Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Van der Poel is ember, ő is verhető – ismét Flandriát nyerne a verseny 2019-es győztese

Kálmán Laci

Frissítve 30/03/2024 - 09:53 GMT+1

Alberto Bettiol 2019-ben megnyerte a Flandriát, és most úgy érzi, végre újra olyan formában van, hogy kihívója lehet a legjobbaknak, köztük a kétszeres győztes Mathieu van der Poelnak. Az ösztönösen, sok érzelemmel versenyző olasz biztató formát mutatott tavasszal, hisz megnyerte a Milánó-Torinót, és ötödik lett a Sanremón.

30 kilométer szólóban, Bettiol nyerte a Milánó-Torinót

Megmutattam már, hogy amikor formában vagyok, esélyem van a győzelemre, még a legnagyobb versenyeken, a legjobbak ellen is.
Alberto Bettiol elkerülte azt a bukást, amelyben Wout van Aert és Jasper Stuyven megsérült a szerdai Dwars door Vlaandeerenen. Szólóban próbálkozott támadással, de elkezdett görcsölni, így végül a mezőny közepén jött csak meg. Az viszont jól látszik, hogy a forma megint rendben van.
Már az augusztusi világbajnokságon mutatta magát, be is próbálkozott egy bátor támadással, és végül a top 10-ben végzett. Érezhető tehát, hogy a dolgok egyre inkább kezdnek összeállni a számára.
A 2019-es Flandria-győzelmet, a váratlanul jött nagy sikert nem kezelte jól mentálisan, ráadásul a covid után krónikus vastagbélgyulladással is küzdött. A betegség átterjedt az egész emésztőrendszerére, és teljesen legyengítette a szervezetét.
Ebből a helyzetből küzdötte vissza magát oda, hogy most úgy érzi, újra készen áll arra, hogy dobjon valami nagyot ebben a brutálisan erős mezőnyben.
„Megmutattam már, hogy amikor formában vagyok, esélyem van a győzelemre, még a legnagyobb versenyeken, a legjobbak ellen is” – mondta Bettiol. „Az öt nagy klasszikuson három versenyző, Pogačar, Van der Poel és Evenepoel osztozott 2023-ban. Ezek a srácok kiemelkednek a többiek közül, úgyhogy már az is nagy dolog, ha valaki képes kihívást jelenteni a számukra.”
Bettiolnak a klasszikusokon kívül más komoly céljai is vannak 2024-re. Ott akar lenni az EF sorában a Touron, ráadásul olasz bajnokként, ezen kívül pedig reméli, hogy ott tekerhet az olasz csapatban a párizsi olimpia mezőnyversenyében.
picture

Alberto Bettiol

Fotó: Getty Images

„Bízom benne, hogy 2024 egy nagyszerű év lesz, és remélem, tartogat is valami nagyot a számomra.”
Bettiol ősszel betöltötte a 30-at, ez a tizenegyedik szezonja profiként. A sportág sokat változott azóta, hogy ő megjelent a mezőnyben.
„Megtanultam fogadni, ami jön, és engedni, ami megy, mert a kerékpár egy nagyon kemény sportág. Ami fontos, hogy ne kövessem el ugyanazokat a hibákat, amiket régen. Mindenki hibázik, de velem ez a kelleténél gyakrabban fordult elő. Ebben fejlődnöm kellett.”
„Én vagyok az utolsó régivonalas, kalandvágyó, romantikus versenyző. Én sok érzelemmel élem az életem, míg a fiatalok egy kicsit olyanok, mint a robotok, túlságosan is tudományos megközelítéssel állnak mindenhez.”
Én a versenyzésért élek, nem az edzésekért, és nem követem betűről-betűre az edzéstervemet.
„A folyamat, az út a fontos számomra, és a győzelem által előhozott érzelmek. Szeretek készülni a klasszikusokra, szeretem akár szenvedve is befejezni a Tourt. Erről szól a versenyzés, nem igaz?”
Bettiol Kasper Asgreen és Alexander Kristoff előtt nyerte meg a 2019-es Flandriát, most viszont Pogačar, Van der Poel és Evenepoel ellen kell helyt állnia a nagy klasszikusokon. Meg persze a többi fiatal tehetséggel szemben, akik az elmúlt években tűntek fel.
Nem szeretne kesergő, öreg profiként feltűnni, sokkal inkább a nagy tesó szerepét veszi magára, aki aggódik az új generációért.
„Úgy tűnik, okosabbak, mint az én generációm. Mégis aggódom értük, mert a versenyzés érzelmi oldalát mintha elvesztették volna. Csak a wattokkal foglalkoznak meg az aerodinamikával, és folyton a mobiljukat bújják.”
picture

Alberto Bettiol

Fotó: Getty Images

„Úgy tanulnak meg dolgokat, hogy valójában nem tapasztalják meg, nem élik át őket. Mindent elmagyaráznak nekik, vagy megtanulják online, de nincsenek valós élményeik róluk.”
Szerintem ez a generáció nem lesz tartós, egymás után eszmélnek majd rá, hogy az élet közben elrobog mellettük.
Bettiol nem ragadt bele a régi világba, lépést tart az újításokkal, ugyanakkor őszintén kimondja, amit gondol, és élvezi az élet minden percét.
„Nincs helye a nosztalgiának, nem lehet hátrafelé tekintgetni, mert közben lemaradunk. Fejlődni kell, és el kell fogadni azt, ami van. De törekszem az egyensúlyra, ami segít abban, hogy versenyt nyerjek, és abban is, hogy élvezzem az életet.”
„Az, amit megtapasztaltam az elmúlt tíz évben, előny lehet a számomra. Okosan kell összegyúrnom a sportág modern vívmányaival, és akkor akár győzelmek is kisülhetnek ebből az egészből.”
Bukott a Harelbekén, ki is kellett hagynia a Gent-Wevelgemet, de a tévéből azért követte az eseményeket. Viszont úgy érzi, az Olaszországban mutatott forma még megvan, úgyhogy készen áll a vasárnapi kihívásra.
„A bordáim fájnak, de tudom kezelni a fájdalmat, nem fognak akadályozni a versenyen. Nem helyezek nyomást magamra, de jó érzés lenne megint elöl lenni a Flandrián.”
„A Trek megmutatta, hogy lehet megverni Van der Poelt, ami számunkra is reményt ad. Kiderült, hogy ő is ember.”
picture

Arrival / Alberto Bettiol of Italy and Team Ef Education First / Celebration / during the 103rd Tour of Flanders 2019 - Ronde van Vlaanderen a 270,1km race from Antwerp to Oudenaarde / @RondeVlaanderen / @FlandersClassic / #RVV19 / on April 07, 2019 in Ou

Fotó: Getty Images

Bettiol egy toszkán srác, Firenze és Siena környékéről származik, de a Flandrián úgy teker, mint egy flamand.
„Ez egy szent verseny a helyieknek. Nagyon szeretem azt a szenvedélyt, ami bennük van. Egy évet várnak a versenyükre, én pedig érzem magamban a felelősséget, hogy jól menjek. Értük, és miattuk is. A történelem miatt is, és azért, mert az én nevemet is felírják az aszfaltra.”
Azon kevesek egyike vagyok a mezőnyben, aki tudja, milyen érzés Flandriát nyerni.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés