oktatás;felsőoktatás;Magyar Képzőművészeti Egyetem;

2024-04-02 16:04:00

„A rendelkezésünkre álló összes eszközzel küzdeni fogunk!” – Az öt állami kézben maradt egyetemből már négyben követelnek bérrendezést

A Magyar Képzőművészeti Egyetem is csatlakozott a kezdeményezéshez, az intézmény több mint 50 dolgozója írta alá az erről szóló nyílt levelet.

A Magyar Képzőművészeti Egyetem is csatlakozott az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, valamint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem munkatársainak kezdeményezéséhez. Az intézmény több mint ötven oktatója a Mércéhez eljuttatott, a kormánynak szóló nyílt levelében kiemeli, „a Magyar Képzőművészeti Egyetem (MKE) dolgozói elfogadhatatlannak tartják, hogy a közoktatás béreinek rendezésével egy időben egyetemeink fenntartója továbbra sem biztosít forrást a magas színvonalú egyetemi oktatáshoz, kutatáshoz, alkotáshoz, továbbá a tisztességes bérezéshez és hallgatói juttatásokhoz”.

„A Magyar Képzőművészeti Egyetem immár több mint 150 éve a hazai művészeti felsőoktatás egyik alappillére. Diákjaink között festőket, szobrászokat, grafikusokat, látványtervezőket, intermédia- és vizuális művészeket, restaurátorokat és a művészetelmélet szakértőit képezzük, miközben a tanárképzésben is szerepet vállalunk. Az MKE oktatói, ahogy az elmúlt évtizedekben, most is olyan művészeket képeznek, akik a magyar kultúra kiemelkedő művészeivé és művésztanáraivá váltak és válhatnak” – írják, hozzátéve, ennek a munkának elengedhetetlen alapfeltétele az oktatók bérezésének rendezése, a jelenlegi átlagbérekhez és megélhetési költségekhez történő igazítása.

A nyílt levél szerint

Az aláíró oktatók összegzése szerint

A nyílt levélben az áll, a dolgozók és doktoranduszok közül sokan a tisztességes megélhetés érdekében másod-, illetve harmadállást kényszerülnek vállalni, ami hamar kiégéshez és az egyetemi, alkotói pálya elhagyásához vezet.

Az MKE dolgozóinak követelései a következők:

„E célokat szem előtt tartva a rendelkezésünkre álló összes eszközzel küzdeni fogunk!” – üzenik az egyetemi dolgozók. Az MKE oktatói követelik, hogy szűnjön meg a méltatlan bérhelyzet miatt már megindult munkaerő-elvándorlás, az oktatói, valamint az oktatás-kutatást támogató munka méltó ellentételezéssel folyjon, és a tudományos pálya újra vonzóvá váljon, hogy fiatal oktatóik számára is tervezhetővé váljon a jövő.