Ez a gép lesz a szuperszonikus repülés legújabb fejezete + videó

A Boom szuperszonikus demonstrációs repülőgépének első repülése jelentős mérföldkő a szuperszonikus utazás visszatérése felé vezető úton.

2024. 03. 30. 15:31
Sikeres demonstrációs repülést hajtottak végre a Boom projekt XB-1 gépével.
Sikeres demonstrációs repülést hajtottak végre a Boom projekt XB-1 gépével. Forrás: Boom startup projekt
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Boom szuperszonikus demonstrációs repülőgépének első repülése jelentős mérföldkő a szuperszonikus utazás visszatérése felé vezető úton – írja a cég a hivatalos weblapján. 

Bár a Mojave-sivatag feletti rövid, szubszonikus repülés a tervezettnél évekkel később történt meg, a sikeres repülés azt mutatja, hogy a Boom-projekt halad – jegyzi meg a The Verge hírportál. 

A Boom XB–1 repülőgép maximális magassága 2200 méter volt, végsebessége pedig 450 km/h, 12 perces repülés után landolt a gép.

A Concorde működésének befejezése óta ez az egyik legjelentősebb lépés a szuperszonikus repülés újraindítása felé. A Boom-projekt szerződéseket kötött olyan nagy légitársaságokkal, mint az American Airlines és a United Airlines, valamint gyártási és fejlesztési együttműködés jött létre a Florida Turbine Technologies és a GE Additive vállalatokkal. Az utóbbi időben azonban az egyik legjelentősebb hír a Rolls-Royce-kapcsolat elvesztése volt. A brit, sugárhajtóműveket gyártó cég ugyanis 2022-ben elköszönt a Boomtól, így a startup saját hajtómű-fejlesztésére kényszerült.

Figyelemre méltó, hogy ezeket a motorokat nem használják az XB–1-ben. A Boom bemutató repülőgépe, amelyet eredetileg 2017-re terveztek, az 1950-es évekből származó J85-ös turbó sugárhajtóművek hármasára támaszkodik, amelyek olyan régi repülőgépek meghajtására szolgálnak, mint a Northrop T–38-as kiképzőgép vagy az F–5-ös vadászgép.

Az Overture, a Boom teljes méretű szuperszonikus kereskedelmi utasszállító repülőgépe a vállalat négy saját, még fejlesztés alatt álló, Symphony nevű hajtóművét használja majd. A Boom alapítója, Blake Scholl a repülés előtt adott interjúban azt mondta, hogy mindegyik Symphony hajtómű nagyjából háromszorosa lesz az XB–1 három J85-ös hajtóművének együttes teljesítményének. 

A motor típusa csak egy a sok különbség közül az XB–1 és az Overture között. Egy másik különbség a méret, Scholl az XB–1-et „az Overture egyharmados léptékű prototípusának” nevezi. Szerinte az XB–1 hasznos a szimulátoradatok ellenőrzésében, és fejlesztése már meghozta gyümölcsét az Overture tervezésében – annak ellenére, hogy a kettő nem hasonlít egymásra.

Ha a prototípusod pontosan úgy néz ki, mint a sorozatgyártású repülőgéped, az valójában azt jelenti, hogy semmit sem tanultál. Mi pedig a tervezés, a fejlesztés és a gyártás során rengeteg olyan dolgot tanultunk az XB–1-ről, amellyel az Overture-t továbbfejlesztettük

– mondja Scholl.

Borítókép: a Boom XB–1 repül (Forrás: Boom startup projekt)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.