Öt helyszínen várják az érdeklődőket Cziffra György-emlékkoncertekre

2024.03.30. 08:27
Cziffra György művészetének, életének és munkásságának állít emléket az öt állomásos koncertsorozat, amely a kecskeméti Hírös Agóra Kulturális Központban kezdődik 2024. május 3-án.

„A Cziffra-emlékkoncertsorozat felvezető eseménye lesz a Cziffra Vándorkiállításnak, amely 2024 novemberében nyílik meg a Magyar Zene Házában” – derült ki az esemény sajtóközleményéből. A Cziffra Vándorkiállítás, illetve az ahhoz kapcsolódó felvezető események fővédnöke Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter.

A hangversenysorozat első, kecskeméti állomásán a zongorista zseni művészetének sokoldalúságát Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész és vendégművészei interpretálásában ismerhetik meg az érdeklődők.

Cziffra György képes volt mindig újrakezdeni. Rendületlenül hitt abban, hogy az életének célja van, hogy nem véletlenül kapta a tehetségét. Mindig hitt a fiatalok tehetségében, és ez a meggyőződése sok mindenen átsegítette őt

– idézték a közleményben Balázs János szavait, aki a klasszikus zenész Cziffrát Miklósa Erika Kossuth-díjas operaénekessel idézi fel az est folyamán, míg az 1950-es évek pesti lokálhangulatát a Junior Prima-díjas Gubik Petra színművésszel formálja meg.

Miklósa Erika szerint „Cziffra György a szabad zenei asszociációk nagymestere is volt. Már életében legendák övezték, a mítosz pedig csakis olyan ember körül keletkezhet, aki valamiben forradalmian újat alkot.” Cziffra szellemiségéhez egyértelműen hozzátartozik a határok feszegetése is: a szabad zenei improvizációkhoz csatlakozik Sárközy Lajos Liszt Ferenc-díjas hegedűművész és zenekara.

A Cziffra György-emlékkoncertsorozat további helyszínei: Pécs (május 8.), Győr (május 10.), Debrecen (május 24.), Szeged (május 30.).

Versengő tehetségek

Ugyancsak a Cziffra György Vándorkiállításhoz kapcsolódik az Országos Bárzongorista-verseny, amelyen magyarországi bárzongoristák – 18 és 60 év között – vehetnek részt, és amelynek a budapesti Gerbeaud Cukrászda ad otthont 2024. június 10–11-én. A különleges esemény művészeti vezetője Balázs János lesz, együttműködő partner pedig a Magyar Bárzongoristák Országos Egyesülete, amelynek Nyári Gyula zongoraművész az elnöke.

A verseny célja a nemes hagyományokkal rendelkező, már-már feledésbe vesző bárzongorázás művészi értékeinek megóvása, művelőinek kiemelése, elismerése. A pesti éjszakák legendás kávézói, lokáljai és mulatói egykor olyan kimagasló előadóművészeket léptettek fel, mint Cziffra György, Seress Rezső, Horváth Jenő vagy Vécsey Ernő. Az ő művészetük előtt tiszteleg a háromfordulós verseny abban a reményben, hogy a hagyomány feléleszthető, és ez a különleges művészet, valamint előadói műfaj élénkebb figyelmet kap

– emelte ki Balázs János. 

A zsűri a versenyzőktől a legkülönfélébb műfajokból vár műsorszámokat: az operetten át a sanzonig a magyar nóta, a jazz, a filmzene és a popzene is helyet kaphat a versenyzők repertoárjában – magyar és külföldi zeneszerzőktől egyaránt. A zsűri tagjai: Balázs János, Batta András Széchenyi-díjas zenetörténész, Dráfi Kálmán Liszt Ferenc-díjas zongoraművész, Sárik Péter Erkel-díjas jazz-zongorista, Pintér Katalin, a Gerbeaud Cukrászda igazgatója, valamint Fűzy Gábor, a bárzongoristák doyenje. 

Az előválogatóra szabadon választott repertoárból 5-8 perces videóval lehet jelentkezni. A jelentkezéshez szükséges információk a fesztivál honlapján találhatók.