Oscar- és Grammy-díjas kiválóságok, különleges zenei csemegék és izgalmas bemutatók várják az érdeklődőket a pénteken induló fesztiválon. Szubjektív válogatásunkban ezekből szemezgettünk.

Les Ballets de Monte-Carlo: Hamupipőke – április 5., 6. Erkel Színház

Les Ballets de Monte-Carlo Hamupipőke fotó Alice Blangero.jpg
Fotó: Alice Blangero

A monte-carlói társulat gyerekkorunk egyik kedvenc meséjének varázslatos előadását hozza el a családok legnagyobb örömére. A Szergej Prokofjev zenéjére született Hamupipőke az elmúlt huszonöt évben meghódította a világot. A Nijinsky-díjas Jean-Christophe Maillot koreográfiája a mese mélyebb, emberi motívumait igyekszik felfejteni, az emberi kapcsolataink, egy mozaikcsalád nehézségei is megjelennek az előadásban.

Samara Joy – április 8. MOMKult

A többszörös Grammy-díjas New York-i énekesnőre komoly hatással voltak a jazztörténet legendás előadói, repertoárjában is meghatározóak a standardek. Fiatal kora ellenére sokan úgy gondolják, egyszer Sarah Vaughan, Ella Fitzgerald vagy Billie Holiday nyomdokaiba léphet.

FrenÁk Társulat: Crazy Runners - Parad_Is_E – április 10., 11. Nemzeti Táncszínház

A FrenÁk Társulat új bemutatóján egy dinamikus, fiatal csapat áll színpadra, melynek kreatív táncosai sokszínű kulturális hátterükből építkezve, új alkotói szemlélettel kapcsolódnak a Frenák Pál vezette alkotócsoporthoz. A koreográfust ezúttal Ádám és Éva, a férfi-nő kapcsolata, annak örök küzdelmei és gyönyörűségei foglalkoztatták, ahogyan arra is kíváncsi volt, a rohanó világ hogyan zilálja szét ezeket a kapcsolódásokat. A produkció persze ezúttal sem nélkülözi a humoros, szellemes megoldásokat.

Énekek éneke – április 11. Müpa

A kántorművészetnek több ezer éves hagyománya van, fontos szerepet tölt be a zsidó liturgiában. A különlegesen szép, keleties hangzású énekek azonban azoknak is gyönyörűséget okoznak, akik nem a hitük miatt választják ezt a hangversenyt. A szimfonikus koncert sokszínű merítést ad a zsidó muzsikából: a dallamos, jól ismert klasszikusoktól a neves zsinagógai énekszerzőkig. Az előadás karmestere a Jeruzsálemi Nagy Zsinagóga Kórusának vezetője, a karmester, zeneszerző és énekes Elli Jaffe lesz, aki szerint az összetartozást semmi sem érzékeltetheti velünk jobban, mint a zene.

Tan Dun: Buddha passion – április 14. Müpa

BartokTavasz Tan Dun.jpg
Tan Dun kínai származású zeneszerző. Fotó forrása: Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek

Tan Dun kínai származású, Amerikában élő Grammy- és Oscar-díjas zeneszerző, akit Bartók Béla muzsikája inspirált, és a karmesteri indíttatását illetően ugyancsak egy magyar maestro, Ormándy Jenő nevét említi. Nem először jár Magyarországon, a Bartók Tavaszra pedig egy különleges oratórium-opera produkcióval érkezik. A Buddha passiont a kínai világörökségi helyszín, a Mokao-barlangok különleges miliője ihlette. A Concerto Budapest és a Magyar Rádió Énekkara mellett kínai és szanszkrit nyelvű énekes szólisták vesznek részt a produkcióban, amelyet Káel Csaba rendező elgondolásában különleges vizuális hatások kísérnek.