eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi
Gavdosz
Nyitókép: Google Maps

60 lakos, egy rendőr, rengeteg migráns - Tényleg lesz egy "új Lampedusa"

"Új Lampedusa" születhet a kelet-mediterrán migrációs útvonalon, miután Görögország legdélebbi szigetén, a helyi sajtó által "görög Lampedusaként" emlegetett Gavdoszon a nulláról ugrott fél év alatt csaknem kétezerre a migránsok száma - mondta el az InfoRádióban Varga Márk, a Migrációkutató Intézet vezető elemzője.

Gavdosz szigete Krétától alig néhány kilométerre van, Görögország gyakorlatilag legdélebbi szigete a Földközi-tengerben.

"A szaksajtótól származik rá az új Lampedusa kifejezés, mivel ez akár egy olyan belépési pont lehet, ami később Európa-, sőt azt gondolom, világszerte elhíresülhet. Persze a görög hatóságok igyekeznek nyugtatni a kedélyeket, sőt maga az ENSZ helyi képviselője is, hiszen az ENSZ menekültügyi főbiztossága rengeteg segítséget nyújtott Görögországnak az elmúlt években, és amióta kitört a migrációs válság, folyamatosan szemmel tartják az eseményeket" - mutatott rá az InfoRádióban Varga Márk, a Migrációkutató Intézet vezető elemzője.

Ismert, Lampedusáról láthatjuk azokat a borzasztó képsorokat, amelyeken nagy tömegben érkeznek Afrika felől irreguláris bevándorlók egy pici szigetre életveszélyes lélekvesztőkön. Gavdosz esetében is egy nagyon kis lélekszámú szigetről van szó, ez még kisebb, mint Lampedusa:

  • körülbelül 60 állandó lakosa van,
  • egy rendőr teljesít rajta szolgálatot,
  • nincsenek rajta üzletek.

"Annak a hatvan embernek az élete gyökeresen megváltozott az elmúlt fél évben, amióta szinte a semmiből nőtt meg a migránsok száma" - hívta fel a figyelmet Varga Márk.

A helyi "migránsszámláló" 1186-nál tart most - ebben benne van Kréta déli partjának adata is -, ez egy március 31-i ENSZ-szám.

"A Frontex is nagyjából ezt mérte, 1100 körüli számot. A szám tavaly decemberben még csak 397 volt, előtte szeptemberben pedig még csak 30,

ez nőtt mostanra 1100-ra" - fejtegette. Ami érdekes, hogy a Frontex szerint a líbiai Tobrukból érkeznek ezek az emberek, tehát ott szállnak fa és műanyag csónakokba.

A háború által sújtott észak-afrikai Líbia területéről Kréta felé korábban soha nem tapasztalt mértékben indultak el az emberek, ami kihívás elé állítja a török hatóságokat, de a Törökországhoz legközelebb eső szigetegeken szintén nagy a növekedés: Leszboszon 3645-nél tart idén a számláló, Khioszon 1111-nél, Számoszon 1374-nél, Khószon 1274-nél, Léroszon 177-nél - ez az az öt sziget, ahol működnek jelenleg táborok. A szakértő szerint "ezek eléggé riasztó adatok".

Április közepén a Frontex új adattal áll majd elő, de a kelet-mediterrán útvonalon már most kétszer annyi migráns érkezett uniós területre, jellemzően Görögországba és Ciprusra egy év alatt, ez nominálisan 9150 ember volt március 13-áig - tavaly ez a szám márciusig 4729 volt.

A nyugat-balkáni útvonalon közben - ami épp Lampedusát érinti - tapasztaltak egy jól érzékelhető csökkenést, Lampedusa felől 70 százalékkal kevesebben érkeztek, mint tavaly.

Az InfoRádió Aréna című műsorának pénteki vendége Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója és Sayfo Omar, az Intézet kutatásvezetője lesz 18 órától.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Még bő 50 napig szerezhetnek indulási jogot az úszók a párizsi olimpiára. Sós Csaba szövetségi kapitány több számban is nagy csatát vár a lehetséges magyar indulók között, ugyanis számonként és nemzetenként legfeljebb ketten indulhatnak az olimpián. Arról is beszélt, hogy a 15 éves Jackl Vivien nemzetközi szintű klasszis lesz a következő időszakban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Kiszivárgott Trump súlyos terve, máris újabb segélyt kaphatnak az ukránok - Ukrajnai háborús híreink vasárnap

Kiszivárgott Trump súlyos terve, máris újabb segélyt kaphatnak az ukránok - Ukrajnai háborús híreink vasárnap

Szombaton kiderült, hogy Donald Trump újbóli megválasztása esetén a NATO-tagállamokat arra kényszerítené, hogy védelmi kiadásaikat a GDP 3 százalékára emeljék, reagálva ezzel az Oroszország és Kína jelentette fenyegetésekre, miközben az Ukrajnának nyújtott támogatást nem számítaná bele ebbe a keretbe. Eközben a G7 országok vezetői tárgyalásokat folytatnak egy olyan javaslatról, amelynek értelmében Ukrajnának 50 milliárd dollár értékű segélyt nyújtanak, amit az Európában befagyasztott orosz vagyonból származó nyereségből finanszíroznának. Cikkünk folyamatosan frissül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×