Egy lépéssel közelebb hozhatta a Microsoft a gyakorlatban is használható kvantumszámítógépet

2024. április 4. – 06:06

Másolás

Vágólapra másolva

A kvantumfölény 2019-es elérése óta rendszeresen lehet hallani egyre több qubites kvantumszámítógépekről, a technológia azonban egyelőre még messze van attól, hogy a gyakorlatban is használható legyen, például a titkosítások tavaly rebesgetett feltöréséhez. A Microsoft szerdai bejelentése viszont akár meg is változtathatja ezt, a cég ugyanis állítása szerint olyan rendszert hozott létre, ami az eddiginél 800-szor kevesebb hibával tud működni – olvasható a cég blogján.

A hagyományos számítógépeknél az információ alapegysége a bit, amelynek két lehetséges értéke van, a kvantumszámítógépek viszont qubitekkel dolgoznak, amelyek a szuperpozíció kvantummechanikai jelenségét kihasználva egyszerre lehetnek mindkét állapotban – erről sokkal bővebben ide kattintva lehet olvasni. A qubitek ugyanakkor nem mindig pontosak, így a kvantumszámítógépek a kiolvasásnál túl nagy hibaszázalékkal dolgoznak, ezért nem is nagyon lehet őket a gyakorlatban alkalmazni.

A Microsoft most ezt a problémát oldotta meg úgy, hogy több fizikai qubitből alkotott úgynevezett logikai qubiteket, amelyekkel jelentősen le tudta csökkenteni a hibák számát. Egészen konkrétan 800-szoros javulásról számoltak be, és azt is kiemelték, hogy a projekten velük együttműködő Quantinuum csapdázott ionokkal működő gépén 14 ezer kísérletet tudtak lefuttatni úgy, hogy egyetlen hibát sem kaptak. A logikai qubitek megalkotásával értelemszerűen csökken a számításokhoz használható qubitek száma, de a Microsoft szerint fontosabb, hogy mennyire hibatűrő a rendszer.

Jason Zander, a Microsoft ügyvezető alelnöke a bejegyzésben azt írta, a Microsoft áttörésével a kvantum-számítástechnikában először sikerült továbblépni a kvantumszámítógépek azon szintjére, ahol már a gyakorlatban is lehet használni őket. Ez természetesen még messze nem a vége, hiszen a logikai qubiteket minél tovább stabil állapotban is kell tartani, ahogy egyre komplexebb alkalmazásokat futtatunk majd rajtuk. Ehhez a fizikai qubitek mennyiségét és/vagy stabilitását kell növelni.

Az ezt követő szint pedig az lenne, ahol a kvantumszámítógépek már skálázhatóak és programozhatóak lennének. Ezekkel elméletileg az emberiség legösszetettebb problémáinak megoldása sem lenne lehetetlen, a Microsoft szerint különösen a kémiában és az anyagtudományban vehetnénk hasznukat. Azt még mindig nem lehet tudni, hogy erre a szintre mikor érhetünk el, de a cég mindenesetre hangsúlyozta, hogy komoly pénzeket költ erre. A most bemutatott, logikai qubitekkel a következő hónapokban kezdhetnek majd el játszani az Azure Quantum Elements felhasználói.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!