Meg tud egyáltalán romlani a méz?

Meg tud egyáltalán romlani a méz?

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Meg tud egyáltalán romlani a méz?

Manapság sok élelmiszer ára már olyan magas, hogy kétszer is érdemes meggondolnunk, a kosarunkba kerüljön-e, és vajon valóban elfogy-e addig, amíg le nem jár? Nos, ha az ókori egyiptomiak egy különös szokásához kapcsolódó történetet veszünk alapul, akkor gyakorlatilag kijelenthetjük, hogy mézet bármikor nyugodtan vehetünk, mert nem kell tartanunk attól, hogy idő előtt megromlana.

Az ókori egyiptomiaknak volt egy olyan furcsa szokása, hogy mezesedényeket temettek a királyi sírok belsejébe annak reményében, hogy így megédesíthetik a túlvilágra jutásokat. Aztán eltelt 3000 év, a sírokat feltárták, a méz pedig még mindig remek állapotban volt. Ha hiszünk ebben a történetben, különösen jogosan kérdezhetjük: meg tud egyáltalán romlani a méz?

Van lejárati dátuma a méznek?

A természetes, megfelelően tartósított mézről kijelenthetjük, hogy nem jár le. Hihetünk azoknak a híreknek is, amelyek szerint a régészek több ezer éves mézet találtak az ókori egyiptomi sírokban, ami még mindig jó volt. Ilyen régi mézzel a legtöbben ugyan valószínűleg soha nem fogunk találkozni, ez a felfedezés bizonyítja, hogy a jól tárolt méz hihetetlenül sokáig eltartható.

Így sok élelmiszerhez hasonlóan a méznél sem indokolt, hogy szem előtt tartsuk, pontosan mikor készült, illetve mi a lejárati dátuma. Azonban mégis bőven találkozhatunk olyan mézesüvegekkel, amelyeken szerepel lejárati dátum. Ezeket azonban a boltok leginkább arra használják, hogy friss készletük legyen. Főként azért, mert bár továbbra is fogyasztható marad, a méz kinézete idővel megváltozhat.

Lena Lolivier/istockphoto.com

Mi a titka a varázslatos élettartamának?

A méz a különösen hosszú, mondhatni varázslatos élettartamát a biológiai felépítésének köszönheti. A cukortartalma és az alacsony pH-ja, illetve a méhek mézkészítési folyamata miatt azok az anyagok, amelyek rombolni tudnák, nem maradnak életben benne.

Azonban a hosszú élettartamhoz kulcsfontosságú, hogy természetes mézről legyen szó (tehát például ne tartalmazzon különféle adalékanyagokat), ami megfelelően le van zárva.

Így változik meg a kinézete

Ahogy az imént arról már szó esett, a méz idővel változhat. A színe halvány helyett sötétebb lehet, és ahelyett, hogy tiszta, átlátható lenne, „felhősebb” lesz. A legtöbb bosszúságot az szokta okozni, hogy a sima állaga sűrűvé és szemcséssé változhat egy olyan folyamat során, amelyet leginkább kristályosodásként szokás emlegetni. Szerencsére azonban ezek a változások nem rontanak a méz ízén vagy teszik veszélyessé az elfogyasztását.

Ha zavar, hogy a méz kristályos, akkor sincs veszve semmi. Ugyanis ha rövid időre egy meleg helyre, például a radiátor tetejére vagy egy tál meleg, nem forrásban lévő vízbe helyezed, akkor újra folyós lehet. 

Utóbbinál fontos, hogy tiszta tálat használj és vigyázz, hogy a víz ne érintkezzen közvetlenül a vízzel. Ami a mikrohullámú sütőt illeti, nem érdemes bevetni, mivel egyrészt nehéz egyenletesen melegíteni és könnyen túlhevülhet, így pedig könnyen odaveszhetnek a benne lévő tápanyagok.

Amire figyelj

Van egy fontos kivétel, ami szinte biztos, hogy a méz gyors megromlásához vezethet: ha nedvességnek van kitéve. Ebben az esetben ugyanis erjedni kezdhet és viszonylag hamar megromolhat. Ha ez megtörténik, az könnyen felismerhető, ugyanis kellemetlen szagú, savanyú és penészes lehet. 

Hogy ezt elkerüld, mindig szorosan lezárva, a nedvességet távol tartva, egy hűvös helyen – például a kamrában – tárold, ahol nem éri napsütés. Ha ezekre a dolgokra figyelsz, és azt sem hagyod, hogy bármilyen szennyeződés kerüljön a mézbe, akkor jó eséllyel használható marad addig, amíg egyébként ki nem fogyna.

Forrás: tasteofhome.com, tasteofhome.com, nyitókép: Olivie Strauss/unsplash.com

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!