Kitünteti az ABBA tagjait a svéd király, de már csak az avatarok lépnek fel

ABBA - kultúra - zene - online férfimagazin

Fél évszázados sikertörténetük, a nemzetközi zenei színtéren elért kiemelkedő eredményeik és nem utolsó sorban Svédország imázsának erősítése miatt, XVI. Károly Gusztáv svéd király hamarosan kitünteti az ABBA tagjait, a Vasa Királyi Renddel.

Az ünnepélyes esemény Stockholmban lesz május 31-én, ahol már csak az ABBA tagjainak avatarjai lépnek majd fel.

Hivatalosan sosem oszlottak fel

A világ legismertebb svédjei – így is titulálhatnánk Agnetha Fältskogot, Björn Ulvaeust, Benny Anderssont és Anni-Frid Lyngstadot, akik 1974-ben váltak világszerte ismertté, amikor Waterloo című dalukkal megnyerték az Eurovíziós Dalfesztivált.

Attól kezdve éveken át uralták a különböző országok zenei toplistáit. Pályafutásuk során több mint 100 dalt jelentettek meg és több száz millió lemezt adtak el. Az együttes tagjai 1982 végén elhatározták, hogy szünetet tartanak, de ez a szünet elhúzódott, ami végül az ABBA végét, de nem a jogi felszámolását jelentette.

A tagok profi zenészek voltak már az ABBA előtt is. Benny és Björn saját zenekarában énekelt és zenélt. Agnetha és Frida – viszonylag – sikeres szólókarriert tudhattak maguk mögött. A hetvenes évek elején kezdődtek a közös munkák, ahol a dalokat és a dalszövegeket főleg Björn és Benny írta. A sikerben pedig Stig – Stikan – Anderson menedzser ügyes keze is alaposan benne volt. A közös munka eredménye a szerethető, jól eladható zene lett.

Profizmus, ügyes menedzselés, új technikák

Az ABBA tekinthető az első profi módon menedzselt popcsapatnak. Ők készítették az első igazi videoklipeket is, melyek mai szemmel kezdetlegesek, de nagyban hozzájárultak az együttes népszerűsítéséhez. Koncertkörutak, évente új nagylemez, mindegyiken több örökzöld sláger jellemezte fennállásuk évtizedét. Népszerűségük sok országban nagyobb volt, mint hazájukban. Legtöbb daluk angol nyelvű, de közülük sok eredetileg svédül íródott. Énekeltek még spanyolul, németül és franciául is.

Noha a kritikusok zenéjüket sokszor nevezik „glamour-popnak”, az mégis időtállónak bizonyult, hiszen évtizedek elteltével is széles körben ismert és kedvelt. Sikerük egyik titka, hogy zenéjük minden generációhoz szólt.

Az együttes tagjainak ma legalább annyi a bevétele, mint amikor együtt koncerteztek – a jogdíjak, a Mamma Mia-film és az ABBA múzeum bevételi forrása bőven csörgedezik. Az elmúlt évtizedekben birodalommá fejlődött az együttes – tevékenységük színházi produkciókkal, szállodával és turisztikai programokkal bővült.
Még életükben múzeumot emeltek nekik

A 2013 májusában megnyílt stockholmi ABBA múzeum is a digitális világ attrakcióival szolgált. Amikor ott jártam, a bejáratnál hosszú sorok álltak, ami nem szokásos Stockholmban. Az interneten percenként foglaltak előre jegyeket, a helyiek és a világ minden tájáról érkező turisták ezrei voltak kíváncsiak a világ egyik leghíresebb együttesének életére, relikviáira.

Emlékezetes élmény volt számomra a nyitás után három évre felmenni a színpadra és eldúdolni a kedvenc dalomat – Gimme! Gimme! Gimme! A Man After Midnight – miközben az együttes tagjai velem énekeltek és biztatóan rám mosolyogtak. Hologramos figurák, vagy ha úgy tetszik avatarok voltak, persze.

A látogatókat a múzeum munkatársai szokták bátorítani e sajátos fellépésre, ha éppen nem akad jelentkező, a múzeum munkatársai ugranak fel a színpadra és kedvcsinálásként ők énekelnek.

Virágzik az ABBA biznisz

A bejáratnál vásárolható elektronikus guide segítségével mindent megtudhatunk a legendás popcsapat történetéről, a tagok gyermekéveiről, fénykoráról és mai életéről. A múzeum nem csupán a koncerteken, turnékon viselt ruhákat, leveleket, újságokat és más tárgyaikat mutatja be, de saját filmvetítő terme, üzlete és kávéháza is van.

Az együttes tagjai – hivatalosan soha nem oszlottak fel, a magánéleti válások ellenére sem – a világ talán legsikeresebb svéd vállalatát mondhatják magukénak, a Volvo-val vagy az SKF-fel körülbelül azonos nagyságú vagyonnal. Csak a musicalek – eddig – több mint 2 milliárd dollárt hoztak. A legkülönfélébb területeken fektették be természetesen a pénzüket, az ingatlantól a műkereskedésig vagy a szállodáig.

A múzeumban felállították annak a Viggsö szigeti háznak a kicsinyített mását is, ahol az együttes számos slágere született. A hetvenes évek elején az együttes tagjai saját házat vettek a szigeten, hogy a turnék között, minden szabadidejüket itt tölthessék. Ekkor még dúlt a két pár között a szerelem. Viggsö ma turisztikai látványosság.

Ausztráliában is imádják őket

A klipjeiket készítő Lasse Hallström – aki később olyan Oscar-jelölt filmeket rendezett, mint a Csokoládé – irányításával 1977-ben dokumentumfilm készült az együttes ausztrál turnéjáról. Ausztráliában olyan sikeresek voltak, hogy előfordult, négy lemezgyár egyszerre csak az ő lemezeiket dobta piacra. Az emlékezetes Sydney-ben tartott koncerten, ahol annyira ömlött az eső, hogy Anni-Frid el is csúszott a színpadon – 30 ezer ember állva énekelte velük végig a szabadtéri programot.

A két házaspár sorsa a válásuk után más-más fordulatot vett, amely hol örömökkel, hol tragédiákkal volt teli. Anni-Frid a Benny Anderssonnal történt válása után férjhez ment egy német herceghez és Németországba költözött, de a herceg meghalt 1999-ban. Sajnos hamar elhunyt a lánya is. Azóta elsősorban környezetvédelmi és jótékonysági ügyekkel foglalkozik. A két férfi a zenei szakmában maradt, és üzletember lett. Agnetha az elmúlt évtizedekben is foglalkozott dalok felvételével – kisebb-nagyobb sikerrel – de főleg a családdal tölti az idejét a Stockholm egyik kedvelt városrészén, a kellemes Ekerö-ben.

Példátlan, hogy zenéjük népszerűsége az 1990-es évektől újra emelkedett. Állítólag még felbomlásuk után több évtizeddel is évente három millió lemezt adnak el, holott bárki rákattinthat emlékezetes dalaikra a youtube-on.

Már csak digitálisan koncerteznek

A koncertszervezők évekig könyörögtek az együttes tagjainak, hogy álljanak össze ismét, ám erre nem voltak hajlandók, pedig néhány dal felénekléséért és egy turnéért egymilliárd – ! – dollárt ajánlottak fel nekik. Aztán valóban fel is léptek – csak nem ők, hanem hologrammos-avataros megszemélyesítőik, akik úgy néztek ki, mint ahogy a négy sztár 1979-ben. Egy tízfős zenekar kísérte „őket” a Queen Elizabeth Olimpiai Parkban, amely egyben a 2012-es londoni olimpia fő arénája is volt. A sajtóban „abbatarnak” hívták a szereplőket – sci-fi ez a javából

A Mamma Mia! sikere elsősorban a két zeneszerzőt, Benny és Björn-t emelte ismét reflektor fénybe – illetve a filmbe is, ahol apró cameo-szerepet játszanak – és tette még gazdagabbá.

A Pop House Hotel a stockholmi Djurgårdenben található, ugyanabban az épületben, mint az Abba Múzeum. A szállodában három tematikus szoba található: Stay in Duvemåla, Mamma Mia The Party és Abba Gold. Az egyik – nem véletlenül – egy görög falura emlékeztet, csillagos égbolttal, de természetesen az Abba Gold vonzza a legjobban a rajongókat, amelynek falain üveg mögött lógnak az aranylemezek.

Turisztikai attrakciók a rajongók számára

Mára az Abba-rajongóknak speciális turisztikai programokat szerveznek, megmutatják a házat, ahol a Polar stúdióban dolgoztak, a turisták elmennek a stockholmi múzeumba, utána résztvesznek egy göteborgi előadáson, ahol az előadás után a Mamma Miához illő görög vacsorát fogyasztanak el.

A megszállottak olykor felkeresik otthonaik környékét is, – természetesen a privát villájukba és szigeteikre nem léphetnek be – és ellátogatnak emlékezetes koncertjeik színhelyére. Sőt, akad, aki a ma Belgiumhoz tartozó Waterloo-ba is elzarándokol, elvégre ez volt az Eurovíziós győztes daluk címe.

Hirdetés

Hirdetés

Tetszett? Oszd meg másokkal is!

Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként az újdonságokról!