szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az orosz–amerikai kettős állampolgár Kszenyija Karelina régóta Amerikában él, családlátogatás miatt utazott Jekatyerinburgba, ahol január óta őrizetben van.

Hazaárulás vádjával tartják fogva Oroszországban Kszenyija Karelinát, akinek az a fő bűne, hogy korábban 51 dollárral támogatott egy ukránbarát szervezetet. Karelina orosz–amerikai kettős állampolgár, évek óta Amerikában él, a családját akarta meglátogatni Oroszországban. Párja, Chris van Heerden profi bokszoló minden követ megmozgat, hogy kiszabadítsa őt.

Karelina és Van Heerden az év végét egy isztambuli utazással töltötték. A nő ezután szülővárosába ment, ahol azonban január végén őrizetbe vette és letartóztatta az orosz biztonsági szolgálat.

A 32 éves Karelina Jekatyerinburgban nőtt fel, a Szergej Pavlovics Gyagilev művészmecénásról, az Orosz Balett megszervezőjéről elnevezett iskolába járt, ahol balettet tanult. A 2010-es években érkezett az Egyesült Államokba. Amikor Van Heerdennel megismerkedett, már egy ideje Los Angelesben, Beverly Hillsben élt, és egy wellnessközpontban dolgozott. Az amerikai állampolgárságot 2021-ben kapta meg, miután megházasodott. A férjétől később elvált.

Karelina január 2-án landolt Oroszországban, ahol a helyi hatóságok azzal fogadták, hogy lefoglalták a telefonját. Elhitették vele, hogy később visszakapja, ám a megbeszélt találkozón ehelyett őrizetbe vették és letartóztatták.

Eredetileg rendbontás volt ellene a vád, ami a párja szerint nyilvánvalóan hamis volt, később pedig már a hazaárulás is bejött a képbe. Van Heerden elmondása alapján az orosz hatóságok, miután hozzáfértek Karelina telefonjához, kikutatták, hogy 2022-ben 51 dollár körüli összeget adományozott a Razom nevű, New York-i székhelyű ukránbarát jótékonysági szervezetnek. Emellett azt is felhozták ellene, hogy az Egyesült Államokban többször is részt vett a kijevi rezsimet támogató nyilvános demonstrációkon. Az orosz törvények szerint akár életfogytiglani börtönbüntetést is kiszabhatnak rá.

Korábban az orosz állami média közzétett egy videót, amelyen egy Karelinára hasonlító, fehér pufikabátot és a szemére húzott kötött sapkát viselő nő látható, amint megbilincselve vezetik.

Van Heerden azért küzd, hogy az amerikai kormány hivatalosan is mondja ki: a nőt jogtalanul tartják fogva amerikai állampolgárként, és tárgyaljanak a szabadon bocsátásáról, akár fogolycsere keretében. A hazautaztatásának és jogi képviseletének költségeire elindított egy gyűjtést, ami most közel 21 ezer dollárnál jár.

A férfi egy műsorban arról beszélt, hogy a párja hetente csak egyszer zuhanyozhat a börtönben, a cellájában nincs meleg víz, és mivel a lámpák állandóan fel vannak kapcsolva, aludni sem nagyon tud. Levegőzni ugyan ki lehet menni, de úgy tudja, előfordul, hogy az őrök órákra kizárják a fogvatartottakat a hidegbe, így már nem mer élni ezzel a lehetőséggel. Egyelőre bizakodó, de fél is attól, hogy élete hátralevő részét ezen a helyen kell leélnie.

Van Heerden március elején azt mondta, hogy az amerikai külügy minden próbálkozás ellenére nem tudott kapcsolatba lépni a nővel. Azt sem engedték, hogy házi őrizetben legyen felügyelet alatt. Karelina április 6-án áll bíróság elé Oroszországban.

Az ő esetén kívül több hasonló is bejárta már a nemzetközi médiát. Szintén Jekatyerinburgban tartóztatták le nagyjából egy éve kémkedés vádjával a The Wall Street Journal újságíróját, Evan Gershkovichot, aki azóta is börtönben ül. Az oroszok ezzel világosan megüzenték: egyetlen, ellenségesnek tartott országból érkezett ember sem érezheti biztonságban magát, és ez különösen igaz a még ott tartózkodó nyugati újságírókra.

Ahogy korábbi cikkünkben írtuk, az elemzők szerint a letartóztatás másik célja az volt, hogy elérjék a nyugati börtönökben sínylődő orosz ügynökök elengedését.

Washingtonnak és Moszkvának mindig akad a talonban valaki, akit túszra cserélhet

Amerikai kosárlabdasztárért orosz fegyverkereskedőt adott a Biden-adminisztráció az utóbbi évek legérdekesebb fogolycseréjében. Az ilyen ügyletek mérlege ritkán egyenlő, s nem is mindig hősök a kiszabadítottak.

Brittney Griner kosárlabdázót tíz hónapig tartó oroszországi fogság után cserélték ki az Egyesült Államokban börtönben ülő Viktor Butra. Griner bűne az volt, hogy egy hasisolajat tartalmazó tégely volt nála, a minden bizonnyal az orosz titkosszolgálatoknak is dolgozó But viszont az egyik leggátlástalanabb fegyverkereskedőnek számít.

Az amerikaiak a sportoló hazahozatalakor megállapodtak volna Paul Whelan tengerésztiszt szabadulásáról is, akit 2018 óta tartanak fogva Oroszországban, ugyancsak kémkedésre hivatkozva, de az oroszok ebbe azóta sem nem mentek bele.