promotions.hu
Sötét mód
Keresés
Menü megnyitás
Nincs több vita az egyiptomi piramisok építéséről, olyan bizonyíték került elő a föld alól, amely nagyon meggyőző lehet
Borítókép:  Profimedia/illusztráció
Tech & Tudomány
Kategória fejléc
Promotions
Megosztás
Másolás

Örök vita, hogy kik és hogyan építhették a piramisokat. Egy több ezer éves sírkép lezárhatja az ellentéteket.

Ha az ókori kultúrákról van szó, az egyiptomi piramisoknál nincsen rejtélyesebb és gigantikusabb építmény, amely jobban megragadná a közönség fantáziáját. A piramisok építésének körülményei (és persze rendeltetésük is) folyton vitákat gerjeszt. Sokszor az észérveken túl a válasz már-már hitbéli kérdés. Az ember pedig nehezen tudja a különböző nézeteket egy platformra hozni.

A nagy kérdés természetesen az, hogy az ókori egyiptomiak hogyan mozgathatták ezeket a köveket?

Korábban már számtalan bizonyíték előkerült a múltból, így találtak arra bizonyítékot, hogy a Nílus mára kiszáradt ágai kanyaroghattak a piramisok között egykor, illetve más bizonyítékok az építés munkakörülményeiről beszélt a szakértőknek. Ám mind eltörpül egy kép, egy falfestmény mellett, amelyet egy több ezer éves sírban találtak. Dzsehutihotep egy ókori hivatalnok volt, aki egy nomosz (egyiptomi közigazgatási egység) élén állt.

Mit is találtak a sírban?

Rengeteg olyan sírfeliratot, amely a hétköznapi tevékenységek sorából mutat be jelenetet. Az egyik ilyen falfestményen munkások egész hada áll egy szobor előtt, ezt sokáig körmenetnek gondolták a tudósok. Utóbb viszont egy nagy építkezés logisztikájának gondolják. A szobrot hordozó szán elé folyamatosan vizet öntenek a falfestményen, és a szobrot így mozgatták. Az egyiptomiak tehát így csökkentették a jármű és a homok között a súrlódást.

A tudományos berkeken belül viszont először egészen másra gondoltak a több ezer éves falfestmény láttán.

Íme a rejtélyes falfestménye, amely választ ad(hat) a nagy kérdésre:

(via The Archaeologist)

Hasonló tartalmak
Galéria - Van képünk hozzá
Színes
Tech & Tudomány
Helyi Hírek
Időjárás