eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi
Ferenc pápa (k) a vatikáni Szent Péter-bazilika erkélyén, ahonnan elmondja hagyományos húsvétvasárnapi üzenetét és Urbi et Orbi (a városnak és a világnak) áldását 2024. március 31-én.
Nyitókép: Andrew Medichini

A Krisztus sírját elzáró kőhöz hasonlította a világ bajait Ferenc pápa

A katolikus egyházfő húsvétvasárnapi misét követő üzenetében hosszan sorolta az éppen dúló háborúkat és azokat a helyeket a világon, ahol szenvednek az emberek.

Egészségi állapota miatt a nagyhéten kímélni kellett a katolikus egyházfőt, de aztán dacolt az egészsége miatti aggodalmakkal, és szombaton ő maga vezette a vigília hosszú szertartását a Szent Péter-bazilikában, majd pár óra múlva megtartotta a húsvétvasárnapi misét a Szent Péter téren.

Ferenc szerint az akadályt, vagyis a halált, a gyűlöletet és az ellenségeskedést jelképező követ a béke, a megbocsátás, a testvériség, az élet elől csak maga a feltámadt Jézus Krisztus tudta elgördíteni, csak ő tudta „elvenni a világ bűneit”, és lehetővé tenni akkor és ma is az őt követőknek, hogy megújítsák az életüket. Ha az emberek nem tudnak megbocsátani egymásnak, akkor nem tudják legyőzni előítéletességüket, bosszúvágyukat és abbéli meggyőződésüket, hogy mindig ők a jók, és mások a rosszak – mondta.

Vatikánváros, 2024. március 31.
Ferenc pápa (j2) húsvétvasárnapi misét pontifikál a római Szent Péter téren 2024. március 31-én.
MTI/EPA/ANSA/Massimo Percossi
Vatikánváros, 2024. március 31. Ferenc pápa (j2) húsvétvasárnapi misét pontifikál a római Szent Péter téren 2024. március 31-én. MTI/EPA/ANSA/Massimo Percossi

Sorban megemlékezett a konfliktusok áldozatairól – Izraelben, a palesztin területeken, Ukrajnában, Hegyi-Karabahban, Szíriában, Szudánban, a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Mianmarban – és a nélkülözőkről a Gázai övezetben, Szíriában, Jemenben, a Száhel-övezetben, Afrika szarván, Mozambikban, Mianmarban, Bangladesben, Haitin. Imádkozott azért, hogy a világon mindenütt betartsák a nemzetközi, az emberi és a nemzetközi humanitárius jogot, a segélyek eljussanak a rászorulókhoz, a szabadságuktól jogtalanul megfosztottak kiszabadulhassanak fogságukból, az országok vezetői, a politikusok pedig népük jólétén fáradozzanak.

Hangsúlyosan szerepelt beszédében a felhívás azonnali tűzszünetre a Gázai övezetben, az izraeli túszok szabadon bocsátása a Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet fogságából, a segélyek eljuttatása az övezetbe, valamint minden fogoly kicserélése a szemben álló felek között az ukrajnai háborúban.

Üzenete után az egyházfő elmondta szokásos áldását Rómának és a világnak (Urbi et Orbi), majd autójával körbejárt a téren és végig a Tevere folyóhoz vezető sugárúton, hogy közelről üdvözölhesse az embereket.

A Vatikán közlése szerint a pápának húsvét után ismét pihennie kell, több hónapig jelentősebb külföldi utat nem is tervez, viszont az indonéz külügyminiszter éppen vasárnap jelentette be, hogy a katolikus egyházfő szeptember elején a zömmel muszlimok lakta délkelet-ázsiai országba látogat.

Címlapról ajánljuk
Kiss László: „a szegény japán ember űrtávcsöve” egy világrekorder csúcsműszer

Kiss László: „a szegény japán ember űrtávcsöve” egy világrekorder csúcsműszer

A vadonatúj földi obszervatórium számos előnye közt az egyik, hogy ezerszer olcsóbb volt a James Webb űrteleszkópnál, és az sem elhanyagolható, hogy ha elromlik, oda lehet menni megjavítani - fogalmazott Kiss László csillagász, akadémikus az InfoRádióban, bemutatva a TAO-t. Megjegyezte: persze azt ne gondolja senki, hogy a kutatók az Atacamába fognak járni, távolról, az interneten, kamerákon megy szinte minden.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Nagyon fontos területet veszíthetnek az ukránok, kiszivárgott Trump súlyos terve - Ukrajnai háborús híreink vasárnap

Nagyon fontos területet veszíthetnek az ukránok, kiszivárgott Trump súlyos terve - Ukrajnai háborús híreink vasárnap

Szombaton kiderült, hogy Donald Trump újbóli megválasztása esetén a NATO-tagállamokat arra kényszerítené, hogy védelmi kiadásaikat a GDP 3 százalékára emeljék, reagálva ezzel az Oroszország és Kína jelentette fenyegetésekre, miközben az Ukrajnának nyújtott támogatást nem számítaná bele ebbe a keretbe. Eközben a G7 országok vezetői tárgyalásokat folytatnak egy olyan javaslatról, amelynek értelmében Ukrajnának 50 milliárd dollár értékű segélyt nyújtanak, amit az Európában befagyasztott orosz vagyonból származó nyereségből finanszíroznának. Cikkünk folyamatosan frissül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×