztense, hogy csak néhányat említsünk - jelentős, bár nem mindig pozitív figyelmet kaptak az elmúlt évben. Ugyanakkor az olyan vállalatok, mint az Nvidia, az IBM és mások olyan eszközökön dolgoznak, amelyek segítenek a vállalatoknak a nagy nyelvi modellek (LLM) létrehozásában, finomhangolásában és testreszabásában. Az IBM tavaly tavasszal mutatta be Watson-X platformját, míg az Nvidia konténerekben tárolt modelleket fejlesztett ki, amelyek célja az MI-alkalmazások könnyebb elkészítése és az erőfeszítések konszolidálása.

Mindezek azon az elképzelésen alapulnak, hogy az MI hatékonyabbá teszi a dolgozókat, lehetővé téve számukra, hogy több munkát végezzenek el gyorsabban és kevesebb erőforrással. Ez a koncepció vonzó lehet azon cégek számára, melyek már most is munkaerőhiánnyal küzdenek. Az igazi aggodalom azonban az, hogy a mesterséges intelligencia csökkentheti a személyzet létszámát, ezért a bejelentés az átképzésre helyezi a hangsúlyt. "A konzorciumi tagok általánosan felismerik, hogy közös erőfeszítéseik sürgetőek és fontosak az MI terjedésével az üzleti élet minden területén, valamint a családfenntartó lehetőségeket nyújtó, befogadó munkaerő kiépítésének szükségességével" - írta közleményében az IBM.

A konzorciumi tagok célja, hogy a következő 10 évben több mint 95 millió informatikai dolgozó átképzése valósuljon meg. E munkavállalók közül sokan kétségtelenül úgynevezett "prompt engineering" - vagy ahogy John Steward komikus fogalmazott: "kérdéseket feltevő fickó" - szerepkörben találják majd magukat, ahol a mesterséges intelligencia irányításához használt utasítások kidolgozásáért lesznek felelősek. De ez sem életbiztosítás, mert a kutatók nemrég felfedezték, hogy az MI ért a legjobban az MI-nek szóló utasítások megírásához.

A dolgozók átképzése egy MI által automatizált világra felelősségteljes dolognak tűnik. De ugyanazokat az adatokat, amelyeket az MI munkaerőre gyakorolt hatásának értékelésére használnak, ugyanilyen könnyen fel lehet használni annak meghatározására, hogy mely pozíciókat kell elsőként megszüntetni, és hogy milyen gyorsan lehet ezeket a szerepeket megszüntetni. Ez a béka megfőzésének tipikus esete: forró vízbe dobva az kiugrik, de ha lassan emeljük a hőmérsékletet, végül élve megfő. Az MI ugyanilyen hatással van a munkavállalókra: ha a cégek gyorsan lépnek, a rengeteg leépítés akár destabilizálhatja az egész gazdaságot. Ha viszont fokozatosan vezetik be a mesterséges intelligenciát, az érvelés szerint a dolgozóknak lesz idejük alkalmazkodni.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • manypet #18
    Ennyit sikerült összekaparnod egy fél oldalas hsz-re? Lenyűgöző!
    Mondd, tervezel még ennél is lentebb süllyedni, vagy megelégszel a pöcegödör aljával?
  • manypet #17
    Érdemes elolvasni és értelmezni azt a hozzászólást, amire reagálsz. Mert ugyan írtál jót is, rosszat is, csak jó részének rohadtul nem volt semmi köze ahhoz, amire reagáltál. Kezdve a magyar lakosság felvetésétől, hiszen még csak nem is írtam egy szóval sem magyar lakosságról.
  • manypet #16
    "Igen, de nem is voltak kapitalistak. Egyik sem."
    Érvelési hibát vétettél.

    "Kiszolgalni keves ember kell, de eleg eroforrast generalni (termenyt, aranyat, stb.) egy teljes allam kellett"
    Téves. A király eltartását is azok csinálták, akik kiszolgálták. Egy sima 1-2 száz fős udvartartás elég volt. Az ország többi része a hadsereget tartotta el.

    "Nemsokara itt fogunk tartani."
    Igen, persze, sőt, már itt is van.

    "De at fogja ha egy ido utan okosabb lesz."
    És ez a góóóónosz háttérhatalomnak miért jó? Gondolod, nem ismerik ezt a veszélyt? Önmagukat akarják kipusztítani? Ellentmondásba kerültél önmagaddal.

    "az embereknek meg kb. ugyanannyi alapszintu eroforras kell mar tobb szazer eve."
    Téves. Az emberek a régebbi erőforrások sokszorosát használják. Össze sem hasonlítható egy 1800as évekbeli család erőforrás.igánye egy maival.

    "Szerintem te a kapitalizmust kevered a szocializmussal."
    Nem. Írtam már, hogy te kevered. És még csak arra sem vagy hajlandó, hogy elolvass pár linket, ami bizonyítja, hogy ökörséget beszélsz.

    "ami nem teljes vadkapitalizmus (anarcho kapitalizmus) az neked mar szoicalizmus"
    Lófaszt. Írtam már neked, hogy minarchista vagyok. De te csak nyomod tovább a komcsi dumádat, mint egy nyomorult propagandista.

    "Mar irtam korabban, hogy nagyon masok a fogalmaid mint a vilag tobbsegenek."
    Igen, én nevén nevezem a dolgokat, nem pedig a kommunista hazugságot tolom.

    "Igen, ezert lenne jo, ha a szupergazdagok nem akarnak megmondani a vilagnak, hogy mi a jo nekunk."
    Egyetértek. És az is jó lenne, ha az átlagember sem akarná tudni, hogy mi jó másnak. Ugyanis a szupergazdagok és politikusaik pont ennek segítségével jutnak hatalomhoz. Úgy hívják, hogy demokrácia. Ideje lenne abbahagyni.

    "A fejlettseg hianya."
    Lófaszt. Az akkori értékek szerint az akkori fejlettség a csúcs volt. Senki nem gondolkodott arról, hogy lesz majd ember helyett gondolkodó vagy cselekvő bármi is. Azaz az akkori világnézet szerint egy akkori tőkés is megtehette volna, hogy elpusztítja a világ többségét. Miért nem tették?

    "Akkor sajnos a vilag globalis nagytokes kapitalistai szinte mind balosok, mert ezt gondoljak."
    Részben igazad van. Balosok. Csak nem kapitalisták, hanem szocialisták. De valóban balosok. Ezt pofázom neked már hónapok óta. Örülök, hogy talán kezded belátni.

    "Az, hogy a kapitalista nagytokesek nem akarnak etetni meg 1 milliardot sem"
    Mármint a szoci nagytőkések? Az lehet.

    "Es akkor nem kellene ez ellen tenni?"
    Mondtam ilyet? Csak felvetettem a másik hozzászólónak, hogy nem növekszik már a Föld népessége érdemben.

    "attol meg globalista nagytokesek es az emberiseg erdekei ellen cselekszenek"
    Arra kérnélek, hogy ezentúl nevezd őket így. A globalista nagytőkés megfelelő meghatározás. Csak a kapitalista kifejezést hagy ki mindig, mert az nem igaz. Ők éppen a kapitalizmus ellen vannak, azért is támogatják a szocikat, balosokat minden erővel.

    "Mert a kozvetlen szolgaik nem termeltek volna eleg elelmiszert"
    De, tudtak volna. Ha nem is 1-2 száz, de 1-2 ezer mindenképpen.

    "nem tudtak volna aranyat banyaszni"
    Minek az arany, ha csak pár ezren vagytok?

    "Persze lehet, hogy az ontudattal rendelkezo MI annyira fejlett lesz, hogy a nagytokes felso reteget is kidobja"
    És ők ezzel szerintem számolnak is.

    Azzal nem számolsz csak, hogy azok a hűde gonosz gazdagok mindig cserélődtek a történelem során. És ezt ők is tudják. Sehol nincsenek már a Fuggerek, Mediciek meg a többiek. Azaz az átlagemberből lesz a gazdag. Mindig. Ergo bármikor készíthetünk mi is egy új MI-t, ami felülmúlja az övékét. És a nagy számok törvénye alapján erre nekünk van nagyobb esélyünk. És így a következő gazdag közülünk kerül ki, mint ahogy a mai gazdagok is közülünk léptek fel oda. A mai gazdagok többsége 100 éve sehol nem volt, 300 éve meg még kevésbé.
    Emellett nem számolsz azzal, hogy az emberi faj szaporodása számára szükség van sokkal több emberre. Ők is tudják, hogy a túl kis csoportban való szaporodás degenerációhoz vezet. Nem beszélve az egész faj túléléséről, aminél meg bármely katasztrófa esetén a minél nagyobb egyedszám jelentheti a túlélést. Tehát kellünk mi is nekik.
  • nlght #15
    Látom megy a kétségbeesett szerencsétlenkedés, csak a lényegre nem válaszoltál, pedig többen is válaszolgattunk neked. Pár szövegből kiragadott félmondatra reagálásban ki is merült a tudományod.
  • grobs #14
    "Vajon miért is nem ölték akkor meg a maradék sok tízmilliót?"

    Mert aki tanult történelmet az tudja, hogy a teljes magyar lakosság nem volt annyi. A középkor végén Buda lakossága a királyi udvarra együtt kb. 13500 ember volt. A teljes Pest-Buda-Környékbeli mezővárosok lakosság 20 ezer fő volt.
    Az embereket pedig nem kellett megölni, mert meghaltak maguktól. Még a 19. században is jelentős volt a gyermek- és fiatalkori halál.

    A gépek (robotok), és az automatizálás azért nem vette el mindenki munkáját, mert anyag- és karbantartás igényes. Ezen kívül nem univerzális. Azaz attól, hogy jó drágán megvetted, még szükség van emberekre is mellé. Ráadásul képzett, drágább emberekre. Így a megtérülésük nem minden esetben garantálható.
    Az MI (valójában csak generátorok, de nevezzük MI-nek) sokszorosítása viszont kvázi ingyen van. A karbantartás pedig az első példány utáni többire vetítve minimális, és központilag megoldható. Így az ipari szellemi munkát olcsón ki tudja váltani.

    Persze ez legfeljebb marketing anyagban igaz. A ipari újságírás eddig is generátorokkal ment. Az ipari kódolás is jelentős generált anyaggal dolgozott. Az MI csak közelebb hozza, egyszerűbbé teszi a használatot. Az MI használat annyival növeli a hatékonyságot, hogy pótolja a hiányzó képzett munkaerőt. Ami sokkal nagyobb gond, hogy a klasszikus kapitalizmusban a megélhetés problémás lett. Míg reagen-i amerikában (és előtte) 1 gyári munkás gond nélkül fenn tudott tartani egy családot egyedül, és autót, lakást vásárolt, ma egy gyári munkás amerikában se jön ki egy fizetésből, és még így is szenvednek, illetve 70-80 órás munkaheteket nyomnak. 8 milliárd ember nem lehet PhD. Ugyanúgy meg kell élnie annak is akiből nem lesz kutató. Ha nem tud megélni tisztességesen, akkor meg fog nem tisztességesen.
    Így az új ipari forradalom egy döglődő társadalmat vág pofán. Nyilván úgy még nem volt, hogy ne lett volna valahogy, de úgy gondolom cudar helyzet lesz, és nem (elsősorban) az MI miatt. És ha a világ szebbik felén cudar lesz a helyzet, akkor itt sokkal rosszabb lesz. A világ egy összetett rendszer. Az MI egyetlen tényező a sok ezerből.

    Ezen kívül van egy klasszikus tézis: a legjobb az ha a konkurenciád is te vagy. Azok akik most örülnek, hogy milyen olcsón fognak tartalmat gyártani, pár év múlva pikachu szemekkel fogják konstatálni, hogy olcsón az MI tulajdonosa is tud tartalmat gyártani ha már nála van a generátor.
    Utoljára szerkesztette: grobs, 2024.04.08. 10:29:02
  • kvp #13
    ""mig Oroszorszagban Lenin, Europban pedig Hitler es tarsai"
    Egyiknek sem volt célja a népességcsökkenés. Sőt!"

    Igen, de nem is voltak kapitalistak. Egyik sem.

    ""Régen sem kellett sok. Egy királyt kiválóan kiszolgált pár száz ember. Vajon miért is nem ölték akkor meg a maradék sok tízmilliót?""

    A kiszolgal es az eltart kulon kategoriak. Kiszolgalni keves ember kell, de eleg eroforrast generalni (termenyt, aranyat, stb.) egy teljes allam kellett. Ha az eroforrasok generalasa automatizalhato, akkor az a sok tizmillio mar nem is kell, csak a par szaz kozvetlen szolga. Nemsokara itt fogunk tartani.

    "Az MI-t is ember programozza."

    Nem egeszen. Ontanulo neuralis matrixok, amiknek a pontos mukodeset a keszitoik sem ismerik. Csak fognak egy neuralis modellt es hozzavagjak az adatokat es megnezik mi sul ki belole. Se a mukodes megertese, se a valaszok rendes indoklasa nem all rendelkezesre. Csak kiengedik a dzsinnt a palacbol es arra szamitanak, hogy nem fogja oket adtobni a keritesen. De at fogja ha egy ido utan okosabb lesz.

    "Az a legalsó földműves réteg éppen a gyári munkás meg szakmunkás réteg. Amelyikre éppen most van egyre nagyobb szükség."

    Az emberek egyelore olcsobbak mint a gepek. De a gepek egyre olcsobbak lesznek (exponencialisan), az embereknek meg kb. ugyanannyi alapszintu eroforras kell mar tobb szazer eve.

    "Amit szocik csinálnak. Ügyes!"

    Szerintem te a kapitalizmust kevered a szocializmussal. Vagy legalabbis ami nem teljes vadkapitalizmus (anarcho kapitalizmus) az neked mar szoicalizmus. Mar irtam korabban, hogy nagyon masok a fogalmaid mint a vilag tobbsegenek. Maradjunk abban, hogy masok.

    "A probléma mindig abból adódott, mikor egyesek jobban akarták tudni, hogy másoknak mi a jó."

    Igen, ezert lenne jo, ha a szupergazdagok nem akarnak megmondani a vilagnak, hogy mi a jo nekunk. De allandoan ezzel foglalkoznak mar tobb mint 7000 eve...

    "Mondd, mi gátolta akkoriban azt, amit írtam? Annyira lenyűgöznél, ha tudnál akár csak egyetlen okot is írni."

    A fejlettseg hianya. Amig nincs mukodo automatizacio, mukodo MI, addig a munkasok emberi agya nem valthato ki. Ha van, akkor viszont az MI olcsobb, hatekonyabb es tenylegesen jobb is. Minek is kellene akkor a munkasokat eletben hagyni? Ez tortent az igavono lovakkal is, amikor foloslegesse valtak. A 4. ipari forradalomban az emberiseg 99.999%-a valik foloslegesse a legfelso 0.001% szamara. Mi a 99.999%-hez tartozunk.

    "Hitler is ezen töprengett. Ezeknek a söpredék balosoknak mindig is voltak idióta gondolatai. De ettől még nem az emberek életébe kellene belepofázni, hanem éppen ezeknek a balos ideológiáknak kellene gátat szabni."

    Akkor sajnos a vilag globalis nagytokes kapitalistai szinte mind balosok, mert ezt gondoljak. Es vallaljak is a velemenyuk. Van par kivetel, de nem sok.

    "Igen. Utána meg csökkenni fog. Eközben meg a mai technológiával simán tudunk etetni akár 15 milliárd embert is. Hol is akkor a probléma?"

    Az, hogy a kapitalista nagytokesek nem akarnak etetni meg 1 milliardot sem. Miert is tennek, ha nekik szemely szerint nincs szukseguk a lakossag meg millomodara sem?

    "Mellette meg ha annyira gazdag, és eleve nem foglalkozik velünk, akkor minket mi akadályoz meg, hogy szintén csináljunk egy hasonló gépet, amivel mi is jól élünk?"

    A kesziteshez szukseges tokehez valo hozzaferes. Magyarul a lakossagnak se eroforrasai, se a tudasa nincs meg hozza. De ha lenne, akkor is csak egy kolcsonos teljes pusztulast okozo haboruhoz lenne eleg.

    "A fertilitási ráta gyakorlatilag megállt."

    Es akkor nem kellene ez ellen tenni? Ha kell a globalista nagytokes kapitalistak akarta ellenere is? Hivatod a vilag vezeto kapitalistait szocialistaknak, de attol meg globalista nagytokesek es az emberiseg erdekei ellen cselekszenek.

    "De minek kellett volna hadsereg, ha az a néhány király megöli a jónépet és élnek utána, mint hal a vízben?"

    Mert a kozvetlen szolgaik nem termeltek volna eleg elelmiszert, nem tudtak volna aranyat banyaszni, nem tudtak volna eleg elelmiszert termelni a banyaszoknak, eleg szerszamot, eleg elelmiszert a szerszamkeszitoknek, stb. Az egesz gazdasag csak azert letezett, hogy mindenkitol egy egesz kicsit elveve a legfelul elok jol elhessenek. Ha a termeleshez nem fog kelleni ember, akkor tenyleg kidobjak a teljes lakossagot mint tettek azt az igavono lovakkal a gepek megjelenese idejeben. Most erunk el arra a fejlettsegi szintre, hogy ezt meg lehessen csinalni onmagat tovabbfejleszto MI segitsegevel. A teljes emberiseg tortenelme soran eddig soha nem volt ra lehetoseg. Ez nagyon nagy lepes.

    Persze lehet, hogy az ontudattal rendelkezo MI annyira fejlett lesz, hogy a nagytokes felso reteget is kidobja, mint felesleges eroforras pazarlast, de az emberiseg tobbi reszenek akkora mar mindegy lesz. Kiirtatjuk magunkat par ember rovid idore elerheto meg fenyuzobb eletszinvonalaert?
  • manypet #12
    "a növekedés lassu,l de nem állt meg"
    A fertilitási ráta gyakorlatilag megállt. A növekedés már mondhatni lendületből megy tovább. Itt 10:12től elmagyarázzák neked, hogy miért is növekszik még a népesség a Földön:
    https://youtu.be/ezVk1ahRF78?feature=shared&t=612
    Szóval nem kell a hiszti. Mindenképpen elérjük a 10-11 milliárd főt, ha akarjuk, ha nem. Kár az erőlködésért, elkerülhetetlen. És csökkenteni sem kell a szaporulatot, mert magától csökken a fertilitási ráta a legtöbb helyen. És ez fokozódni fog. Miután elértük a 10-11 milliárd főt, utána csökkenni fog magától.

    "2060 körül elérjük a 11 milliárdot a tudósok szerint"
    Igen. Utána meg csökkenni fog. Eközben meg a mai technológiával simán tudunk etetni akár 15 milliárd embert is. Hol is akkor a probléma?

    "Az másik világ volt még."
    Jaaa, az mááááááás volt. Értem. És akkor most ne röhögjek rajtad? :-D

    "Akkor még nem volt lehetséges amit írsz"
    Mondd, mi gátolta akkoriban azt, amit írtam? Annyira lenyűgöznél, ha tudnál akár csak egyetlen okot is írni. :-)

    "De ha már akkora vagyona van, hogy bármit elkészíthet és megtehet, kvázi félistenként tekint le a hangyákra/alsóbb társadalmi rétegekre, akkor mégis minek fektessen annyi energiát/figyelmet az alatta lévőkre?"
    A régi királyok esetében pont megvolt ez. Mégis foglalkoztak a népükkel. Sokszor sokkal jobban, mint a mai politikusok. Mellette meg ha annyira gazdag, és eleve nem foglalkozik velünk, akkor minket mi akadályoz meg, hogy szintén csináljunk egy hasonló gépet, amivel mi is jól élünk?

    "Rémlik az a tanulmány esetleg amiben leírták, hogy a bolygónak sokkal jobb lenne, ha csak 4 milliárdan élnénk rajta?"
    A bolygónak édes mindegy, hogy hányan élnek rajta. Tudod, az nem egy élőlény, hanem egy bazi nagy golyó. :-) A rajta lévők többségének meg megint csak mindegy, mennyien élnek rajta. A legtöbb élőlény még csak nem is vesz rólunk tudomást, és szépen, komótosan éli az életét, ha vagyunk, ha nem vagyunk.

    "Mi van ha csak egy szupergazdag vagy egy pár magáévá teszi ezt a gondolatmenetet? És elkezd azon dolgozni, hogy a kevesebbel jól jár az Anyabolygó"
    Hitler is ezen töprengett. Ezeknek a söpredék balosoknak mindig is voltak idióta gondolatai. De ettől még nem az emberek életébe kellene belepofázni, hanem éppen ezeknek a balos ideológiáknak kellene gátat szabni.

    "vagy csak kilakoltatnak sok embert más bolygókra"
    Mondd, hova? Ez nagyon érdekelne. :-)

    "túl sok hatalom öszpontosul a top 1% kezében, és ez a hatalom központosulás csak durvább lesz a következő években."
    Hitler is ettől félt. Szóval nyilván nem veszed észre, de pont a hozzátok hasonló rinyagépek, meg az őket kihasználó pszichopaták miatt volt a világháború is. Votl egy rakás idióta majom, amelyik nekiállt rinyálni, hogy jaj a zsidók elnyomnak, hogy jaj a gazdagok elnyomnak, hogy jaj túlnépesedünk, hogy jaj nem lesz mit ennünk. És jött máris egy világháború. Amire persze az égvilágon nem volt semmi szükség, de nektek azért csak kellett nyomni a hülye hisztit, mintha muszáj volna, ahelyett, hogy gondolkodnátok.

    "Bízzon a sok milliárd ember a szupergazdagok erkölcsi döntésében"
    Nem kell bízni bennük. Önmagunkban kellene bízni. Ennek meg első lépése az, hogy nem pofázunk bele mások életébe. Amíg más nem árt nekünk, addig nem mondjuk meg, hogy hogyan éljen és mit csináljon. Ilyen egyszerű ez a képlet. A probléma mindig abból adódott, mikor egyesek jobban akarták tudni, hogy másoknak mi a jó.

    "Naív vagy nagyon, ennyire nem bízok a szupergazdagokban"
    Ostoba feltételezéseid vannak. Ugyanis én sem bízom bennük. Éppen ezért is vagyok libertárius, ahol az államnak minél kisebb hatalmat akarok adni, hogy ezt az államot ne tudják egyes csoportok irányítani és aztán ellenem használni.

    "Onnantól tényleg félisten lesz pár ember a top 1%-ból."
    Utána meg eltelik pár év, max. évtized, és mindenkinek rendelkezésére fog állni. Anno attól is rinyáltak a hozzád hasonlók, hogy a géppuska a gazdagok kezében lesz és azzal uralni fogják a világot. Erre most a 12 éves tálib gyereknél is ott figyel egy. Mégsem ural semmit a nyomorult, helyette ül a homokbuckában és tele szájjal majszolja a piláfot.

    "Régen egy ország erejét mindig a hadi kapacitás jelentette és a kincstár mögötte ami a hadsereget finanszírozni tudta. Ha kihalt volna a nép, akkor miből lett volna hadsereg?"
    De minek kellett volna hadsereg, ha az a néhány király megöli a jónépet és élnek utána, mint hal a vízben?

    "Tetszik látni a logikát?"
    Hát ha a 80 IQval történő képzelgést annak vesszük, akkor igen. Jókat is mulatok rajta. :-)

    Tudod, kik szoktak rinyálni az ellen, hogy majd a gazdagok ezt és azt csinálják? Hát azok, akik éppen olyanok, mint amilyennek másokat képzelnek. Akik ha ott lennének, pont ezt tennék. Szóval mikor ilyenekről hisztizel, azzal egy tökéletes képet mutatsz magadról. Hát mit ne mondjak, biztosan nem kéne, hogy te mondd meg, mások hogyan éljenek.
  • nlght #11
    "Milyen túlnépesedés? Afrikán kívül ez már évtizede sehol nem probléma"

    1990-ben még 4 milliárd ember élt, most 34 évvel később a duplája (8 milliárd a gyengébbek kedvéért), a növekedés lassu,l de nem állt meg, 2060 körül elérjük a 11 milliárdot a tudósok szerint akik sok faktort figyelembe vesznek, és igen tudják hogy kevesebb gyerek születik pl. Kínában és más országokban, de ettől még ostobaság azt hinni, hogy a túlnépesedés egy fiktív fogalom, amikor világosan látszik a statisztikából.
    Ráadásul Ázsiában még igenis probléma, persze Afrika az igazi bökkenő.

    "Mondd aranyom, anno a gépek megjelenésével miért nem gondolta a sok gonosz tőkés ugyanezt? Miért nem rúgta ki a sok munkást, mikor a gépek legyártották volna neki az autót? Ezen kicsit agyalhatnál, már ha az agysejtjeidet nem égeti ki ez a nagyon bonyolult gondolat."

    Az másik világ volt még. Kimaradt nálad egy pár töri óra, régen nem úgy éltünk mint most zsenikém. Akkor még nem volt lehetséges amit írsz, de közeledik ez a pont.

    Hamarosan elérjük azt a pontot, hogy gépek készítenek gépeket. Tágabb értelemben már elértük. Hardveres szempontból a gyárakban algoritmusok vezérelte robotkarok módosítanak/készítenek el alkatrészeket, ott van a Boston Dynamics mint vezető robot fejlesztő cég. Szoftveres szempontból pedig már régóta készít az MI algoritmusokat. Ez a folyamat felgyorsul a következő években.

    Tehát semmi akadálya nem lesz, hogy egy kurva gazda egyén rászoruljon a munkásokra (valszeg nem 100%-ban következik be, de nagy mértékben).
    A fogyasztó addig kell amíg profitot szerez a termékeladáson egy gazdag termelő a JELENBEN. De ha már akkora vagyona van, hogy bármit elkészíthet és megtehet, kvázi félistenként tekint le a hangyákra/alsóbb társadalmi rétegekre, akkor mégis minek fektessen annyi energiát/figyelmet az alatta lévőkre? Ezek a szupergazdagok már most elszakadtak a valóságtól napjainban, képzeld később hogy néznek majd a társadalomra.
    Rémlik az a tanulmány esetleg amiben leírták, hogy a bolygónak sokkal jobb lenne, ha csak 4 milliárdan élnénk rajta? Igen az általad nem létező túlnépesedés indukálta ezt a tanulmányt.
    Mi van ha csak egy szupergazdag vagy egy pár magáévá teszi ezt a gondolatmenetet? És elkezd azon dolgozni, hogy a kevesebbel jól jár az Anyabolygó vagy csak kilakoltatnak sok embert más bolygókra. Nagyon sokféle képpen szarrá változhat a világ, túl sok hatalom öszpontosul a top 1% kezében, és ez a hatalom központosulás csak durvább lesz a következő években.

    Bízzon a sok milliárd ember a szupergazdagok erkölcsi döntésében, hogy az idők végezetéig le fog gyártani mindent amire a többség vágyik?
    Pedig nem is kéne nekik gyártani semmit egy ponton túl. Egy idő után mindent a giga cégek uralnak majd élükön a top1%kal, mert a politikusokat már most is kilóra veszik meg. Nincs messze egy Altered Carbon, vagy egy Cyberpunk 2077 világ, ebbe az irányba tartunk sajnos.

    Naív vagy nagyon, ennyire nem bízok a szupergazdagokban, hogy jóságos Teréz anyaként néznek majd ránk csetlő-botló halandókra, miközben a biotech kutatások eredményei olyan drágák lesznek hogy főleg a szupergazdagok fogják élvezni a gyümölcseit. Ha megfejtik az agy/test teljes működési felépítését lehetővé válik az öregedés megállítása, visszafordítása is akár. Onnantól tényleg félisten lesz pár ember a top 1%-ból.

    "Régen sem kellett sok. Egy királyt kiválóan kiszolgált pár száz ember. Vajon miért is nem ölték akkor meg a maradék sok tízmilliót?"

    Régen egy ország erejét mindig a hadi kapacitás jelentette és a kincstár mögötte ami a hadsereget finanszírozni tudta. Ha kihalt volna a nép, akkor miből lett volna hadsereg? Tetszik látni a logikát? A jövőben MI vezérelte drónok felé megy el a hadiipar, most még a remote pilóta vezérelte dróntámadás a trend, de ez hamarosan átfordul MI vezérlésre, még pár év fejlesztés, de minden ország erre fog koncentrálni, mert olcsó és hatékony. A drón nem eszik és nem alszik, nem kér fizetést, nem kell eltemetni mint a katonát, a nép nem gyászolja a katonák halálát, stb.
    Utoljára szerkesztette: nlght, 2024.04.06. 14:29:54
  • Kryon #10
    Szerintem a deal most az MI-vel fog létrejönni, közvetett vagy közvetlen módon. Közvetett módon abban az esetben, ha nagyjából a jelenlegi felállás marad, egyre fejlettebb LLM-ek néhány tech-óriás tulajdonában. Ekkor lényegében a klasszikus elitváltás forgatókönyve valósul meg. Az MI-t birtokló része alkut köt a tömeggel, és együtt kiszorítják az elit többi részét.

    A közvetlen mód az érdekesebb. Ez akkor következik be, ha áttörés történne az MI fejlesztésében, és sikerülne létrehozni az önreflektív MI-t, ami képes önállóan fejlődni. Ez ugyanis maga is közvetlen versenytársa lenne az elitnek, olyan képességekkel, melyek teljesen ellehetetlenítenék a vele való versenyt (szuperintelligencia/szingularitás).
  • manypet #9
    "Ember kellett a tervezeshez, ember kellett a gepek iranyitasahoz is. A dolgok jelenlegi allasa alapjan a jovoben mindket teruleten kivalthatoak lesznek az emberek."
    Az MI-t is ember programozza.

    "Az a legalso, foldmuves szint mar megszunt, most jonnek a gyari munkasok, mint szuksegtelen reteg."
    Az a legalsó földműves réteg éppen a gyári munkás meg szakmunkás réteg. Amelyikre éppen most van egyre nagyobb szükség. És már nem csak nyugaton, hanem nálunk is.

    "A fejlodessel egyre kevesebb ember kell a felso reteg elegszinvonalanak biztositasahoz"
    Régen sem kellett sok. Egy királyt kiválóan kiszolgált pár száz ember. Vajon miért is nem ölték akkor meg a maradék sok tízmilliót?

    "Ugyanis fogy a lakossag, nyugaton szinte minden gazdasagi es kulturalis intezkedes a szuletesszam csokkentesere iranyul."
    Ez a szocializmus velejárója. Te meg ehhez tapsikolsz. Gratula!

    "A kornyezetvedo mozgalmaktol a sterilizalo kezeleseket eloterbe helyezo transz mozgalmakig."
    Amit szocik csinálnak. Ügyes!

    "Gyakorlatilag a nagytoke olyan kulturat tamogat, ami gyerektelenseget es minel gyorsabb lakossagszam csokkenest okoz."
    A nagytőkének ebből csak a fogyasztó kell. A többi a szoci politikusaid rendszere.
    Ha az emberek közötti kapcsolat közé odaáll az állam az adókból megvalósított szociális juttatásaival, akkor már nem az ember segít az embernek, hanem mindketten az államtól lesznek függőek. Már nem a fiatal segíti az öreget, és nem az öreg segíti a fiatalt. Hanem mindkettőt a szociális állam segíti. Már nincs egymásra utalva a nő és a férfi, nem kell együtt maradniuk. Mert az állam majd ad a nőnek gyerektartást, így nincs szüksége a két embernek egymásra. És lehetne még sorolni. És pontosan ez volt a szocializmus meg a feminizmus célja már az 1800as években is. Az emberek szétszakítása egymástól, a család szétszakítása. Mert így szüntethető meg az emberek egymásra utaltsága, és így lesznek függőek az államtól. Ezt kiválóan leírják Marx és Engels barátaid, meg a többi korai szocialista az 1800as években.
    A nagytőke ehhez csak azért csatlakozik, mert egyrészt a szocialista állami szabályozások mindig az ő érdekükben történnek, hiszen ők tudják lefizetni a politikusokat. Ha nincs állami szabályozás, akkor nem lesz akkora előnyük a kis cégekkel szemben. Másrészt pedig az egymástól szétszakított emberek a legjobb fogyasztók! Ha a férfinak nincs családja, akkor frusztráltabb, költekezőbb, hanyagabb, és több hitelt vesz fel, több alkoholt meg üdítőt fogyaszt, többet játszik számítógépes játékkal, stb. Ha a nőnek nincs családja, akkor frusztráltabb, neurotikusabb, több gyógyszert fogyaszt, több sminket használ, meg többet költ minden másra is. A szocialista társadalom a legtökéletesebb fogyasztói társadalom, hiszen ott az emberi kapcsolatok közé áll az állam.
    A népességcsökkenés ennek már csak egy mellékes következménye. Bár ha a háttérből fizetőket nézzük, úgy mint pl. Kína, akkor egyben cél is, hiszen Kína célja a nyugati társadalom és gazdaság tönkretétele.

    "A folyamatot amerikaban a new deal allitotta meg"
    A New Deal éppen a probléma volt maga. Nem állított meg semmit, csak egy korábbi állami idiótaságot próbált orvosolni. A hülye nép meg beette, hogy megmentették.

    "mig Oroszorszagban Lenin, Europban pedig Hitler es tarsai"
    Egyiknek sem volt célja a népességcsökkenés. Sőt!
    Utoljára szerkesztette: manypet, 2024.04.06. 00:47:03