Musk: a hagyományos hírmédia haldoklik; a Twitter mindeközben a csúcson van

Elon Musk legutóbbi tweetjeivel arra utal, hogy a hagyományos hírmédia haldoklik, jelentősége egyre inkább háttérbe szorul (illusztrálva a Bloomberg forgalomvisszaesésével) és eközben a Twitter, mint hírforrás, a csúcson van:

   

Választások

Hozzászólások

Szerkesztve: 2024. 04. 04., cs – 10:08

Megnézve a magyar hírportálok "külföld" szekcióit, az azonnali hírek túlnyomó része már ma is Twitter, FB, Telegram stb. link, hivatkozás, idézet vagy embed. Hogyan tudna egy híroldal egy forrásból/-tól közvetlen származó tweet sebességével versenyezni? Sehogy.

Ha pedig hozzáadott érték (pl. moderált kommentszekció stb.) sincs hozzá, akkor annak hosszabb távon értelme se nagyon van. Kivéve, ha valaki fizeti a szájbarágást, azaz az adott média elsődleges feladata az üzemben tartóinak megfelelő előemésztés (mit kell arról gondolni, hogyan kell azt érteni) az olvasóik számára.

trey @ gépház

> Kivéve, ha valaki fizeti a szájbarágást

Mindig lesz aki fizeti a szájbarágást. A jelenlegi állapot egy átmeneti hiba a mátrixban: vagy megoldják a Twitter "moderálását", hogy shadow ban és "shadow simping" által az kerüljön előre aminek kell, vagy pedig el lesz téve az útból. Ez a "természet rendje". A médiának az a feladata, hogy a véleményeket irányítsa, ha nem tölti be ezt a szerepét, akkor meg lesz regulázva.

Ez a kisebbik baj.

A nagyobbik, hogy meg a 'fuggetlen' magyar media is 'hatize' kategoria. En direkt a holland mediat _is_ szoktam olvasni, mert ott pl. sokkal targyilagosabban es rendszeresebben kozolnek hireket a gazai meszarlasrol kulonleges katonai hadmuveletrol, es sokkal nyitottabbak ugy generalisan a vilag torteneseire, azok nyilt, kendozetlen megmutatasara (pl. multkor volt egy vagatlan video az izrael-ellenes tuntesrol. pontosan az van benne, amit elkepzelsz magad elott, bar teny, hogy kulturaltabban)

Magyar mediaban elvetve olvasni valamit ezekrol. Egeszen durva, de a nos.nl -t olvasgatni a telex.hu mellett egeszen erdekes, ugyanis szinte semmi, de tenyleg szinte semmi atfedes nincs a ketto kozott. Pedig a kulonbseg a ket orszag kozott nem olyan nagy, mint sokan gondolnak. Ugyanazok a trendek, ugyanazok a kulso behatasok mindketto orszagot gyakorlatilag ugyanannyira erik, es megis, total mas a hir-osszetetel.

Ennek az okara a mai napig nem jottem ra. Talan kulturalis? De nem, a telex nem olyan nagyon eltero a nyugati gondolkodasmodtol. Talan a kulturalis hatter? De az meg tenyleg ennyit szamitana? ... Nem tudom, komolyan.

rendszeresebben kozolnek hireket a gazai meszarlasrol kulonleges katonai hadmuveletrol

A gazai kerdes jovo ilyenkor lesz erdekes. Addigra kifut az ukran projekt (kb. most szeptemberig meglesz a latvanyos osszeomlas, es az amerikai valasztasokig tart az utorezgetes).

Ott marad egy felporgetett orosz hadiipar, amelyiknek olyan fejleszteseik vannak, amirol a nyugat nem is hallott kb. Es termelne, csak vevo kell. Szoval jah, jovo tavasszal-nyaron lesz "erdekes".

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Hireket biztosan nem harmadkezbol, Marika neni altal ujraertelmezve es szurve szeretnek olvasni. Inkabb maradok a hagyomanyos ujsagirasnal (van, amire elo is fizetek). Igen, az sokszor elfogult. De tudom, hogy merre elfogult es azt figyelembe tudom venni. Ha Marika neni ugy dont, hogy az a hir, hogy az 5G Covidot terjeszt, akkor az fog megjelenni a kozossegi mediaban "hirkent". Erre meg inkabb nem vesztegetem az idomet.

Hireket biztosan nem harmadkezbol, Marika neni altal ujraertelmezve es szurve szeretnek olvasni <> Inkabb maradok a hagyomanyos ujsagirasnal

Az elsődleges forrás ma már nagyrészt a közösségi média. Minden, ami arra hivatkozik, már másodkéz.

trey @ gépház

Ha valamirol csak a kozossegi mediaban tudositanak az 99,9% -ban nem fontos hir. Az, hogy ket idiota osszeveszik Twitteren az meg nem csak nem fontos, de nem is hir szerintem, meg akkor sem, ha az idiotak egyebkent hiresek.
Ha valami tenyleg fontos, akkor lesz rola rendes cikk is.

(Az osszes kozossegi media embed le van tiltva. Nem erzem ugy, hogy barmibol is kimaradnek.)

(x) Talán igaza van, majd meglátjuk!

Nem ketlem, hogy a Twitter ($0/ev) forgalma lenyomja a Bloomberget ($275/ev), de valoszinuleg sem a tartalom, sem a celkozonseg nem ugyanaz, es ezt nem pejorativ ertelemben gondoltam.

es ezt nem pejorativ ertelemben gondoltam

Pedig gondolhattad volna, a Twitter célközönsége a trollok (akik azért nem feltétlen hülyék, csak céljuk van) és trollkodás ellenére sem a DK-nyugger stb. réteg. Nézz meg egy ATV/HírTV betelefonálós műsort, hogy a szintjükkel képbe kerülj :D

trey @ gépház

regebben, amig nem kellett belepni, elolvastam elon tweetjeit.

Vagy egy eve nem. (most az elso tweetje mostani, a kovetkezo 2022-es, a with_replies linkje meg nem is megy).

 

Igazabol nem hianyzik. Meg ertem a celzast is:)

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

azert hogy egy 1KB-nal kisebb meretu textet

Benne egy linkkel a releváns tartalomra?

Ugyan az a kozpontositas mind mashol, csak itt epp egy masik ficko kezeben.

Hogyan mutatkozik ez meg mondjuk egy pl. Debian projekttől érkező tweet-ben, hogy "Megjelent a Debian 20, bejelentés itt: <link>". Erre hogyan hat Musk? Vagy bármi másra, ami közvetlenül a forrástól jön?

trey @ gépház

Benne egy linkkel a releváns tartalomra?

Az meg a legjobb, amikor kicsereli a linket valami roviditett szarra hogy meg azt se lehessen megnezni.

Erre hogyan hat Musk?

Hat ha a bannolja a debian projektet valami mondvacsinalt indokkal, akkor igen nagy mertekben. Mint anno megtette Kayne West-el meg sok massal.

I hate myself, because I'm not open-source.

Az meg a legjobb, amikor kicsereli a linket valami roviditett szarra hogy meg azt se lehessen megnezni.

Hogy mit nem lehet?

Hat ha a bannolja a debian projektet valami mondvacsinalt indokkal, akkor igen nagy mertekben.

Abból induljunk ki, hogy nincs bannolva és követhető. BTW: 300+ szakmai követésem van, egyet nem bannoltak közüle. Egyszerűen nem valid amivel érvelsz:

https://twitter.com/huphu/following

Mint anno megtette Kayne West-el meg sok massal.

Felfüggesztésre került TOS-sértés miatt (szvasztika postolásért - ezért bárhol erre jutott volna), majd visszaállításra került.

trey @ gépház

Hogy mit nem lehet?

Multkor amikor akartam rakattintani valami twitteres linkre, kozolte hogy a t.co DNS query nem sikerult. Gondolom nem futott le valami javascript ami kicserelte volna valami masra a linket...

Jo ertjuk te csak state approved velemenyeket fogyasztasz, nalad nincs ilyen gond. De ezt a hagyomanyos media is tudja.

I hate myself, because I'm not open-source.

Multkor amikor akartam rakattintani valami twitteres linkre, kozolte hogy a t.co DNS query nem sikerult. Gondolom nem futott le valami javascript ami kicserelte volna valami masra a linket...

Ühüm. Sose láttam ilyet.

Jo ertjuk te csak state approved velemenyeket fogyasztasz, nalad nincs ilyen gond.

Értelmezni sem bírom Twitter témakörben. Konteó?

De ezt a hagyomanyos media is tudja.

Szuper, hajrá!

trey @ gépház

Marmint fizetni a propagandaert?

Egyebkent szerinten ehhez eleg regisztralni es belepni. Er annyit?

Az eletben kulonbseget kell tenni ami energiat visz es ami energiat hoz.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Neked ér annyit?

Nyilvanvaloan nem. Hisz' ezt irtam le.

Kb. ennyire erdekel az egesz twitter.

 

En ertem, hogy neked a munkad resze, es azt konnyiti meg es szorakoztat is. De a legtobb ember idejet csak viszi, es netto karos tevekenyseg a twitteren logni.

Plusz ha olyan dogkutba esett, akkor a hangulatat is mindig negativan befolyasolja.

 

Bar nem kerdezted, de ami kivaltotta a twittert:  valamire rakeresek (pl. onmukodo csirkeol), megnezem a youtube-ot, google-t, hackaday.io-t, es elobb utobb eljutok egy github repoig meg, van amikor oldscool blogbejegyzesig (es utana ennek a fickonak az evi 2-12 blogbejegyzeset elolvasom).

Szorakoztat a nyomozas. Es nem kell rettegni, hogy valami kurrens dologrol lemaradok.

Hiroldalakat is heti egy napra redukaltam (szombat reggel), es az is boven eleg.

 

Szoval jah, a helyet is beszanthatjuk. Ket hetig tiktok fuggo voltam, aztan vettem egy melylevegot es toroltem a telefonomrol.

Ugyanigy 9gag is havi egy nap lehet.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Tehat ha jol ertem, a teljes internet pornostol, youtube-ostol, es mindenestol elbujhat a twitter mogott...aham...megint szivott az oreg? :D

Nem, csak ebben a tweet-jében rosszul fogalmazott, de a Bloomberg megadja az irányt. Ő a klasszikus newsmedia-ról szokott írni (CNN stb.), azokat ostorozza. Most csak média lett a postjában, de aki rendszeresen követi, annak ez kb. evidens.

A YT, PH inkább közösségi média egyébként.

trey @ gépház

Ertem, tehat a hiroldalak kibasszak a tvitterre hogy ez a hir itt elolvashatjatok es ettol a tvitter lesz A H.I.R.P.O.R.T.A.L

Ez olyan mintha en a google hirfolyam headline-jaira mondanam ra hogy cikkek :D ... mondjuk lehet valakinek az a hir, hogy:"The Next AMD CPU will be a big hit", de nekem inkabb az a tartalom ami a mogotte levo cikkben van, hogy na de mitol is es miert :D 

 

De ahogy irtrad ez mar csak ilyen-olyan ertelmezes magamnak :D

a fenti cikk peldaban nehez lenne velemenyt megfogalmazni mikor pontos statisztikak vannak az egyes CPU-krol es benchmarkokrol, bar abban igazad van hogy ebbol vonnak le kovetkezteteseket, mivel maga a cpu meg nem jelent meg. De azt gondolom, hogy egy lassan 30 eve IT hardware-ekkel foglalkozo ujsag eseten bizhatok abban, hogy a konkluzio megha velemenynek nyilvanitjuk elegge kozel fog allni a valosaghoz.

A politikai cokkeknel persze igazad van. Mindenki a sajat kutyajanak a faszat veri ki :D

Már az sem stimmel, hogy a Twitter hírforrás lenne. Az lehet, hogy a hírek bizonyos szereplőinek a nyilatkozatai ott jelennek meg először, de nem ez a hír. A hír az, amit egy profi, az olvasó érdekében dolgozó újságíró megkeres, oknyomoz, megír. A twitteren nem neked dolgozik, aki odaböffen, hanem magának, Musk-nak, a KGB-nek, vagy ki tudja kinek, de nem neked, te az áru vagy, nem a vásárló.

A hír az, amit egy profi, az olvasó érdekében dolgozó újságíró megkeres, oknyomoz, megír.

:D

A hír az, ami a forráshoz magához legközelebb esik a történéskor. A többi már csak ilyen-olyan értelmezése a hírnek.

trey @ gépház

A hír az, ami a forráshoz magához legközelebb esik a történéskor.

Ebben lehet igazság, de a twitteren nem ilyen van. Az legfeljebb maga a forrás, és a hír az, hogy valaki azt nyilatkozta, amit a twitterre kiírt. Hogy aztán az a nyilatkozat propaganda volt-e vagy kereskedelmi célú hirdetés, azt nem tudjuk, de nem hír.

Ez elég érdekesen vonható kétségbe mondjuk cégek, szervezetek, FLOSS projektek meg ezer más entitások bejelentései stb. téma körben.

Amire te gondolsz az a politikai szerintem.

Ott meg még mindig jobb a helyzet, mint amikor egy random oldalhoz tartozó "független" újságíró a saját érdekei mentén megemészti neked, hogy mit kell a forráshoz legközelebb eső hírről gondolni:

Twitter: történés -> forrás -> tweet -> hírfogyasztó

Newsmedia: történés -> forrás -> tweet -> <ilyen-olyan érdekek, megfelelés szponzoroknak stb.> -> újságíró álláspontja, véleménye -> főszerkesztő jóváhagyása -> hír (benne a tweet) -> hírfogyasztó

🤷‍♂️

trey @ gépház

Régóta tudjuk (az ismeretelmélet nagyjából erről szól), hogy a külvilágra vonatkozóan nincsen biztos tudás. Már az érzékszerveidből véges felbontású adatok jutnak el az agyadba, ami az alapján, egy evolúciósan finomított algoritmus alapján modellezi a valóságot. Az érzékelés is az esetek nagy részében nem közvetlen, a dolgok egy nézetét látod, az algoritmus egy, a maitól erősen eltérő világban lett tanítva (és sok esetben a fals pozitív riasztások ára minimális volt, a fals negatívoké letális, pl. ha a kérdés az volt, hogy van-e kardfogú tigris a bokorban). Szóval nincs éles vonal a személyes tapasztalat és a közvetett között.

Ha minél megbízhatóbb modellt akarsz alkotni a valóságról, akkor valamiféle Bayes-i módszereket kell alkalmaznod, kell legyen valami előzetes, a priori elképzelésed arról, hogy mi mennyire hihető (a priori szubjektív valószínűség), milyen forrás milyen megbízhatóságú (látom >> más mondja, New York Times >> Kurir, WC-papíron szarnyom >> Blikk), minél több lehetséges "szcenáriót" fel kell építened, ezeknek olyanoknak kell lennie, hogy tartalmaznak a modellen belül kis valószínűségű eseményeket (ha ezek bekövetkeznek, akkor veted el a modellt), és ezek közül kizárni, aminek nem mond ellent nagy megbízhatóságú információ (Bayes-i a posteriori valószínűség, ez a falszifikáció). Ha elég ideig csinálod, a tudások egyre megbízhatóbb lesz.

A tudás és a hit között tehát nem az a különbség, hogy a tudás abszolút, a hit meg bizonytalan, hanem az, hogy a tudás módszeresen szerzett, úgy, hogy fel vagy készülve arra, hogy újragondold, korrigálj. Csak olyan modellt alkotsz, ami falszifikálható (a nem ilyenekről úgysem tudsz meg soha semmit, hogy mennyire valószínű). A hit ezzel szemben a valóságtól független, döntésen vagy indoktrináción alapul (pl. egy barokkos bonyolultságú konteó, amibe minden új adat beilleszthető azzal, hogy így akarják hihetőbbé tenni a gyíkemberek, vagy a babonák, vallások, amibe minden belefér, mert "isten útjai kifürkészhetetlenek", stb.).

>A hit ezzel szemben a valóságtól független, döntésen vagy indoktrináción alapul

A tudás az ilyesmi, de a hitet nem jól írtad le. Minden értékítéletnek alapja a hit. A tudás nem tudja megmondani, hogy mi a helyes, mi a jó, csakis a hit tudja. A tudomány nem foglalkozik értékítélettel, és ha belegondolsz az eszközrendszere miatt nem is tud.

A tudás nem tudja megmondani, hogy mi a helyes, mi a jó, csakis a hit tudja. A tudomány nem foglalkozik értékítélettel, és ha belegondolsz az eszközrendszere miatt nem is tud.

Nem gondolom, hogy ez igaz lenne. Azt egyre inkább meg tudjuk mondani tudományos alapon, hogy egy ember mitől lesz boldog. Azt tehát tudom, hogy nekem mitől lesz jó. Az innen már logika, hogy eljussunk pl. az etika aranyszabályához, az evolúcióval sem véletlenül alakult ki az altruizmus. Erről azért a témával aktívan foglalkozó kutatók elég sokat írtak már (Dennett, Harris, Dawkins).

A tudomány nem akarja, nincs akarata, leír dolgokat. Én akarom, ezzel definiálom azt, hogy mi a jó. Nem hit, ösztön, érzelem. A tudomány leírja, hogy mitől vagy boldog, és utána segít megmondani azt is, hogy ezt hogyan tudjuk elérni, miközben mások is boldogok akarnak lenni. Az utóbbi valahol Neumann és Morgensternnél kezdett komolyan vehetővé válni.

>Én akarom, ezzel definiálom azt, hogy mi a jó. Nem hit, ösztön, érzelem.

De miért hiszed azt, hogy a célfüggvény a te boldogságod volna? Hogy az volna a jó, a helyes? Hol olvastad ki a tudományból? Sehol nincs ilyen a tudományban, a tudománynak teljesen mindegy, hogy te boldog vagy-e. Teljesen légből kapott ötlet, pont annyira mint bármelyik más vallás. Én boomer-vallásnak, feel-good-vallásnak, Woodstock- vagy hippiizmusnak hívom ezt a vallást.

A "jó" egy szó. Mi lenne jó? Aki vallással definiálja, az attól érzi jól magát, hogy azt csinálja, ami szerinte a happy örökléthez vezet, mert az megnyugtatja. Tök ugyanaz. Nem ez a tudományos kérdés, ez címkeragasztás, a tudományos kérdés az, hogy hogyan érhetjük el.

>Aki vallással definiálja, az attól érzi jól magát, hogy azt csinálja, ami szerinte a happy örökléthez vezet, mert az megnyugtatja.

Nagyon sokféle vallás van, egyáltalán nem mindben van "happy öröklét"

>Tök ugyanaz.

Nem tök ugyanaz, mert egyáltalán nem mindenkinek az egyéni boldogság a célja. Éppen ez a lényeg, hogy vedd észre, hogy a tiéd is csak egy fajta indoktrináció. Ráadásul annyira ményen a tudatalattidba épült ez az indoktrináció, hogy el sem tudod képzelni, hogy másnak esetleg más a jónak és helyesnek a definíciója. Hogy esetleg van akinek nem a boldogság foka a legfőbb értékmérő.

Nem ez a tudományos kérdés, ez címkeragasztás, a tudományos kérdés az, hogy hogyan érhetjük el.

Ezt próbáltam neked én is elmagyarázni hónapokkal ezelőtt, és ezt magyarázza most asch is: a tudomány diktálhatja az eszközeidet, de a céljaid mindig önkényesek, ideologikusak lesznek.

Szóval akkor mégse az olvasó érdekében dolgoznak, hanem a saját érdekükben. :)

Mondjuk a WaPo szed előfizetési díjat. Ugyanakkor Bezos a tulaja. Szerinted:

  1. Bezos megélhetéséhez szükségesek a WaPo előfizetési díjak?
  2. Kinek tartozik a szerkesztőség nagyobb lojalitással, az előfizetőknek, vagy Bezosnak?
  3. Szerinted Bezosnak mi az értékesebb, az előfizetésből befolyó pénzek, vagy a politikai befolyás, aminek egyik eleme a kezében levő média?

Persze ez csak egy példa, de szerintem rávilágít arra, mi a probléma a logikáddal.

Őszintén, nem is vagyok benne biztos, komolyan gondoltad-e, akkora hülyeség.

Hasonló bevételek vannak az előfizetési díjakból, mint ezek a támogatások, szóval még ha ezekhez a díjakhoz lenne is valamiféle elvárás, akkor is felerészt nekem dolgozna a Telex. Ami nem mondható el a Twitterről (vagy az Origóról, hamár itt tartunk, csak ott kicsit nagyobb összegek vannak).

Lényegtelen amit írsz és a whatabouism is. Én nem állítottam, hogy bármelyik jobb lenne, én azt állítom, hogy a történéshez legközelebb eső hír a legjobb.

A minden más esetben, minél több kézen megy keresztül, torzulhat és torzulni is szokott.

Pl:

ez itt milyen "hír" egy "híroldalon", a hírek közé suvasztva?

Orbánnak nem érdemes Trumpra építenie a magyar-amerikai kapcsolatokat

Ez hol hír? Ez 100% vélemény, spekuláció, nem hír. Hol van jelezve, hogy ez vélemény? Na, ezektől büdös a newsmédia.

trey @ gépház

Nem lényegtelen, amit írok. Azt mondtam, hogy legalább olyan arányban az olvasónak dolgozik, amilyen arányban az olvasók fizetik. Aztán az arányból még le lehetne vonni az olyan elnyert díjakat, amit nem előre kapnak, hanem olyanért, amit már megkaptak. Az összehasonlításnak is van értelme, mert a meglevő hírforrások közül választhatsz.

Azt én is elfogadom, hogy azonos paraméterek mellett (a múltban azonos mértékig igazmondó források esetén) a közelebbi a legjobb hír. De pl. a twitter múltbeli teljesítménye nem olyan jó, van rajta laposföldhívő, chemtrailes, meg aki szerint 2 * 2 az nem 4. Azt is fenntartom, hogy egy nyilatkozat nem hír. A bíróságon sem sokat jelent, ha a vádlott maga mondja, hogy nem ölte meg az áldozatot.

A véleményt, elemzést és a hírt szerintem is külön kellene jelölni. Ebben itt a 24.hu nem teljesített valami szuperül (kivéve persze, ha amit ott mondanak, az alapos elemzés eredménye, de erről azért nem vagyok meggyőződve). De nem is mondtam, hogy minden hírforrás jobb a twitternél, csak azt, hogy a twitter nem a legjobb, és még csak nem is jó. De pl. a Guardian, a Times és a FAZ jelöli.

A hagyományos hímédia lehet, hogy haldoklik, de nem a Twitter lesz az alternatívája. :)

Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox

Nem nehéz úgy nagyot menni, hogy van egy platformod, ami egy hülye leír valami baromságot, és azt 1000 másik hülye elkezdi ismételhetni, újraközölni...

A "klasszikus" média social-ból vett hírei meg nem a sebesség miatt kellenek, hanem a hozzá nem értés miatt. A social folyamatosan ad tartalmat gyakorlatilag újságírói képesség nélküli újságíroknak is.

Katasztrófa a magyar klasszikus hírközlés állapota (másfélét meg még kevesebbet olvasok, mint hazait), de ez nem a social platformok miatt van szerintem, hanem az általános butulás és ebből eredő igénytelenség miatt. A ripacskodás meg a bulvár megy, így mindenki ilyen stílusra váltott, ami a tartalomra is rányomja a bélyegét általában.

A social meg valójában nem híreket hoz, hanem véleményeket, végtelen mennyiségben, mindenről... Így szerintem nem igaz az, hogy a hírforások helyét átveszi a social média, pláne nem az X, ami USA-ban nagypn népszerű, de pl. már itthon sem akkora a látogatottsága (tipp, mert én pl. sem látogatom mert nem érdekes, pedig aránylag sok social oldalon jelen vagyok olvasóként).

Nem csak butaságról van szó. Az ár-teljesítmény viszonya egy igen hitvány ingyenes újságnak is egész jó egy fizetőshöz képest, viszont az ingyenesnél te nem a vásárló vagy, hanem az árú. (Az még egy alkalmas trükk, hogy a fizetős újság ad heti/havi néhány cikket ingyen, és akkor legalább tudod, hogy ott saját magukat hirdetik, az újságot akarják eladni neked, és a minőséget akarják demózni.) Esetleg meg lehet próbálkozni olyannal, akik valamilyen becsületkasszás modellből akarnak megélni (fizessen, akinek könnyen telik rá).

Természetesen a nem magyar újságírás is eléggé ingadozó színvonalú (és miért is ne lenne az). Mivel manapság minden mindent gyorsan elér, mindenki rád boríthatja a propagandáját, nem marad más megoldás, mint megtanulni felismerni a propagandát (kinek használ?), konteót (van rajta alufóliasisak? tényleg elhisszük, hogy valamit ilyen sokan tudtak és mégis titok maradt ennyi ideig, miközben azért azt nagyjából lehet tudni, hogy a KGB mit csinált mondjuk 30 éve?), és ne essünk bele az ellentétes baromságba is ("minden máshogy van").

0) Kösz, ezt elszúrtam. Pedig általában ügyelni szoktam a helyesírásra.

1) Miért kellene magyart mondanom? Más nyelven is tudok, az esetleges elfogultságot meg tudom kompenzálni azzal, hogy vegyesen nézek konzervatív és progresszív újságokat (mondjuk Times és Guardian). Az is az előnyük, hogy pl. egy angol újság MO-ra kívülről néz rá, komolyabb érdekei a magyar eseményekkel kapcsolatban nincsenek (pénzügyileg short és long stratégiával is kereshet a magyar állapotokon és ahhoz kicsik vagyunk, hogy észrevehetően befolyásoljuk az ő eseményeiket), úgyhogy könnyebben marad objektív.

2) Mi az, hogy kevés? A twitternél kevesebbet, vagy a komolyanvehetőséghez elég keveset?

Amilyen minőségű az utóbbi időben az újságírói szakma, ez nem is nagy csoda.

Szerkesztve: 2024. 04. 04., cs – 13:30

Ha úgy tekintek a kérdésre, hogy a legtöbb fb/insta és társai felhasználó meg sem nyitja a posztban szereplő linket, hanem a cím és a kép, esetleg a megosztásban szereplő klikkhuszár/ingerlő féligazság-félmondat alapján teleokádja a komment szekciót akár teljesen fals infókkal, amely sem a valósággal, sem a cikkel nincs, csak minimális átfedésben, akkor azt mondom, hogy minden haldoklik. :D

Szerkesztve: 2024. 04. 04., cs – 15:03

Amiben igaza van: evtizedek ota jelenlevo brandek (CNN, FoxNews, Guardian, etc.) jaratjak le a hirnevuket, es tele vannak szelsoseges ujsagirokkal. Emiatt a "hagyomanyos hirmedia" renomeja tenyleg lealdozoban van.

Amiben nincs igaza: mikrobloggerek - azok tovabbra is inkabb gyengebbek, mint jobbak a hagyomanyos hirmedianal atlagos esetben.

A Twitter meg vegkepp nincs semmilyen csucson. De semmilyen padlon se.

A közösségi média jó lehet, de a likeok számát senki se vegye készpénznek. 

Te tenyleg valami twitter influ vagy. Ez most a beveteli forras?

Terjeszted a használatát fix havidíjért.

Hol lehet ezért a fix havidíjért jelentkezni? Komolyan kérdezem, mennék érte. Ha nem tudsz ilyet mutatni, fejezd be a baromságok terjesztését, mert hülyének néznek :)

Más logikus magyarázat nincs rá, amit csinálsz. :)

Pontosan mire is? Neked nem tetsző platformról szóló híreket teszek ki?

trey @ gépház

Mi a furcsa?

trey: Twitter jó

10 éve használom a Twitter-t. Musk előtt már 8 évig is jó volt.

ugyanúgy Trey: elektromosautó, incl Tesla rossz

Nem az elektromos autó rossz, felületes / rosszindulatú hupper félreértés. Hanem azok jelenlegi építési/tervezési minősége (hja, a Tesla élenjárója ennek), hatótávja és töltési infrastruktúrája. Várjuk sokan, hogy ez változzon. Ha ez változik, lehet, hogy még az elektromos autózásból fakadó kompromisszumokat (gay hang stb.) is képesek leszünk elviselni. Főleg, hogy választásunk nagyon úgysem lesz. Ettől még nem szaladunk és ülünk fel egy félkész termékekre épített hypehullámra ...

a Twitter ehhez kepest Musk ota csak lefele megy, szinvonalban is es szamokban is

Citation neeeded.

trey @ gépház

Biztos boomer lehetsz. Nézz körül a témában az Instagramon! Ha szeretnéd, csinálok neked egy válogatást. ":D"

BTW: amilyen vehemensen nekiugrasz állandóan a buzivédő témának, nálad lassan nem a látensség merül csak fel ":D"

trey @ gépház

Szerkesztve: 2024. 04. 05., p – 10:30

Nálam pont az előszűrés az ami érték lenne. Minél kevesebb időt akarok közösségi médiát, vagy híroldalakat olvasni. Egy időben egész pontosan nulla hírt olvastam(de tényleg. másoktól hallottam csak dolgokat, pl hogy nyertünk e valamit olimpián :D), covid, meg orosz háború és totál kiszámíthatatlan dolgok óta szoktam vissza, de nem tudom, hogy igazából jelentett e volna valami kárt az életemben, ha továbbra sem olvasom.

 

Szerintem valami olyan oldal, vagy csatorna egy meglévő oldalon jó projekt lenne, ami ilyesmi szűrést csinál. Csak napi pár linket összeszed paraméterek mentén, hogy mi a fontos az adott arcnak. (és ez manapság szerintem jóval nagyobb feladat, mint a végtelen szemetet az emberekre önteni, ami minden platformon történik)

Közösségi oldalban meg annyi kellene minimalista alapon, hogy a kedvenc ismerőseim minden posztját kitegye nekem és semmi mást. Durva, hogy ez sem létezik.

 

Ezek a vételen poszt és hír folyamok szerintem csak ilyen addiktív dolgok, kb azon a szinten, mint a tv sorozatok. Szóval ilyen flowba rak, de igazából semmit nem ad. Max egy hét alatt az egészet elfelejtette az ember.

Ha csak az ismerőseid twitter-böffeneteit olvasod, azzal szépen be is ragadsz a saját buborékodba, soha nem fogsz a sajátodtól lényegesen eltérő, elgondolkodtató, esetleg téged is meggyőző véleményt (pl. editorialt) olvasni, és a híreket is cherry pickingelve (kizárólag a téged közvetlenül érintőket és a te és haverjaid véleményét alátámasztókat) fogod olvasni. Szerintem kell olyat olvasni, ahol nem értesz egyet a véleményrovattal.

Két kategória van:

hírek: itt nem érdekel a közélet egyáltalán. csak olyan dolgok, ami ténylegesen valamit változtat az életemen. Pl, ha van egy új adójogszabály ami érinthet arról tudni akarok. Vagy ha covid van arról is. De kb ezeken a szintű dolgokon túl nem akarok semmit(!) a napi tartalmakra. így itt a buborék nem tudom mit jelentene.

közösségi média: igen itt nem érdekelnek, a nem ismerőseim fényképei, gondolatai. de ez nem jelenti azt, hogy velük feltétlen egyet értek.

Az amiről te írsz egy egy külön valami. Ha akarok célirányosan olvasni valamiről, akkor azt esetileg teszem meg és akkor keresőt használok. Semmikép nem akarom, hogy ez napi szintem csak úgy elém kerüljön.

Idegenekkel való beszélgetésre meg szerintem a fórum jellegű helyek a jók. Ez megint olyan, ha akarok ilyet, akkor elmegyek ilyenekre. De ezt nem akarom facebook feedembe pl.

 

A cél a az időm és fókuszom védelme.

És nem látom mit vesztek ezzel. Ha nem tudnék semmi hírről véleményről az utóbbi 10 évből mennyivel lenne rosszabb az életem? Szerintem nagyon kevéssel.

Nem gondolom, hogy a szavazáshoz követni kellene a dolgokat napi szinten. Választás előtt simán el lehet rajta gondolkodni és kicsit utánanézni a dolgoknak ennyi elég.

Én e szerint az algoritmus alapján szavazok amúgy:

1. Megnézem, hogy aki épp van az alapvetően jól csinálta a dolgokat. Kb azzal a jelleggel, hogyha ez az én magán cégem lenne megtartanám e ezt a vezetést. Rábíznám e továbbra is az értékeimmel való gazdálkodást. És hozzá még, hogy milyen a közhangulat. Ez egész gyorsan megy.

2. Ha igen rá szavazok. Ha nem, akkor a maradékből kihúzom azokat, akik egyszer voltak már kormányon és nem csinálták jól. A maradékből választok egyet.

 

A lényeg az az egészben, hogy olyanra nem szavazok, aki egyszer volt már kormányon és alapvetően kudarc volt. A maradékból igazából kb random választás is ok lenne, de azért szoktam tudni választani viszonylag könnyen. És ha kormányon volt utána értékelem.

Szerintem ha így szavaznának emberek sokkal kevesebb gond lenne. Se túl sok időt nem kellene politikába tenni, se nem lenne ez a váltakozás két rossz között. Szerintem az egyik legkárosabb dolog a politikai hűség. Emberek akkor is újra szavaznak pártokra, ha látják, hogy nincs rendben amit csinálnak. Kb úgy, ahogy focicsapatok mellett is kitartanak, akkor is, ha tragédia a csapat. Ami a foci esetében tök jó. Csak politikában meg nagyon káros.

Az algoritmusod kiválóan alkalmas arra, hogy előbb-utóbb egy alufóliasipkás futóbolondra szavazz. A nagy pártok mindegyikének volt már sikertelen kormányzása, őket kihúzod kapásból. Maradnak a dilinyósok.

Nem beszélve arról, hogy egy ország nem egy vállalkozás, nem úgy van, hogy csak egy szám (a profit) számít, ez egy veszélyesen rövid távú stratégia. (Ha hagyod az egyenlőtlenéseket elszállni, abból előbb-utóbb balhé lesz, hogy milyen, azt nem lehet megjósolni.)

A focicsapat az egészen más téma, ott pont az érzelmi döntés a normális, elvégre azon nem az életed múlik, hanem a szórakozásod, ami szintén érzelmi dolog.

Pont ez egy káros dolog, hogy azt gondolod, hogy ha nem a nagy pártok váltanák egymást akkor dilinyósok jönnének. Pont, hogy lenne tér változásra. Jöhetnének új politikai alakulatok, akik ténylegesen esélyt kapnának kormányzásra. És nem nagyok az elvárásaim. Nem kell túlteljesíteni ausztirát meg ilyenek. Csak ne legyen nagyon kretén.

És ha a magán céged lenne rábíznád megint, miután egyszer óriási veszteséget és/vagy feszültséget generált? Azon az alapon, hogy különben jönnének a dilinyósok?

--

meg ez amúgy független attól, hogy kell e olvasni a napi politikai szeméttermelést.

A magyar politika kicsit speciális, de más országokban a moderált politikusok általában valamelyik nagy párton belül próbálkozik. És mindenképpen moderáltra akarnék szavazni, minden normális optimalizációs módszer úgy működik, hogy kicsiket próbálunk változtatni javuló vagy nem lényegesen eltérő (romlás exponenciálisan elnyomva; szimulált hőkezeléses módszer). A radikális változtatások (szélsőségek) szinte garantáltan rontani fognak (a numerikus optimalizáció mutatja a kivételt; amikor beleütköznek egy kényszerfeltételbe, akkor fogják a pontot és bedobják a feasible tartomány közepére; számomra ennek az analógiája a diktatúra elleni forradalom).

Magáncég szerintem nem olyan jó analógia (a politikától elvárom, hogy ne csak profitra optimalizáljon), de azért azt a részét át kell venni, hogy tudnunk kell, hogy minden döntés eredményében van érdem és véletlen is (gazdasági ciklusok, nemzetközi gazdasági válság). Ha egy döntéssel egyetértettem, amikor meghozták, akkor kártékony lehet az az által okozott veszteség miatt olyanra szavazni, akivel amúgy kevésbé értek egyet. Ha utólag vagyok baromi okos, azzal könnyen lehet, hogy egy politikustól lehetetlent várok el, kihúzom a listámról és jönnek a dilinyósok. Ha előre is úgy gondoltam, hogy valami rossz ötlet, és aztán utólag tényleg az volt, az már más. Lehet folytatni, ha valamit előre rossz ötletnek tartottam, de aztán bejött, akkor el kell gondolkodnom. Ettől még lehet, hogy megengedhetetlenül nagy kockázatot vállalt a kormány, de bejött, és nyilván az is lehet, hogy nem volt igazam.

A napi "szeméttermelést" nyilván nem kell elolvasni, de a fontosabb eseményekkel, döntésekkel tisztában kell lenni.

Úgy gondolom, hogy az írni-olvasni, logikusan gondolkodni tudó emberek (hagyományosan az értelmiség) felelőssége, hogy a közéletben tájékozott legyen, meggondolt (és nem zsigeri, hanem racionális*) véleményt alakítson ki, azt értelmesen elmondja, az alapján szavazzon.

*Arra, hogy hogyan alakíts ki racionális véleményt, a német Wahlomat pl. egy egész jó megoldás: kiszedik a pártok programjából a főbb pontokat, megkérdezik, hogy melyikkel mennyire értesz egyet, és aztán pontozza, hogy melyik párttal hány pontban értettél egyet. Az persze a te dolgod marad, hogy a múltbeli viselkedés alapján el is hiszed-e annak a pártnak, hogy következetesen képviselni fogja, amit mond.

Hogy jobb vagy rosszabb lesz-e az életed attól, ha ezt csinálod, az már egyéni. Van, aki szeret gondolkodni, van, aki nem. Van, akit elég széles körben szinte minden érdekel (ilyennek kellene lennie egy klasszikus értelmiséginek), van, akit csak a saját kedvenc témái, van, akit meg szinte semmi, a szakmája is csak azért van, mert valamiből meg kell élni. Az megint más kérdés, hogy kivel akarsz beszélgetni. A barátok között elég gyakori, aki azért hasonlóan gondolkodik sokmindenről, vagy azért, mert komolyan veszitek egymást, sikerül elgondolkodtatni, meggyőzni, vagy pedig azért, mert amikor eléggé polarizálódik a helyzet, akkor nem nagyon állnak szóba egymással az ilyenkor általában két tábor szavazói. Ami egyenes út a félretájékozódáshoz és a buborékba való beragadáshoz. Az egy tudatos erőfeszítést igényel, hogy az ember elbeszélgessen olyanokkal is, akikről tudja, hogy nem értenek egyet, egyrészt, hogy azok is hallják a te véleményed, másrészt, hogy te az övéket, mindkét fél kis szürke sejtjeit aktívan tartva. (A racionalitást is segíti, hogy azt is mindig tudjam, hogy én miért arra szavazok, akire, ne megszokás legyen.) A politikában való részvétel nem fogja ugrásszerűen jobbá tenni az életed, de az, ha kimaradsz belőle, ugrásszerűen teheti rosszabbá.

konkrétan miben számít a ez a felelősség, meg közéleti akármi?

szerintem ezekben a dolgokban a cselekvések számítanak a végén. azok az infok kellenek, amik cselekvésekhez vezetnek. az elmúlt öt év közéleti hírei miatt te mi többet cselekedtél? Mi jobbat cselekedtél? Mire emlékszel az egészből?

-

szerintem politikában elég kevés konkrét dolog számít programokban. tök nem emiatt jó vagy nem jó egy vezetés. melyik kormánnyal volt az a fő gond ami a programjában volt? még azt is mondanám, hogy szerintem nem nagyon számít, hogy valaki kis államban gondolkodik vagy kiterjedtben. nem ezen fog múlni a dolog. az sem igazán számít, hogy jobb vagy baloldali e egy párt, bármit is jelentsen ez. nem ezeken múlnak a dolgok szerintem. szóval az ilyen elvi dolgokból nem sok fog számítani a végén szerintem.

 

(és ez nem jelenti, hogy nem érdekelnek dolgok, ne szeretnék gondolkodni. csak ez nem ezen a napi hírszemét folyamon át történik meg. ez csak egy akadály, egy függőségszerű időnyelő)

Cselekvések is számítanak, bizonyos célokra adtam pénzt, végeztem önkéntes tevékenységed (fordítást). De cselekvés a szavazás is.

Volt olyan párt, aminek a programja nem tetszett, és az is lett a baj (angol konzervatívok), ha állampolgár lennék, ellenük szavaztam volna. Hosszú távon szerintem számít, hogy egy párt bal- vagy jobboldali (ha őszintén az), nagyon sokat számít az, hogy problémát megoldani akar, vagy hatalmat birtokolni az idők végezetéig, hogy konkrét kérdéseken képes-e konkrétan elgondolkozni, vagy vakon követ valamilyen ideológiát. Komolyan számít a viselkedése (az ellenfelével is képes-e a szavazati arányoknak megfelelően együttműködni, vagy erőből intézi a dolgokat, démonizál, egész pályásan letámad, stb.).

Semmit! Én bele voltam buzulva a politikában. Csládi degeneráció, a komcsi időkben ott ült a család a fél nyolcas híradónál már percekkel előtte néztük az órát ahogy vissza számol. Nagyapám a budiban is híreket olvasott. Aztán én is ilyen lettem, néztem az összes politikai műsort, a politikusokat jobban tudtam név szerint mint a munkatársaimat. Itt idegeskedtem meg lázadoztam. Aztán minek? Pláne kis hazánkban úgy is mindig a FIDESZ nyer és kb úgy is mindig 2/3-al. Ennek megváltozására én zéró esélyt látok. Szóval úgy döntöttem letojom és magamra koncentrálok. Ezerszer jobban érzem magam. Szavazni elmegyek majd a 2 farkú kutyapártra azt csá. Nem nézek már semmilyen politikai hírmüsort ha feldob valami rövid shortot annyi kb most az összes tájékozódásom.

Mr. Beast is csak rohogni tudott azon amikor twitter(bocs X)-en publikalt kizarolagosan egy videot, majd pikk-pakk 2 millio nezettseg lett rajta. Musk megtolta a szamokat a rendszerben ami piszkosul ciki volt. Be is fejezte Mr.Beast a palyafutasat es ment is vissza a Youtube-ra. 

Szoval ennyire veszem komolyan Musk statisztikait. Inkabb maradjon a SpaceX-nel, ott legalabb valami hasznosat csinal.